Co posadzić między żurawkami?

Co posadzić między żurawkami?

Jasnoczerwone jagody żurawiny wysokiej dodają nieoczekiwanego świątecznego akcentu do jesiennych potraw i są wspaniałym dodatkiem do Twojego ogrodu. Oto kilka roślin towarzyszących, które będą dobrze rosły z żurawinami i pomogą Ci uzyskać jak najwięcej korzyści z krzewów przez lata.

Żurawiny nie są łatwą rośliną do uprawy z nasion i mogą potrzebować nawet dwóch lat, zanim zaczną wydawać owoce. Można je jednak łatwo rozmnażać przez sadzonki pędowe.

Kwiaty

Jeśli chcesz dodać trochę koloru wokół swoich żurawin, jest wiele kwiatów, które dobrze sprawdzają się między roślinami. Na przykład nagietki, rododendrony, azalie, ogóreczniki i nasturcje to piękny wybór, który pomoże przyciągnąć do żurawin niezbędne zapylacze.

Najlepsze dla żurawin będą wysokie kwiaty, które zapewnią trochę cienia podczas gorących letnich miesięcy. Mogą też dostarczyć trochę dodatkowej wody w czasie, gdy rośliny nie otrzymują zbyt wiele deszczu.

Między żurawinami można posadzić różne kwiaty, ale upewnij się, że nie będą one przeszkadzać owocom. Idealna będzie na przykład roślina o podwójnych, żurawinowych kwiatach, na przykład 'Cranberry Cupcake’.

W większości rejonów Wisconsin żurawina kwitnie pod koniec czerwca i na początku lipca. Jagody zaczynają się rozwijać po zapyleniu i zmieniają kolor od zielonego, przez biały, do ciemnoczerwonego w fazie dojrzałości.

Warzywa

Żurawiny dobrze rozwijają się w wilgotnych rejonach świata, zwłaszcza na grządkach wyłożonych piaskiem, torfem i żwirem. Można je też uprawiać na torfowiskach, gdzie kwaśna gleba i bogata w składniki odżywcze woda pomagają im rosnąć.

Istnieje ponad 100 północnoamerykańskich odmian żurawiny, w tym kilka nadających się do ogrodów przydomowych. Jedną z popularnych odmian jest 'Early Black’, która rośnie szybko i daje ciemnoczerwone owoce o niskiej zawartości pektyn. Odmiana ta jest odporna na mróz i gnicie owoców.

Oprócz bogatej historii kulinarnej, żurawina jest bogata w fitoskładniki, które mogą pomóc w zapobieganiu infekcjom dróg moczowych, zmniejszeniu ryzyka zachorowania na raka i zakrzepów krwi. Do tych składników odżywczych należą proantocyjanidyny i resweratrol, związki zdrowe dla serca.

Żurawiny można uprawiać z nasion lub sadzonek łodygowych; potrzebują one trzech do pięciu lat, aby wydać owoce. W centrach ogrodniczych można kupić ukorzenione sadzonki i zaczątki szkółek. Powinny być wysiewane na zewnątrz wiosną lub jesienią, gdy zimy są łagodne.

Inne owoce

Żurawiny to małe, czerwone, cierpkie jagody o dużej zawartości witaminy C i przeciwutleniaczy. Są popularną przekąską i dodają smaku sosom, ciastom, sokom i sałatkom.

Należą do rodziny Vaccinium (Ericaceae) i mogą być uprawiane z nasion lub sadzonek. Rośliny są bardzo łatwe w uprawie i przy odpowiedniej opiece mogą owocować przez dziesiątki lat.

W przeciwieństwie do większości owoców i warzyw, żurawina rozwija się tylko w bardzo specyficznych warunkach: kwaśnej torfowej glebie, odpowiednim dopływie słodkiej wody, piasku i chłodnym okresie zimowym. Jeżeli te warunki nie zostaną spełnione, żurawina umrze.

Inne jagody z rodzaju Vaccinium są bliskimi krewnymi żurawiny i również mogą być uprawiane w regionach o odpowiednim klimacie. W Stanach Zjednoczonych są one nazywane borówkami lub brusznicami, a w niektórych częściach Europy żurawinami górskimi lub czerwonymi jagodami. Jagody tych gatunków mają delikatniejszy smak niż żurawina.

Rośliny towarzyszące

Sadzenie roślin towarzyszących to technika ogrodnicza, w której rośliny uprawia się razem w bliskim sąsiedztwie, aby pomóc im lepiej rosnąć. Może to zmniejszyć nakład pracy, przyciągając pożyteczne owady, dostarczając składniki odżywcze do gleby, poprawiając cyrkulację powietrza i oferując cień lub wsparcie dla siebie nawzajem.

Borówki i żurawiny są wspaniałymi roślinami towarzyszącymi, ponieważ mają podobne warunki wzrostu, takie jak dobrze przepuszczalna, kwaśna gleba, ciepła i słoneczna. Możesz je także łączyć z innymi roślinami sadowniczymi, takimi jak truskawki czy morele.

Sadzenie kwiatów w pobliżu żurawin to prosty sposób na dodanie im koloru i przyciągnięcie zapylaczy. Wysokie kwiaty, takie jak nagietki, rododendrony, azalie, ogóreczniki i nasturcje to atrakcyjny wybór, który zapewni miły akcent kolorystyczny na rabatach ogrodowych.

Borałt jest jednorocznym ziołem, które przyciąga zapylacze, pomaga roślinom jagodowym w zawiązywaniu owoców i stanowi świetną ściółkę tłumiącą chwasty i utrzymującą wilgoć. Może być uprawiany jako pojedyncza roślina lub w mieszankach z innymi ziołami i warzywami, jest także doskonałym kwiatem ciętym.