Czym usunąć silikon?

Silikon jest środkiem uszczelniającym, który może być stosowany wszędzie, aby chronić przed wodą, powietrzem i szkodnikami. Niestety, uparcie przywiera do tkanin, przez co trudno go usunąć.

Jest kilka sposobów na usunięcie silikonu z ubrań lub mebli tapicerowanych, ale wszystkie wymagają użycia jakiegoś rozpuszczalnika. Niektóre z najłatwiejszych i najtańszych opcji to WD-40, ocet, alkohol, a nawet komercyjny środek do usuwania silikonu.

Gorąco

Jeśli chodzi o usuwanie silikonu, ciepło jest jedną z najlepszych opcji. Ciepło może bowiem zmiękczyć cząsteczki silikonowych uszczelniaczy i uczynić je bardziej elastycznymi.

To sprawia, że są łatwiejsze do usunięcia. W tym celu możesz użyć pistoletu do podgrzewania lub pistoletu na gorące powietrze.

Po zmiękczeniu silikonu można go usunąć za pomocą szpachli lub innego ostrego narzędzia. Będzie schodził pasmami, więc nie spiesz się i nie używaj zbyt dużej siły podczas skrobania.

Jeśli silikon jest zbyt gruby, aby go skrobać, możesz użyć rozpuszczalników chemicznych, aby go nieco zmiękczyć. Mogą one obejmować alkohol, spirytus metylowy i spirytus mineralny.

Rozpuszczalniki chemiczne

Rozpuszczalnik to substancja organiczna zdolna do rozpuszczania lub rozpraszania jednej lub więcej substancji. Rozpuszczalniki mają wiele zastosowań, w tym w czyszczeniu i kosmetyce.

Zwykle mają charakter hydrofobowy i hydrofilowy, a w temperaturze pokojowej występują jako ciecze. Mogą rozpuszczać lub rozpraszać różne chemikalia i substancje, takie jak woda, olej, alkohol i aceton.

Są dwa rodzaje rozpuszczalników: nieorganiczne i organiczne. Rozpuszczalniki nieorganiczne nie zawierają węgla w swojej strukturze molekularnej, natomiast rozpuszczalniki organiczne zawierają go.

Niektóre rozpuszczalniki organiczne są substancjami rakotwórczymi, szkodliwymi dla rozrodczości i neurotoksycznymi. Są również toksyczne dla środowiska i powodują poważne skutki zdrowotne u osób, które z nimi pracują.

Rozpuszczalniki chemiczne używane do usuwania silikonu są często łatwopalne, więc musisz podjąć środki ostrożności, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Są one również niebezpieczne, jeśli wejdą w kontakt ze skórą lub oczami. Zawsze powinieneś nosić odpowiedni sprzęt ochronny i upewnić się, że wybrany rozpuszczalnik jest kompatybilny z materiałem, na którym jest stosowany.

Lód

Z czasem silikonowe tacki mogą zbierać zapachy z jedzenia i zamrażarki, nadając im nieprzyjemny smak. Możesz usunąć te zapachy z silikonowych foremek do lodu, podgrzewając je przez godzinę w piekarniku lub używając środka chemicznego usuwającego zapachy.

Alternatywnie możesz użyć lodu, aby pozbyć się silikonowego kleju lub masy uszczelniającej. Jeśli jest on twardy lub kruchy, łatwiej go usunąć za pomocą lodu.

Możesz też użyć dużego wiadra wypełnionego lodem i umieścić je na obszarze silikonu, który chcesz usunąć. Upewnij się, że lód jest w takiej pozycji, że może się oprzeć o silikon i trzymaj go tam przez trzy do pięciu minut.

Jeśli silikon jest miękki, możesz go po prostu zeskrobać płaskim narzędziem lub palcami. Usuwanie może zająć kilka razy, ale powinieneś być w stanie to zrobić bez uszkodzenia ubrania. Ważne jest, żeby nie rozrywać tkaniny, bo później trudno będzie ją naprawić.

Soda oczyszczona

Dwuwęglan sodu (soda oczyszczona) jest jednym z najbardziej uniwersalnych składników domowych. Może być używany jako naturalny środek czyszczący, neutralizator zapachów i łagodny środek ścierny.

Używanie sody oczyszczonej może pomóc w usuwaniu zapachów z produktów na bazie silikonu, takich jak blachy do gotowania, szpatułki i foremki do kostek lodu. Jest to również skuteczny sposób na usuwanie plam na dywanach, ponieważ jest naturalnym środkiem dezynfekującym.

Aby użyć sody oczyszczonej jako środka czyszczącego, zmieszaj równe części sody z wodą. Następnie nałóż sporą ilość na powierzchnię i szoruj. Dobrze spłucz ciepłą wodą z mydłem i wysusz przedmiot.

Aby zapobiec powstawaniu plam, unikaj gotowania potraw o wysokiej zawartości tłuszczu lub nakładania grubej warstwy tłuszczu na silikonowe naczynia. Może to zakłócić właściwości nieprzywierające materiału.