Kiedy Twój akumulator samochodowy jest rozładowany, może być trudno wiedzieć, co robić dalej. Jednak wiedza o tym, co rozładowuje akumulator, pomoże Ci zrozumieć, jak tego uniknąć w przyszłości.
Jedną z najczęstszych rzeczy, które rozładowują akumulator, jest pozostawianie włączonych reflektorów i innych świateł. Jest to tzw. pasożytniczy drenaż i może skrócić żywotność Twojego akumulatora, jeśli zdarza się to wystarczająco często.
1. Wyłącz zapłon
Wyłącznik zapłonu wysyła sygnał do komputera samochodu, aby aktywować układ elektryczny, który wytwarza iskrę potrzebną do uruchomienia silnika. Ta energia pochodzi z akumulatora, a komputer wykorzystuje ją do aktywowania cewki lub cewek zapłonowych pod maską.
Iskra wytworzona przez cewki zapłonowe jest następnie przesyłana do świec zapłonowych, aby zapalić paliwo, co z kolei sprawia, że samochód pracuje. Ten system działa dobrze, ale może się zdarzyć, że Twój akumulator jest uszkodzony lub nie jest w pełni naładowany.
Takie zjawisko nazywane jest „run-on” lub „dieseling” i może być problemem w wielu samochodach napędzanych benzyną. Po wyłączeniu zapłonu niektóre cylindry nadal pracują z powodu gorącego węgla na denkach tłoków i w komorach spalania, który nadal zasysa powietrze i paliwo.
2. Włącz reflektory
Lampy czołowe to ważny element bezpieczeństwa, który pozwala Ci dobrze widzieć drogę w nocy. Pomagają też innym kierowcom dostrzec Ciebie i uniknąć zderzenia czołowego.
Krok 1: Znajdź elementy sterujące reflektorami i włącz je. W większości samochodów znajdują się one w jednym z dwóch miejsc: na ramieniu sterującym, które wystaje z obu stron kierownicy, albo na pokrętle lub przycisku bezpośrednio pod deską rozdzielczą.
Światłom towarzyszy zwykle symbol żarówki lub słońca. Przed ich włączeniem sprawdź dokładnie ustawienia, żeby nie oślepiać innych kierowców.
3. Włącz radio
Kiedy włączasz radio w swoim samochodzie, pobiera ono energię z akumulatora. Jest to ta sama energia, która zasila rozrusznik i inne kluczowe elementy Twojego samochodu.
Jeśli chodzi o pytanie, jak długo radio może rozładowywać akumulator w Twoim samochodzie, odpowiedź jest złożona i zależy od wielu czynników. Najważniejszą z nich jest pobór mocy przez sprzęt audio w Twoim samochodzie.
Jednym ze sposobów sprawdzenia tego jest użycie multimetru. Podłącz miernik do akumulatora i sprawdź, ile miliamperów wskaże.
4. Włącz klimatyzację
Czy to pierwszy, czy ostatni gorący dzień w roku, wiele osób włącza klimatyzację, żeby się ochłodzić. Niestety, prawidłowe działanie klimatyzacji może być kłopotliwe.
Jest kilka rzeczy, które powinieneś sprawdzić przed włączeniem klimatyzacji, aby mieć pewność, że działa ona sprawnie. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest sprawdzenie ustawienia termostatu.
Jeśli termostat jest ustawiony na „cool”, ale klimatyzacja się nie włącza, termostat może być uszkodzony. Jest to częsty problem, który wymaga profesjonalnej naprawy.
Innym problemem, który może powodować, że klimatyzacja nie włącza się, jest przepalony bezpiecznik lub wyłącznik. Wyłączniki te są urządzeniami zabezpieczającymi, które automatycznie wyłączają zasilanie w przypadku dużego skoku napięcia lub przerwy w dostawie prądu.
5. Włącz ogrzewanie
Akumulator w samochodzie jest odpowiedzialny za zasilanie wszystkich urządzeń elektronicznych w środku. Może też zasilać elektryczne wentylatory, które wydmuchują gorące powietrze z otworów wentylacyjnych z przodu i z tyłu pojazdu. Jednak akumulator nie będzie w stanie dostarczyć energii do samego grzejnika. Co więcej, akumulator nie otrzyma żadnej energii, jeśli pojazd zostanie wyłączony.
W lecie wyższe temperatury mogą spowodować, że akumulator będzie rozładowywał się szybciej niż zwykle. Dzieje się tak dlatego, że temperatura wpływa na to, jak szybko akumulator przekształca energię chemiczną w elektryczną. Aby temu zapobiec, ogranicz krótkie przejazdy „stop and go” i sprawdź, czy światła wewnętrzne i zewnętrzne są wyłączone. Dobrze jest też sprawdzić, czy akumulator nie jest obciążony innymi czynnikami, takimi jak ładowarki do telefonów czy kable do ładowania.