Stalking to wzorzec niechcianej uwagi, nękania, kontaktu lub jakiegokolwiek innego zachowania skierowanego na konkretną osobę, które wywołuje u rozsądnej osoby uczucie strachu.
Stalking jest nielegalnym przestępstwem, które należy zgłosić na policję. Może to zapobiec popełnieniu przez stalkerów poważniejszych przestępstw.
Definicja
Stalking to zachowanie polegające na niechcianym kontakcie z inną osobą. Może obejmować wszystko, od śledzenia kogoś do nękania go telefonami, SMS-ami lub e-mailami.
W Stanach Zjednoczonych około 7,5 miliona osób jest prześladowanych każdego roku. Stalkerzy często kierują się chęcią kontrolowania, poniżania, straszenia, manipulowania lub zawstydzania ofiary.
Istnieje wiele typów stalkerów, od zwykłych obsesyjnych po urojone. Obsesja może być związana z romantycznym związkiem lub może wynikać z choroby psychicznej, takiej jak zaburzenie osobowości typu borderline.
Stalking jest poważnym przestępstwem, które można zaklasyfikować jako wykroczenie lub przestępstwo. Za wykroczenia grozi kara pozbawienia wolności do jednego roku. Jednak w niektórych stanach recydywa może skutkować osadzeniem w więzieniu na dziesięć lat lub więcej.
Symptomy
Stalking może być bardzo traumatycznym doświadczeniem dla ofiar. Często doświadczają one niepokoju i depresji, strachu, retrospekcji i koszmarów.
Mają również trudności z wykonywaniem codziennych czynności, czują się nerwowe i niespokojne. Mogą podejmować niezdrowe lub autodestrukcyjne zachowania, takie jak palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i zażywanie nielegalnych narkotyków.
Ofiary często zgłaszają, że stalking miał negatywny wpływ na ich relacje z rodziną i przyjaciółmi, pracę i życie społeczne. Może mieć również negatywny wpływ na ich zdrowie psychiczne i samopoczucie, prowadząc do chronicznego stresu, słabej koncentracji i zaburzeń snu.
Ciągłe niechciane telefony, ukryte numery, wiadomości głosowe i węszenie w domu lub miejscu pracy to oznaki stalkingu. Takie zachowanie jest obsesyjne, kontrolujące i obraźliwe i powinno być jak najszybciej zgłoszone na policję.
Przyczyny
Ludzie, którzy prześladują innych ludzi, często mają wiele powodów swojego zachowania. Mogą to być zarówno zazdrość, jak i próba sabotowania czyjegoś życia.
Mogą mieć również problemy ze zdrowiem psychicznym, które powodują, że angażują się w zachowania stalkingowe, takie jak zaburzenia osobowości typu borderline lub choroba dwubiegunowa.
Niektórzy stalkerzy mogą mieć również obsesję na punkcie romantycznych zainteresowań i wierzyć, że ich cel jest bratnią duszą, której szukają od dłuższego czasu.
Alternatywnie, mogą być odrzuceni przez ofiarę i szukają zemsty.
Wreszcie, mogą mieć problem ze zdrowiem psychicznym, który powoduje, że mają urojenia i przekonanie, że istnieje związek między nimi a ofiarą.
Stalkerzy, którzy mają problem ze zdrowiem psychicznym, powinni być zbadani przez specjalistę psychiatrę. Mogą stanowić zagrożenie dla siebie i innych i nie powinni kontynuować swoich zachowań stalkerskich. Jeśli jesteś nękany przez stalkera, jak najszybciej zadzwoń na policję, by uzyskać pomoc.
Leczenie
Stalking jest problemem niezwykle trudnym do leczenia. Wymaga połączenia interwencji prawnej i terapeutycznej.
Terapeuta może zapewnić Ci wsparcie, pomóc Ci przetworzyć Twoje uczucia i nauczyć Cię, jak chronić się przed stalkerem. Może także pomóc Ci w rozwiązaniu wszelkich problemów, które przyczyniają się do Twojego zachowania.
Badania pokazują, że stalking może być dolegliwością, która może prowadzić do depresji i zespołu stresu pourazowego. Symptomy tych stanów mogą obejmować zwiększoną wrażliwość, retrospekcje, nadgorliwość i zachowania unikające.
Zaburzenia osobowości są często związane ze stalkingiem, przy czym dominują paranoiczne, zależne i narcystyczne zaburzenia osobowości (Meloy i GothardMeloy i Gothard 1995; Harmon, Rosner i OwensHarmon i inni 1998; Mullen, Pathe i PurcellMullen i inni 1999). Postępowanie z takimi osobami polega przede wszystkim na zajęciu się problemami, które podtrzymują ich zachowanie i rozwiązaniu ich w celu zminimalizowania przyszłych nawrotów.