Retencja zielonego dachu

2019-08-26

Retencja zielonego dachu


Coraz częściej można zauważyć ładne i zielone skwery na dachach budynków mieszkalnych i komercyjnych. Czym są? Są to tzw. zielone dachy, które są bardzo popularne za zachodzie oraz zyskują popularność w naszym kraju. Oprócz tego, że ładnie wyglądają, to sprawiają, że w lecie budynek mniej się nagrzewa, a w zimie traci on mniej ciepła. W dodatku wygłusza akustycznie budynek, co sprawia, że jest o wiele ciszej i można się w spokoju zrelaksować lub skupić się na pracy. Czy to wszystkie jego funkcje? Otóż nie. Ważnym aspektem jest retencja wody http://gcl.com.pl/retencja-wody/retencja-wody/ zielonego dachu. Co to jest?Retencja wody


Najprościej mówiąc jest to zdolność do gromadzenia wody i magazynowania jej przez dłuższy czas. Jej celem jest doprowadzanie wody do środowiska, lecz nie przez dopływ powierzchniowy lub do kanalizacji, ale przez parowanie i infiltrację.

Jako, że zmienia się Prawo wodne, warto jest zapatrzeć się w własny zielony dach, który będzie upiększał naszą posesję oraz będzie retencjonował wodę. Jeżeli będziemy odprowadzać wody gruntowe i roztopowe do kanalizacji deszczowych, to będziemy musieli uiszczać opłatę z tego tytułu (tzw. podatek od deszczu). Nikt nie lubi płacić podatków, więc warto pomyśleć o wymiganiu się przynajmniej z tej opłaty. Zielony dach jest idealnym rozwiązaniem.Skuteczność


Warto zaznaczyć, że roczna skuteczność retencyjna zielonych dachów wynosi od 42% do 85%, czyli o wiele więcej niż w przypadku konwencjonalnych dachów. Oczywiście retencja wody i jej skuteczność ja w dużej mierze zależna od poru roku (letnia, chłodna, zimowa). Podczas miesięcy letnich możemy odnotować najwyższą skuteczność. Oprócz tego, system i grubość warstwy zielonego dachu odgrywają dużą rolę podczas retencjonowania wód deszczowych. Nie możemy zapominać też o rodzaju użytego substratu dachowego (glebowego) oraz wielkości odpływu, które są ze sobą mocno powiązane.Po co retencjonować wodę?


Żyjemy w czasach, w których anomalie pogodowe są na porządku dziennym i coraz bardziej się do nich przyzwyczajamy. Częste i obfite opady w mieście i zwiększony spływ powierzchniowy przyczyniają się do coraz częstszych zalań, podtopień i powodzi (w szczególności na wiosnę). Jednocześnie poziom wód gruntowych obniża się w dużym stopniu, co negatywnie wpływa na szatę roślinną, która ożywia środowisko miejskie. Zielone dachy pomagają znacznie obniżyć negatywne skutki obfitych opadów, dzięki swojej retencji wodnej. Obniżają spływ powierzchniowy wód deszczowych i odprowadzają wodę do środowiska poprzez parowanie i infiltrację.

Możemy zauważyć, że retencja wody, którą zapewniają zielone dachy jest bardzo ważnym elementem w funkcjonowania samego miasta. Im więcej zielonych dachów powstanie, tym będzie mniej powodzi, podtopień i innych negatywnych skutków anomalii pogodowych. W dodatku poziom wód gruntowych będzie mógł się podnieść, co jest zdecydowanie pozytywną rzeczą. Wszystko, co musimy zrobić, to wybrać odpowiedni typ zielonego dachu, właściwe substraty dachowe i śmiało możemy się przyłączyć do akcji redukowania negatywnych skutków obfitego deszczu. W dodatku jest to bardzo ciekawe wyglądające rozwiązanie na zagospodarowanie dachu.