Termin owoce klimakteryczne odnosi się do owoców, które zwiększają tempo dojrzewania pod wpływem fitohormonu etylenu. Należą do nich banany, brzoskwinie, jabłka, gruszki i pomidory.
Owoce, które nie wytwarzają etylenu, nazywamy owocami nieklimakterycznymi. Należą do nich cytrusy i truskawki.
Co to jest owoc klimakteryczny?
Owoce klimakteryczne to mięsiste owoce, w których zachodzi bardzo złożony proces dojrzewania, charakteryzujący się zmianami w wielkości, strukturze, kolorze, zapachu, smaku i składzie owoców. Dojrzewanie owoców mięsistych jest złożonym, rozwojowym i genetycznie kontrolowanym procesem, który prowadzi do drastycznych zmian w jakości owoców. Zmiany te są regulowane przez różne fitohormony, w tym kwas abscysynowy (ABA), auksynę, gibereliny, etylen, cytokininę i brassinosteroidy.
Avocados
Avocados to pyszne, wszechstronne owoce, które są znane ze swoich zdrowych tłuszczów i błonnika. Są też bogatym źródłem witaminy B6, folianów, potasu, witaminy C i miedzi.
Zawierają dwa fitozwiązki: luteinę i zeaksantynę, które pomagają chronić oczy przed uszkodzeniem przez promieniowanie UV. Te przeciwutleniacze chronią również przed zaćmą i zwyrodnieniem plamki żółtej.
Niewielka ilość awokado wystarczy, by zapewnić Ci zalecane dzienne spożycie folianów, które pomagają zapobiegać gromadzeniu się homocysteiny w krwiobiegu. Homocysteina jest związana ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń psychicznych i chorób sercowo-naczyniowych, więc spożywanie pokarmów bogatych w foliany może pomóc Ci uchronić się przed tymi schorzeniami.
Badania powiązały optymalne spożycie folianów ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia raka okrężnicy, żołądka i trzustki. Jednak potrzeba więcej badań, żeby określić przyczynę i zakres tego związku.
Mango
Mango to słodkie i soczyste owoce tropikalne, które mogą być podstawą wielu diet. Są doskonałym źródłem potasu i błonnika, a także oferują kilka interesujących korzyści zdrowotnych.
Mango ma charakterystyczny smak, który w zależności od odmiany ma słodycz i konsystencję od morelowej po bananową. Można je stosować w deserach, sałatkach i daniach pikantnych.
Proces dojrzewania mango obejmuje serię zmian fizjologicznych, które nadają owocom charakterystyczny smak, kolor i zapach. Zmiany te obejmują wzmożone oddychanie i uwalnianie etylenu, zwiększone zmiękczanie ścian komórkowych i glukoneogenezę, rozkład kwasów oraz syntezę i akumulację związków aromatycznych.
Dojrzewanie mango zależy od różnych endogennych hormonów roślinnych, takich jak etylen, auksyna, kwas abscysynowy i kwas jasmonowy [108]. Hormony te mają różny wpływ na dojrzewanie pozbiorcze. W związku z tym, aby poprawić jakość i trwałość mango, można zastosować różne metody dojrzewania pozbiorczego.
Banany
Banany są kluczową rośliną uprawną dla milionów ludzi na całym świecie. Uprawia się je w 120 krajach, od Ameryki Południowej po Afrykę i Azję Południowo-Wschodnią, produkując łącznie 114 milionów ton bananów rocznie.
Nowe badanie wykazało, że uprawy bananów mogą stanąć w obliczu spadku plonów do 2050 roku, jeśli zmiany klimatyczne będą postępować zgodnie z prognozami. Miałoby to druzgocący wpływ na rolników i światowe dostawy żywności, potencjalnie sprawiając, że miliony ludzi w części krajów Globalnego Południa staną w obliczu głodu.
Wyniki badań sugerują, że aby pomóc chronić uprawy bananów i przyszłe światowe dostawy, rolnictwo tropikalne musi być przygotowane na wpływ zmian klimatycznych, w tym przewidywanie i reagowanie na zmieniające się warunki pogodowe, poprawę stanu gleby, opracowanie nowych technik hodowli roślin oraz praktyk zwalczania szkodników i chorób.
Banany są uprawiane w tropikach od tysięcy lat, począwszy od Filipin. Handlarze i podróżnicy przywieźli je do Indii, Afryki i Polinezji.