Projektor - jak on działa?

2019-07-29

Projektor jest bardzo często wykorzystywany podczas różnego rodzaju pokazów, wykładów czy prezentacji. Umożliwia bowiem wyświetlenie obrazu, który powstaje dzięki przesłaniu sygnału otrzymanego z różnego rodzaju urządzeń, np.: komputera stacjonarnego, kamery, odtwarzacza DVD czy laptopa. Wiele firm i instytucji nie wyobraża sobie pracy bez posiadania odpowiedniej jakości projektora.

 


Jakie funkcje spełnia i jak działa projektor?

W dzisiejszej dobie postępu technicznego żadna placówka społeczna czy firma nie może obyć się bez projektora. Urządzenie to jest niezbędne podczas wszelkiego rodzaju prelekcji czy wykładów. Projektor pozwala nam na poglądową prezentację mobilną np. wyświetlenie filmu czy reklamy lokalnej podczas imprezy plenerowej. Rzutniki mogą być również elementem wyposażenia kina domowego.

 

Projektor składa się ze źródła światła i układu optycznego, które formują wiązkę światła. Równoległa wiązka światła jest nośnikiem obrazu. Rozbieżność strumienia światła oraz umieszczanie przedmiotu jak najbliżej źródła światła powoduje uzyskanie znacznego powiększenia obrazu na ekranie.

 

Jakie są rodzaje projektorów?

Projektor biurowy jest idealnym urządzeniem, które znajduje zastosowanie w biznesie oraz szkolnictwie. Najlepszym rozwiązaniem jest kompaktowy rzutnik biznesowy, który posiada różne interfejsy i gniazdo instalacyjny kompatybilne z różnymi urządzeniami bezprzewodowymi.

 

Projektor mini oraz mobilny to idealne rozwiązanie multimedialne podczas podróży. Urządzenie jest dostosowane do prowadzenia przeróżnych szkoleń w terenie oraz seminariów. Rzutniki mobilne posiadają wejścia HDMI, co jest niezwykle ważne w tego typu urządzeniach.

 

Z kolei projektor laserowy, jak sama nazwa wskazuje, posiada laserowe źródło światła. Dzięki temu uzyskujemy atrakcyjną gamę barw i długą żywotność źródła światła. Rzutnik działa bez zastrzeżeń do 20 000 godzin. Powoduje to, że wymiana lampy nie jest konieczna a co za tym idzie oszczędzasz pieniądze. Największą zaletą rzutnika laserowego jest spore ograniczenie zużycia źródła światła, nawet 10-krotne w przypadku profesjonalnych urządzeń o bardzo wysokiej jasności.

 

Wybierz odpowiedni projektor

Przed kupnem rzutnika należy zastanowić się jakie będzie jego zastosowanie. Musimy też zwracać uwagę na parametry techniczne urządzenia z którego chcemy korzystać. Każdy model posiada inne parametry. Wobec tego najlepiej jest dobrać projektor umożliwiający uzyskanie maksymalnej jakości wyświetlanego obrazu w warunkach, w których prowadzona będzie projekcja.

 

Jasność obrazu czyli tzw. siła światła to najważniejszy parametr rzutnika. Luminacja decyduje o zastosowaniu urządzenia. Im wyższe jest natężenie światła zewnętrznego, które dociera do wnętrza, tym większą jasność musi posiadać rzutnik. Jasność projektora mierzymy w ANSI lumenach. Projekcje kina domowego odbywają się przeważnie w zaciemnionych pomieszczeniach i jasność lampy powinna być najniższa. Większą jasnością powinny charakteryzować się rzutniki przenośne. Znajdują się pośrodku skali jasności. Projektory stacjonarne muszą mieć najwyższą liczbę lumenów, ponieważ najczęściej wyświetlają obraz w oświetlonych salach.

 

Kontrast obrazu to nic innego jak stosunek pomiędzy bielą i czernią. Im wyższy jest współczynnik kontrastu, tym większa możliwość rzutnika do wyświetlania i nasycenia odcieni kolorów. Wyższy kontrast zmniejsza wrażliwość projektora na silne światło otoczenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie projektor, który posiada kontrast nie mniejszy niż 6000:1-7000:1.

 

Ważnym elementem projektora jest rozdzielczość rzutnika.. W zależności od zastosowania, każdy projektor posiada inną rozdzielczość. Rzutniki przeznaczone do kina domowego powinna posiadać rozdzielczość 1280x720 (WXGA). W przypadku projektorów biurowych, rozdzielczość powinna mieć parametry 1280x800. Oprócz tego warto zwrócić także uwagę na rozdzielczość natywną ekranu. Jest to dokładna ilość pikseli z których składa się ekran. Sygnał w innej rozdzielczości niż natywna musi zostać przeskalowany aby osiągnąć idealny efekt obrazu.