Co jest pod maską samochodu?

Niezależnie od tego, czy jesteś nowym kierowcą, czy chcesz dowiedzieć się więcej o swoim samochodzie, pod maską kryje się wiele rzeczy. Dlatego warto wiedzieć, gdzie znajdują się najważniejsze części i jak je regularnie sprawdzać.

Na przykład olej silnikowy i płyn do wspomagania kierownicy to dwie bardzo proste rzeczy do sprawdzenia. Wystarczy znaleźć i wyjąć pręt pomiarowy, a następnie sprawdzić wzrokowo poziom płynu.

Silnik

Silnik jest częścią, która zamienia paliwo (np. benzynę) na energię mechaniczną, która wprawia samochód w ruch. Składa się z tłoków poruszających się w górę i w dół wewnątrz metalowych rur zwanych cylindrami, połączonych z wałem korbowym za pomocą prętów.

Spalanie to proces, w którym paliwo zapala się i uwalnia energię w postaci rozprężających się gazów. Rozprężający się gaz popycha tłok, który z kolei obraca wał korbowy.

W zależności od pojazdu silnik może mieć tylko dwa cylindry lub aż dwanaście. W większości silników cylindry są ułożone w linii prostej lub w układzie V.

Składnia

Składnia jest jednym z najważniejszych elementów Twojego samochodu. Bez niej trudno byłoby Ci uruchomić i zatrzymać samochód.

Składnia wykorzystuje szereg różnych biegów do zmiany prędkości i mocy silnika. Każdy z nich odpowiada określonej kombinacji obciążenia i prędkości.

Są dwa główne rodzaje skrzyń biegów: manualne i automatyczne. Skrzynia automatyczna jest zwykle wygodniejsza i bardziej komfortowa w użyciu niż ręczna, ale może być droższa w utrzymaniu i naprawie.

Zbiornik płynu hamulcowego

Zbiornik płynu hamulcowego to pojemnik, w którym przechowywany jest płyn hamulcowy zasilający układ hamulcowy Twojego samochodu. Zazwyczaj znajduje się po stronie kierowcy, z tyłu komory silnika lub w pobliżu podstawy przedniej szyby.

Większość nowszych pojazdów ma zbiornik z półprzezroczystego tworzywa sztucznego. Dzięki temu łatwo jest zobaczyć linię „full” bez zdejmowania zakrętki.

Zbiornik płynu chłodzącego

Zbiornik płynu chłodzącego, czasem nazywany zbiornikiem przelewowym płynu chłodzącego, jest półprzezroczystym plastikowym pojemnikiem zamontowanym we wnęce silnika. Jest on odpowiedzialny za przechowywanie gorącego płynu chłodzącego do czasu jego wymiany.

Zbiornik utrzymuje również system wolny od pęcherzyków powietrza, które mogą spowodować przegrzanie chłodnicy i wyciek.

Zbiornik płynu chłodzącego jest istotną częścią systemu chłodzenia, a jego usterki mogą spowodować wiele problemów z silnikiem pojazdu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o zbiorniku i o tym, co możesz zrobić, aby chronić swój samochód.

Bateria

Bateria samochodowa dostarcza energii potrzebnej do uruchomienia pojazdu. Robi to, magazynując energię chemiczną, która po przekręceniu kluczyka lub naciśnięciu przycisku uruchamiającego silnik jest zamieniana na energię elektryczną.

Akumulatory w Twoim samochodzie przechodzą szereg złożonych procesów, aby zapewnić prawidłowe działanie. Obejmują one przechowywanie, dystrybucję i recykling energii chemicznej akumulatora.

Nowoczesne akumulatory są projektowane tak, aby służyły znacznie dłużej niż te wyprodukowane dziesięć czy dwadzieścia lat temu, ale w końcu będą wymagały wymiany. Trudne warunki pogodowe i Twoje nawyki jazdy mogą skrócić żywotność akumulatora.

Pasy

Pasy pod maską Twojego samochodu są odpowiedzialne za transport energii do różnych elementów silnika, które sprawiają, że Twój samochód działa. Alternator, pompa wodna, sprężarka klimatyzacji i pompa wspomagania kierownicy to tylko kilka elementów, których działanie zależy od paska napędowego.

Pasy napędowe, zwane też paskami klinowymi, są wykonane z karbowanej gumy i łączą wał korbowy z wałkiem rozrządu za osłoną rozrządu. Dzięki temu zawory otwierają się i zamykają we właściwym czasie.

Oceń artykuł: Co jest pod maską samochodu?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5