Jak sprawdzić termostat w lodówce czy jest dobry?

Jak sprawdzić termostat w lodówce czy jest dobry?

Termostat steruje sprężarką w lodówce, aby utrzymać ją w określonej temperaturze. Gdy termostat zawiedzie, może spowodować awarię lodówki lub zepsucie żywności.

Na szczęście sprawdzenie termostatu jest łatwe i proste. Potrzebujesz tylko multimetru i kilku narzędzi.

1. Użyj multimetru woltowo-omowego

Termostat w Twojej lodówce wykorzystuje element bimetaliczny (elektrycznie połączony pasek metalu), który reaguje na zmiany temperatury. Kiedy element ten się wygina, otwiera lub zamyka styki elektryczne, aby kontrolować przepływ prądu przez termostat.

Multimetry to narzędzia, które mierzą napięcie, prąd i opór. Są przydatne do mierzenia ilości energii przepływającej przez obwód i mogą pomóc w ustaleniu, czy urządzenie działa prawidłowo.

Większość multimetrów jest wyposażona w dwie sondy, które umożliwiają dotykanie punktów kontaktowych w obwodzie i dokonywanie odczytów. Sondy te są zwykle mocowane do multimetru za pomocą klipsów aligatorskich, dzięki czemu możesz dokonywać pomiarów w trudno dostępnych miejscach.

2. Ustaw termostat na najzimniejsze ustawienie

Idealna temperatura w lodówce wynosi 37 stopni Fahrenheita, co pomaga zachować świeżość żywności i zapobiega rozwojowi bakterii w surowym mięsie i warzywach. Ale może być trudno stwierdzić, czy lodówka jest wystarczająco zimna, czy trzeba zmienić ustawienie temperatury.

Zwykle lodówki mają pokrętło z cyframi lub nacięciami, które pokazują ustawienia temperatury. Przekręć pokrętło w górę, aby schłodzić lodówkę, lub w dół, aby ją ogrzać, a następnie ustaw je gdzieś pośrodku, aby uzyskać właściwą temperaturę.

Zwykle producenci urządzeń zalecają używanie najzimniejszego ustawienia, ale może być konieczna zmiana ustawienia, jeśli Twoje napoje i jedzenie nie są tak zimne, jak byś chciał. Jeśli musisz zmienić ustawienie, pamiętaj, żeby odczekać co najmniej 24 godziny, zanim zrobisz to ponownie.

3. Zdejmij pokrywę

Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy termostat lodówki jest sprawny, jest zdjęcie pokrywy i przetestowanie go. Możesz potrzebować do tego niewielkiej pomocy, ale proces ten powinien być stosunkowo bezbolesny.

W końcu jest to świetna okazja, aby sprawdzić, czy termostat jest sprawny i czy nie ma problemów z niską mocą lub brakiem kontroli temperatury.

Jest jeszcze jeden, nieco bardziej skomplikowany proces, ale warto go wykonać, aby upewnić się, że lodówka będzie nadal chłodzić. W tym celu zdejmij pokrywę i obejrzyj przełącznik przekaźnika, który steruje wentylatorem sprężarki i jest jednym z najważniejszych elementów zamrażarki lub lodówki. Znajduje się tam również ciekawie wyglądający wyświetlacz LED, który informuje Cię, co robi termostat, oraz mały czerwony przycisk, który naciskasz, aby aktywować przełącznik.

4. Ustaw multimetr na RX1

Termostat w lodówce pomaga regulować temperaturę w lodówce i utrzymuje żywność na bezpiecznym, chłodnym i świeżym poziomie. Jeśli termostat nie działa prawidłowo, żywność w lodówce może się zepsuć lub nawet zamarznąć.

To może być bardzo frustrujące i może prowadzić do ogromnej straty pieniędzy. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać termostat i upewniać się, że jest w dobrym stanie.

Dobrym sposobem na to jest użycie multimetru. Multimetr to uniwersalne narzędzie, które pozwala zmierzyć opór elektryczny obwodu elektronicznego.

5. Podłącz sondy

Termostat lodówki to urządzenie, które mówi sprężarce, żeby się włączyła i zaczęła pracować nad schłodzeniem powietrza wewnątrz lodówki. Może to być elektroniczne pokrętło lub cyfrowy odczyt.

Termostat może również nakazać sprężarce wyłączenie się, gdy temperatura jest zbyt wysoka lub zbyt niska. Dzięki temu czynnik chłodniczy pozostaje zamknięty w komorze lodówki i nie wydostaje się na zewnątrz.

Czujniki temperatury w lodówkach mogą być podłączone do wyświetlacza lub nadajnika w celu uruchomienia alarmu, ale muszą być umieszczone wewnątrz lodówki. Jest to trudne, ponieważ przewód prowadzący do czujnika musi być przewleczony między uszczelką lodówki a ramą drzwi.

Oceń artykuł: Jak sprawdzić termostat w lodówce czy jest dobry?

Ilość ocen: 1 Średnia ocen: 1 na 5