Samochód zastępczy, na co uważać?

Samochód zastępczy, na co uważać?

Podjęcie decyzji o wymianie samochodu może być trudne. Zwłaszcza jeśli jego naprawa stała się kosztowna, a Ty dochodzisz do punktu, w którym coroczne naprawy przerastają Twój budżet.

Jest kilka rzeczy, na które możesz zwrócić uwagę, aby pomóc sobie w podjęciu decyzji, czy nadszedł czas na wymianę samochodu.

Światła przednie

Światła przednie są niezbędne do bezpiecznej jazdy w nocy lub przy złej pogodzie. Są również atrakcyjnym elementem wyglądu zewnętrznego pojazdu i pomagają zapobiegać kradzieży, ponieważ pozwalają zobaczyć, gdzie znajduje się samochód.

W zależności od marki i modelu pojazdu, reflektory mogą być sterowane oddzielnymi przełącznikami lub sterownikami dla świateł drogowych i mijania. W niektórych pojazdach stosowany jest adaptacyjny system wspomagania świateł drogowych, który automatycznie dostosowuje zakres wiązki światła reflektorów, aby zminimalizować odblaski i zwiększyć odległość widzenia dla innych użytkowników drogi.

Lampy główne są wykonane z odbłyśnika, warstwy odparowanego aluminium, która jest powleczona na metalowym, szklanym lub plastikowym podłożu. Z czasem odbłyśnik może się zabrudzić lub utlenić i stracić swoją ostrość. W zależności od stanu reflektora można go wymienić. Ewentualnie reflektory mogą zostać zmodernizowane dzięki ulepszonej technologii oświetleniowej.

Światła tylne

Jeśli planujesz zakup samochodu zastępczego, koniecznie sprawdź światła tylne. Są one ważnym elementem bezpieczeństwa w Twoim samochodzie i mogą wpłynąć na Twoją stawkę ubezpieczeniową.

Znajdujące się z tyłu pojazdu światła tylne pomagają innym kierowcom dostrzec Cię w ciemności. Służą także jako ostrzeżenie, że zamierzasz hamować.

Jeśli zauważysz, że jedno ze świateł tylnych nie działa, koniecznie oddaj je do naprawy do profesjonalnego mechanika. Zerwane żarniki żarówek i pęknięte soczewki to częste problemy wymagające naprawy.

Hamulce

Gdy szukasz samochodu zastępczego, hamulce są jedną z najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę. Są one nie tylko niezbędne, aby zapobiec wypadkowi, ale także mogą zaoszczędzić Twój czas i pieniądze w dłuższej perspektywie, utrzymując Twój pojazd dłużej na drodze.

Klocki i szczęki hamulcowe, które wykorzystują tarcie do spowolnienia pojazdu, zużywają się z czasem. W końcu tracą tyle materiału, że nie są w stanie zatrzymać samochodu tak szybko i bezpiecznie, jak wcześniej.

Dlatego klocki hamulcowe mają wbudowane wskaźniki zużycia – są to metalowe wypustki, które ocierają się o wirnik, gdy materiał cierny na klocku jest niski. Gdy tak się stanie, usłyszysz piszczący dźwięk, który jest ostrzeżeniem o konieczności wymiany klocków.

Klimatyzacja

Klimatyzacja samochodowa usuwa ciepło z wnętrza pojazdu i przekazuje je na zewnątrz, aby Cię ochłodzić. Zmniejsza także wilgotność we wnętrzu pojazdu.

System klimatyzacji składa się ze sprężarki, parownika i skraplacza.

Parujący czynnik chłodniczy osiąga wysokie ciśnienie i temperaturę, gdy wchodzi do sprężarki. Następnie trafia do parownika, gdzie jest schładzany do niższej temperatury i ciśnienia.

W niektórych przypadkach odparowany czynnik chłodniczy może wyciekać z układu, zwykle z powodu rurki rozprężnej lub przewodu doprowadzającego czynnik chłodniczy, który zatkał się zanieczyszczeniami.

Może to spowodować, że otwory wentylacyjne samochodu stracą zdolność wytwarzania zimnego powietrza. Jest to często wskaźnik wadliwej sprężarki, silnika dmuchawy lub uszkodzonego skraplacza.

Opony

Każdy nowy samochód jest dostarczany z fabryki z kompletem opon zwanych OE (Original Equipment). Są one zaprojektowane tak, aby zapewnić osiągi zgodne z założeniami producenta.

Opony OE są również zaprojektowane tak, aby wytrzymały określony czas, zanim będą wymagały wymiany. Zwykle jest to od 50 000 do 60 000 mil.

W zależności od sposobu jazdy, warunków pogodowych w Twoim miejscu zamieszkania i innych czynników, Twoje opony mogą przekroczyć ten okres. Jeśli jeździsz mniej uczęszczaną drogą i jesteś bardziej ostrożny na drogach, Twoje opony mogą przejechać nawet 70 000 mil, a nawet więcej.

Najlepszym sposobem określenia, kiedy nadszedł czas na wymianę opon, jest spojrzenie na wskaźnik zużycia bieżnika na ścianie bocznej. Jeśli wskaźnik zużycia bieżnika jest równy lub niższy od kanadyjskiego niklu, to znaczy, że nadszedł czas na nowe opony.

Oceń artykuł: Samochód zastępczy, na co uważać?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5