Co zrobić, aby bluszcz szybko rósł?

Co zrobić, aby bluszcz szybko rósł?

Jest wiele czynników, które mogą wpłynąć na tempo wzrostu bluszczu angielskiego. Są to światło, temperatura i gleba.

Aby bluszcz angielski rósł prawidłowo, musisz zapewnić roślinie odpowiednią ilość wody i światła. Należy też od czasu do czasu nawozić roślinę, najlepiej nawozem o spowolnionym działaniu.

Podlewanie

Bluszcz angielski, znany też jako Hedera helix, jest mrozoodporny w strefach 5-9 USDA. Jego zwisające pędy mogą osiągać wysokość ponad 50 stóp i doskonale wyglądają w wiszących koszach.

Rozwija się w warunkach wilgotnych, o średniej lub wysokiej wilgotności. Nie trzymaj jej w pobliżu kominków i wentylatorów, ponieważ mogą one wysuszyć glebę i powietrze wokół rośliny.

Roślina preferuje temperatury średnie i ciepłe. Jeśli będzie za gorąco, liście zwiędną i zbrązowieją.

Podlewanie jest kluczowe dla wzrostu bluszczu. Toleruje on wodę o temperaturze pokojowej, ale zimna lub gorąca woda może zahamować jego wzrost, a nawet go zabić.

Propagowanie bluszczu z sadzonek to łatwy i szybki sposób na stworzenie nowych roślin. Można je też zapoczątkować z nasion lub dojrzałych jagód.

Światło

Bluszcz jest jedną z najpopularniejszych roślin domowych ze względu na swoje zdolności oczyszczania powietrza oraz piękne liście i pnącza. Jednak jego uprawa może być trudna.

Rośliny bluszczu potrzebują światła, aby dobrze się rozwijać, zarówno aby wyglądać jak najlepiej, jak i aby chronić rośliny przed szkodnikami. Niewłaściwe oświetlenie może sprawić, że roślina stanie się niskopienna, co spowoduje, że będzie wyglądała nieciekawie.

Odmiany bluszczu tolerują średnie światło, ale należy uważać, aby nie wystawiać ich zbytnio na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Może to spowodować poparzenie liści i powstanie brązowych plam.

Bluszcz najlepiej rośnie w chłodnych temperaturach i preferuje pomieszczenia o wilgotności 50-70%. Jeśli Twój dom jest bardziej suchy, spróbuj umieścić doniczkę z bluszczem na tacy z mokrymi kamykami lub użyj mini nawilżacza, aby zwiększyć wilgotność wokół niej.

Temperatura

Temperatura jest miarą energii kinetycznej cząsteczek w obiekcie. Kiedy temperatura wzrasta, ruch tych cząsteczek jest szybszy. Dlatego rośliny o wyższej temperaturze rosną lepiej niż te o niższej.

Bluszcz rośnie najlepiej w chłodnych lub umiarkowanych temperaturach pokojowych od 50 do 70 stopni Celsjusza w ciągu dnia i około 5 do 10 stopni Celsjusza niżej w nocy. Lubi też dobrą, bogatą, komercyjną mieszankę do uprawy roślin domowych, aby utrzymać ją w zdrowiu.

Wilgotność jest kolejnym ważnym czynnikiem, który pomaga ikonom rosnąć. Nie lubią one nadmiernej suchości.

Bluszcz angielski rozwija się w chłodnych lub umiarkowanych temperaturach pokojowych od 50 do 70 stopni Celsjusza. Potrzebuje także niższych temperatur nocą, aby uniknąć opadania liści.

Niezwykle ważne jest, aby od czasu do czasu zraszać bluszcze, zwłaszcza jeśli są narażone na działanie suchego powietrza z pieców lub kominków. Pomaga to zapobiegać atakom szkodników, takich jak przędziorki, na rośliny. Ponadto zamgławianie utrzymuje wilgotność gleby i powietrza.

Nawożenie

Wzrost bluszczu jest w dużej mierze kontrolowany przez wodę, światło i składniki odżywcze. Zwiększenie ilości tych czynników zwykle powoduje wzrost wielkości liści i formy rośliny.

Bluszcz angielski, czyli Hedera helix, to popularna roślina domowa, która dobrze rozwija się w przefiltrowanym świetle słonecznym. Oczyszcza również powietrze, usuwając toksyny, takie jak tlenek węgla, formaldehyd i benzen.

Popularny wybór na patio lub balkon, bluszcz angielski ma zróżnicowane liście, które są nakrapiane zielenią, złotem lub kremową bielą. Może rosnąć jako pnącze lub roślina okrywowa i może być trzymany w domu w wiszącym koszu.

Nawozić bluszcz co miesiąc nawozem dla roślin domowych, który zawiera zrównoważone składniki odżywcze. Stosuj zgodnie z zaleceniami na etykiecie.

Bluszcz najlepiej rośnie w glebie o pH od 5,5 do 6,5 w skali kwaśnej i z doskonałym drenażem. Unikaj gleb gliniastych, które uniemożliwiają bluszczowi prawidłowy drenaż.

Oceń artykuł: Co zrobić, aby bluszcz szybko rósł?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5