Co to jest isofix w samochodzie?

Co to jest isofix w samochodzie?

Isofix to międzynarodowy standardowy system mocowania fotelików samochodowych, który jest prosty w użyciu i zapewnia lepszą ochronę dziecka w razie wypadku. Jest o wiele bezpieczniejszy niż używanie pasów bezpieczeństwa w samochodzie i jest poparty wieloma badaniami.

Wszystkie foteliki dziecięce ISOFIX mają z tyłu metalowe łączniki, które blokują się w punktach mocowania przymocowanych do ramy pojazdu. Niektóre systemy mają również dodatkowe górne paski mocujące nad lub za fotelikiem, co zapewnia dodatkową siłę mocowania.

Co to jest isofix?

System isofix służy do połączenia fotelika samochodowego dziecka z ramą pojazdu. Większość nowych samochodów posiada tę funkcję i jest to znacznie łatwiejszy sposób montażu fotelika niż tradycyjny pas bezpieczeństwa.

Fotelik ISOFIX ma metalowe łączniki, które zaciskają się na dwóch metalowych pętlach będących częścią konstrukcji samochodu. Są one zazwyczaj widoczne, gdy otworzysz tylne drzwi nowego samochodu.

Złącza te są niezwykle mocne i sztywne, dzięki czemu fotelik będzie bezpieczny w razie wypadku. Pomagają także zapobiegać przechylaniu się fotelika do przodu w razie uderzenia.

Dostępnych jest kilka różnych typów fotelików ISOFIX. Mogą być półuniwersalne (wykorzystujące górny pasek mocujący, podpórkę na stopy i łączniki) lub przeznaczone do konkretnego pojazdu.

Skąd mam wiedzieć, czy mój samochód ma isofix?

Jeśli kupujesz nowy lub używany samochód, ważne jest, aby sprawdzić, czy ma on isofix. Jest to system, który ułatwia i zwiększa bezpieczeństwo instalowania fotelików dziecięcych w samochodzie.

W przeciwieństwie do starych fotelików, w których do zabezpieczenia fotelika używa się pasów bezpieczeństwa, ISOFIX wykorzystuje punkty mocowania w podstawie fotelika, aby zablokować go w samochodzie. Jest to metoda o wiele bezpieczniejsza dla niemowląt i dzieci niż foteliki mocowane pasami bezpieczeństwa, ponieważ istnieje mniejsze prawdopodobieństwo nieprawidłowego zamontowania fotelika.

Aby podłączyć bazę ISOFIX do samochodu, metalowe zaczepy na foteliku muszą być ustawione w jednej linii z punktami kotwiczenia w samochodzie, a następnie dociśnięte do siebie. Usłyszysz kliknięcie, gdy zablokują się na swoim miejscu, dając Ci pewność, że Twoje dziecko jest bezpieczne i zdrowe.

To, czy Twój samochód ma bazę isofix, zależy od marki i modelu samochodu, ale sprawdzenie tego jest dość proste. Wystarczy poszukać dwóch dyskretnych, prostokątnych metalowych zaczepów na tylnym siedzeniu – są to punkty mocowania, na których siedzi Twoja baza.

Jak zamontować fotelik isofix?

ISOFIX to międzynarodowy system montażu fotelików dziecięcych, który drastycznie zmniejsza ryzyko nieprawidłowego montażu fotelików. System opiera się na sztywnych punktach łączących, a nie na pasach bezpieczeństwa, co znacznie upraszcza instalację zarówno rodzicom, jak i opiekunom.

Aby zainstalować fotelik, znajdź punkty ISOFIX w swoim samochodzie i wciśnij złącza w szczeliny, aż usłyszysz słyszalne kliknięcie. Wiele fotelików ma kolorowe wskaźniki, które zmieniają kolor z czerwonego na zielony, gdy instalacja jest zakończona.

Dodatkowo wiele fotelików dla dzieci posiada trzeci punkt mocowania. Jest to tzw. górny pas mocujący, który należy zainstalować, aby zapewnić dziecku maksymalną ochronę w razie wypadku.

Po bezpiecznym przymocowaniu bazy lub fotelika do dwóch punktów mocowania ISOFIX należy pamiętać o wyregulowaniu górnego pasa mocującego w samochodzie. Dzięki temu fotelik zostanie zablokowany i nie będzie się przesuwał w razie wypadku lub podczas podróży.

Czy mogę zamontować fotelik isofix w samochodzie bez systemu isofix?

Isofix to świetny system mocowania fotelików dziecięcych, ale nie zawsze nadaje się do każdego samochodu. Niektóre foteliki samochodowe są zaprojektowane tak, aby nie miały systemu ISOFIX lub możesz kupić bazę, która pozwoli Ci używać systemu „click and go” z pasem bezpieczeństwa.

W większości samochodów system ISOFIX jest połączeniem dolnych zaczepów (metalowych prętów w dolnej części siedzenia, gdzie spotykają się górna i dolna poduszka) i górnego paska mocującego (standardowy amerykański interfejs „LATCH”). Pasek mocujący mocuje fotelik do trzeciego punktu za lub nad tylnym siedzeniem, często na dachu lub w podłodze bagażnika.

Pasek mocujący musi być wyregulowany, aby zapewnić maksymalną ochronę fotelika w razie wypadku. Sprawdź instrukcję instalacji fotelika, aby dowiedzieć się, jak wyregulować pasek mocujący.

Oceń artykuł: Co to jest isofix w samochodzie?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5