Jeśli chodzi o zakładanie działek żywnościowych, musisz znać kilka podstaw. Poza zakupem podstawowego sprzętu są to: wybór miejsca, zabijanie chwastów, nawożenie i wapnowanie, obróbka gleby, wybór nasion i sadzenie.
Po pierwsze, wybierz miejsce, które będzie miało dużo światła słonecznego dla roślin, które planujesz posadzić. Dzięki temu twoja działka będzie dobrze się rozwijać. Szukaj terenów otwartych lub częściowo otwartych, takich jak stare drogi leśne i podesty w lasach, zarośnięte pola lub naturalne polany w lasach.
Test gleby
Testy gleby są cennym narzędziem dla ogrodników i entuzjastów ogrodnictwa. Pomagają w wyborze roślin, diagnozowaniu problemów z konkretną uprawą i utrzymaniu odpowiedniej żyzności gleby, aby uzyskać dobre plony.
Badanie gleby pomaga również rolnikowi lub ogrodnikowi zrozumieć, jak efektywnie i prawidłowo stosować produkty nawozowe, aby wspierać zdrowe rośliny i chronić środowisko. Wiarygodne laboratorium wykonujące badanie gleby przedstawi zalecenia dotyczące nawożenia w oparciu o pobraną próbkę i jej zapotrzebowanie na składniki odżywcze.
Aby laboratorium mogło prawidłowo przetworzyć próbkę gleby, musi ona być reprezentatywna dla całego badanego obszaru. Dlatego tak ważne jest dokładne i kompletne wypełnienie formularza informacyjnego o próbie gleby i terenie.
Próbkę należy dostarczyć do laboratorium w czystym plastikowym wiadrze. Metalowe wiaderka, np. aluminiowe lub ocynkowane, mogą zanieczyścić próbkę i wpłynąć na wyniki.
Nasiona
Jest wiele różnych rodzajów nasion i niektóre z nich wymagają nieco więcej uwagi przed i w trakcie sadzenia. Nasiona roślin strączkowych, na przykład, muszą być zaszczepione przed sadzeniem, aby stymulować wiązanie azotu.
Dobry test gleby jest również niezbędny, aby upewnić się, że twoje poletko ma odpowiednie PH dla prawidłowego wzrostu roślin strączkowych. Można to łatwo zrobić za pomocą zestawu do badania gleby w lokalnym sklepie rolniczym.
Po przygotowaniu poletka czas zdecydować, jaki rodzaj nasion chcesz zasiać. Niektóre rośliny pastewne sprawdzają się najlepiej, gdy można uprawiać glebę, podczas gdy inne lepiej nadają się do odległych miejsc, gdzie nie można używać maszyn uprawowych.
Nasiona potrzebują trzech rzeczy, aby rozpocząć kiełkowanie: wody, tlenu i temperatury. Jeśli któryś z tych trzech warunków nie jest dostępny, nasiona nie wykiełkują i pozostaną w stanie uśpienia, dopóki nie uzyskają odpowiednich warunków.
Nawóz
Nawóz, którego używasz na swojej działce żywieniowej, odgrywa ogromną rolę w tym, czy twoja działka odniesie sukces, czy nie. Dostarcza roślinom składników odżywczych, których potrzebują do rozwoju i zwiększa całkowite plony.
Nawozy składają się z mieszanki różnych minerałów, które poprawiają zdrowie i wzrost gleby. Dzięki nim rośliny rosną lepiej i szybciej.
Na większości opakowań nawozów znajdują się trzy liczby określające zawartość składników odżywczych w produkcie. Azot (N), Fosfor (P) i Potas (K).
To podstawowe składniki odżywcze, których roślina potrzebuje do wzrostu. Możesz je kupić w różnych formach i z różnymi dodatkami i suplementami.
Innym ważnym czynnikiem jest poziom pH twojej gleby, który jest miarą jej kwasowości lub zasadowości. Odpowiedni poziom pH pozwala roślinom pobierać składniki odżywcze z gleby.
Woda
Woda jest niezbędnym składnikiem wszelkiego życia na ziemi. Dostarcza tlenu, którym oddychamy, przewodzi ważne reakcje chemiczne i pomaga utrzymać chłód w naszych domach w gorące dni. Mimo to nie zawsze jest łatwo dostępna na naszej działce.
Oprócz wody pitnej potrzebujemy jej do uprawy roślin, napowietrzania gleby i uszczęśliwiania zwierząt. Jest również przydatna do budowania struktur i przechowywania zasobów.
Kilka sposobów na nawodnienie działki to: wykopanie rowu z odpowiednią ilością wody, użycie zbiornika wodnego lub wiadra z wodą oraz posadzenie upraw w pobliżu istniejącego źródła wody, takiego jak fontanna, basen lub jezioro.
Najlepszym sposobem na zapewnienie sobie najmniejszej strużki wody jest stosowanie prawidłowych metod uprawy, sadzenie roślin odpornych na suszę i grupowanie roślin według ich zapotrzebowania na wodę.
Użycie odpowiedniego narzędzia do pracy będzie stanowiło różnicę między udanym poletkiem pokarmowym a jadalnym bałaganem.