Co na żywopłot zimozielony szybkorosnący?

Co na żywopłot zimozielony szybkorosnący?

Jaki jest szybko rosnący wiecznie zielony żywopłot?

Szybko rosnący wiecznie zielony żywopłot to świetny sposób na zwiększenie prywatności i dodanie stylu do krajobrazu.

Wiele z tych roślin jest również dobrych do zbierania zanieczyszczeń i cząstek stałych z powietrza w obszarach miejskich. Jest to szczególnie przydatne w domach, w których mieszkają dzieci.

Sadzenie

Szybko rosnący wiecznie zielony żywopłot to idealny sposób na osłonięcie płotu lub innego nieatrakcyjnego miejsca w ogrodzie. Gęsty żywopłot ochroni Cię także przed wiatrem i sprawi, że na podwórku będzie nieco chłodniej. Ważne jest jednak, aby wybrać szybko rosnący krzew, który będzie miał odpowiedni rozmiar i kształt do Twoich potrzeb.

Szybko rosnące wiecznie zielone żywopłoty to często wybierane rośliny. Jedną z najlepszych odmian zapewniających prywatność jest 'Green Giant’. To świetny wybór na duże żywopłoty i osłony, ponieważ osiąga wysokość 50-60 stóp i rozstawę 12-20 stóp.

Aby uzyskać pełny, formalny wygląd, przycinaj żywopłot przynajmniej raz każdego lata, aby pobudzić go do rozgałęziania. Podstawa powinna być przycięta szerzej niż góra, aby niższe gałęzie miały dostęp do światła słonecznego.

Przycinanie

Bez względu na to, czy tworzysz formalny żywopłot, czy pozwalasz zachować jego naturalną formę, właściwe przycinanie jest niezbędne do utrzymania kształtu i gęstości. Przycinanie jest także ważne dla usuwania uszkodzonych, chorych lub niekorzystnych przyrostów.

Są dwa podstawowe rodzaje metod przycinania żywopłotów: formalny lub strzyżony i nieformalny (naturalny) lub strzyżony. Żywopłot formalny jest zwykle strzyżony, aby uzyskać proste krawędzie i zachować kontrolowany kształt.

Żywopłot nieformalny może być przycinany w celu usunięcia martwych lub chorych gałęzi, zmniejszenia wysokości rośliny lub zmiany jej kierunku. Obie metody przycinania mają swój cel i powinny być wykonywane w zależności od gatunku, który wybierzesz na żywopłot.

Przycinając szybko rosnący żywopłot wiecznie zielony, zawsze powinieneś brać pod uwagę wielkość i szerokość dojrzałych roślin. Wybór rośliny o gęstym, wyprostowanym pokroju sprawi, że żywopłot będzie wyglądał jak najlepiej i będzie łatwiejszy do przycinania.

Podlewanie

Jeśli niedawno przesadziłeś do ogrodu nowe drzewa, krzewy lub byliny, wiesz, że może upłynąć dużo czasu, zanim ich korzenie w pełni się rozwiną i zaczną pobierać wilgoć z gleby. W międzyczasie trzeba je regularnie zraszać wężem lub nawadniać kroplowo, aby wyglądały zdrowo i zielono.

Po posadzeniu szybko rosnącego wiecznie zielonego żywopłotu trzeba go regularnie podlewać w pierwszym sezonie, zwłaszcza latem, kiedy gleba wysycha od słońca i wiatru. Pomoże to ugruntować żywopłot i ochroni go przed chorobami takimi jak rdza czy zaraza.

Upewnij się, że teren, na którym planujesz posadzić żywopłot, jest dobrze zdrenowany, wolny od chwastów i trawy. Pozwoli to młodym korzeniom żywopłotu łatwo wniknąć w ziemię i rozpocząć tworzenie systemu korzeniowego.

Do miejsca, w którym posadzisz żywopłot, dodaj dużo materiału organicznego, takiego jak dobrze sproszkowany obornik zwierzęcy, kompost ogrodowy lub ziemia z centrum ogrodniczego. Pomoże to młodym korzeniom zdobyć pierwsze pożywienie, a także ułatwi odprowadzanie wody.

Odżywianie

Żywopłoty są roślinami spragnionymi, dlatego w ciągu pierwszych dwóch lat po posadzeniu często je podlewaj. Po tym czasie żywopłot powinien mieć solidny system korzeniowy i być mniej spragniony.

Mulcz jest również korzystny dla żywopłotu, ponieważ zmniejsza parowanie i zatrzymuje wodę w glebie. Zniechęca także chwasty do wzrostu, co może zmniejszyć ilość pielenia, które musisz wykonać.

Nawóz granulowany o spowolnionym działaniu, zawierający 50% azotu i wysoki numer pierwszy, taki jak 12-6-4 lub 10-8-6, powinien być stosowany na szybko rosnący wiecznie zielony żywopłot w ilości jednej aplikacji rocznie. Zawsze stosuj się do zaleceń podanych na etykiecie, a podczas pracy z nawozami chemicznymi zakładaj rękawice ochronne.

Dla ogrodników poszukujących szybko rosnącego żywopłotu doskonałym wyborem jest laur Schipa (znany też jako laur pospolity). W przeciętnych warunkach roślina ta dorasta do 8 metrów, jest też tolerancyjna na różne warunki i rodzaje gleby. To także dobry wybór dla właścicieli domów, którym zależy na prywatności i estetyce.

Oceń artykuł: Co na żywopłot zimozielony szybkorosnący?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5