Kolejność układania płytek ściana czy podłoga?

Kolejność układania płytek ściana czy podłoga?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale w większości przypadków układanie najpierw płytek ściennych, a dopiero potem podłogowych wydaje się najlepszym wyborem.

Głównym powodem jest to, że proces układania jest znacznie łatwiejszy i szybszy. Ponadto może to zapobiec problemom wynikającym z pomyłek z zaprawą i płytkami.

Podłoga

Porządek układania płytek podłogowych i ściennych jest w dużej mierze kwestią osobistych preferencji. Profesjonalni glazurnicy zazwyczaj najpierw układają ściany, a potem kończą układanie podłogi.

Jest jednak kilka ważnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę podczas układania podłogi lub ściany. Niższy współczynnik odpadu oznacza, że możesz ułożyć więcej płytek i wykorzystać je bardziej efektywnie. Dotyczy to wszystkich rozmiarów płytek, a także kształtu pomieszczenia.

Możesz tworzyć fragmenty płytek, aby wypełnić narożniki lub odciąć kawałki płytek, gdy cała płytka jest zbyt duża dla danego obszaru.

Zazwyczaj współczynnik odpadu w wysokości 10-20% jest akceptowalny dla większości standardowych płytek i mozaik. Jest on wyższy w przypadku większych płytek, takich jak jodełka czy ukośne wzory.

Ściana

Porządek układania płytek na ścianie jest ważny z wielu powodów. Pomoże ci uniknąć bałaganu i może stanowić różnicę między udaną a fatalną instalacją. Wpłynie też na ogólny koszt i jakość gotowego produktu.

Na początek zmierz powierzchnię, na której zamierzasz układać płytki. Pozwoli Ci to zorientować się, ile płytek potrzebujesz i gdzie będą one ułożone. Następnie, używając pałeczki, zacznij od góry i pracuj w dół ściany.

Jeśli chodzi o kolejność układania płytek na podłodze, najlepiej jest najpierw położyć duże płytki, a potem mniejsze. Zapobiegnie to przesuwaniu się płytek, jeśli nie będziesz uważał. Sprawi też, że podłoga będzie mniej śliska. Najlepszą rzeczą w tej kolejności układania płytek jest to, że nie tylko będą one świetnie wyglądać, ale też będą łatwe w utrzymaniu.

Sufit

Porządek układania płytek na ścianie lub podłodze zależy od sytuacji. Na przykład, jeśli podłoga nie jest symetryczna, zacznij od środka. Pozwoli to zachować równowagę i zapewni gładkość połączeń.

Alternatywnie możesz zacząć od boku pomieszczenia. Dzięki temu unikniesz zbyt dużego nacisku na nowo wyłożoną płytkami podłogę.

Aby uniknąć poślizgu, użyj plastikowych przekładek między poszczególnymi płytkami. Pod każdym rzędem płytek umieść również podpórkę w kształcie litery „T”, aby utrzymać je na miejscu. Po 24 godzinach usuń podpórki i taśmę malarską. Następnie nałóż fugę, aby uszczelnić i zakryć szczeliny między płytkami.

Łazienka

Płytki są dostępne we wszystkich kształtach i rozmiarach, dlatego warto wybrać taki, który będzie pasował do Twojej łazienki. Zastanów się nad wielkością przestrzeni, wzorem, jaki chcesz uzyskać, i kolorami, jakich chcesz użyć.

Po podjęciu decyzji nadszedł czas na zaplanowanie łazienki. Musisz zrobić szkic każdej ściany i zaznaczyć, gdzie będziesz układać płytki.

Na przykład, jeśli układasz płytki od podłogi do sufitu, zaznacz wysokość i wszelkie granice, które mogą wymagać przycięcia.

Alternatywnie, jeśli układasz płytki tylko do pewnej wysokości, również to zaznacz.

Ważne jest, aby rozpocząć układanie płytek od środka lub końca ściany, ponieważ w ten sposób uzyskasz równe cięcia płytek po obu stronach. Dzięki temu łazienka będzie wyglądać czysto i symetrycznie.

Oceń artykuł: Kolejność układania płytek ściana czy podłoga?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5