Telefon SIP – co to jest?

2019-04-04

W sprzedaży można znaleźć obecnie szeroką gamę różnych telefonów przeznaczonych dla biznesu. Wśród nich możemy znaleźć także telefon SIP. Czym dokładnie jest tego rodzaju urządzenie?

 

Nowoczesne rozwiązania w dziedzinie telekomunikacji dają nam szerokie możliwości. Obecnie, aby korzystać z telefonu, wcale nie trzeba podłączać go do tradycyjnej linii telefonicznej. Zamiast niej można wykorzystać także internet. Właśnie na tej zasadzie działa telefon SIP https://www.axium.pl/oferta/telefon-ip-telefon-konferencyjny/.

 

Czym dokładnie jest technologia SIP? Jak działa telefon SIP? Gdzie można zakupić tego rodzaju urządzenie?

 

SIP – co to jest?

SIP (ang. Session Initiation Protocol) jest rodzajem protokołu inicjowania sesji, który stosowany jest obecnie najczęściej w technologii Voice over Internet Protocol (VoIP), czyli w tak zwanej technologii telefonii internetowej.

 

VoIP to popularna alternatywa dla tradycyjnego połączenia analogowego. Bazuje na przesyłaniu danych z wykorzystaniem protokołu IP. Telefony działające w technologii VoIP pozwalają na prowadzenie połączeń z innymi użytkownikami sieci VoIP oraz z użytkownikami sieci komórkowej oraz stacjonarnej.

 

Urządzeniem wykorzystującym telefonię internetową wykorzystująca protokół inicjowania sesji SIP jest telefon SIP.

 

Co warto wiedzieć o telefonach SIP?

Telefony określane mianem SIP są zatem rodzajem telefonów VoIP, czyli pozwalają na prowadzenie rozmów za pomocą internetu, czyli technologii VoIP.

 

Wyróżniamy dwa główne rodzaje telefonów SIP.

 

Pierwszy z nich przypomina zwykły telefon, ale zastosowane w nim podzespoły pozwalają na odbieranie i wykonywanie połączeń za pomocą internetu zamiast tradycyjnej technologii telefonicznej. Taki telefon SIP jest praktycznie nie do odróżnienia od zwykłego telefonu stacjonarnego.

 

W użyciu znajduje się również drugi typ telefonów SIP, czyli telefony w komputerze – wtedy stosuje się specjalne oprogramowanie komputerowe, a do komputera podłącza się zestaw słuchawkowy zwierający mikrofon albo kartę dźwiękową – wtedy urządzenie może służyć jako telefon SIP. Aby korzystać z połączeń w wysokiej jakości, ważne jest posiadanie dostępu do szerokopasmowego internetu.

 

Gdzie można zamówić telefony SIP?

Aktualnie sprzedażą takich urządzeń jak telefon SIP zajmuje się wiele firm specjalizujących się w dziedzinie telekomunikacji. W swoim asortymencie posiadają szeroką gamę telefonów, które pozwalają na prowadzenie rozmów przez internet – bez potrzeby korzystania z analogowego podłączenia.

 

Z ofertami producentów oraz sprzedawców można zapoznać się już teraz przez internet. Wystarczy tylko wpisać do wyszukiwarki internetowej słowa takie ja „telefon SIP”, aby natychmiast zapoznać się z ofertą i znaleźć dla siebie najlepszy telefon tego rodzaju wśród dostępnych modeli. Życzymy udanych zakupów!