Czym pomalować piec kaflowy?

Niezależnie od tego, czy malujesz płytki, aby zakryć brzydkie płytki, czy aby wykonać backsplash, musisz podjąć kroki, które zapewnią trwałość malowania. Należy wybrać farbę łatwą do czyszczenia i odporną na wysoką temperaturę.

Przed pomalowaniem płytek obejrzyj je dokładnie i zeszlifuj szpachlą wszelkie pęknięcia i odpryski. Dzięki temu nowa farba będzie lepiej przylegać do powierzchni.

Farba

Jeśli masz piec kaflowy, musisz się upewnić, że wybrałeś najlepszą farbę do malowania backsplashu. Dzięki temu farba będzie trwała przez długi czas i nie będzie się łuszczyć ani pękać.

Istnieje wiele rodzajów farb, od lateksowych na bazie wody po poliuretanowe na bazie oleju. Rodzaj wybranej farby będzie zależał od potrzeb i budżetu projektu.

Przed pomalowaniem pieca kaflowego musisz usunąć wszystkie stare farby i dokładnie oczyścić powierzchnię. To zapewni, że nowa farba będzie przylegać do kafli i fug, a także pomoże nowej farbie wyglądać jak najlepiej.

Większość nowoczesnych farb jest dostępna w różnych wykończeniach, od płaskich do błyszczących, ale ważne jest, aby wybrać taką, która jest łatwa do czyszczenia. Będziesz chciał również wybrać uszczelniacz, który będzie odpowiedni dla Twojej konkretnej sytuacji. Użycie impregnatu ochroni Twoje płytki i sprawi, że nie będą one porysowane.

Sealer

Jeśli zdecydowałeś się na dodanie płytek do swojego domu, dobry impregnat pomoże Ci zapobiec plamom i uszkodzeniom. Pomoże też zachować wygląd Twojego pieca kaflowego na długie lata!

Istnieje kilka różnych rodzajów uszczelniaczy dostępnych dla kafli i fug. Niektóre z nich są przeznaczone specjalnie do ochrony określonych powierzchni, inne zaś zapewniają ochronę wszystkich rodzajów kafli i fug.

Uszczelniacze penetrujące są najczęściej spotykane i zapewniają długotrwałą ochronę przed wodą, pleśnią i plamami oleju. Wsiąkają w powierzchnię i nie wpływają na kolor lub fakturę fug lub otaczających je płytek.

Innym rozwiązaniem jest uszczelniacz o naturalnym wyglądzie, który może nadać płytkom mokry wygląd bez wpływu na kolor lub połysk płytek. Produkty te często mają słaby zapach i są łatwe w użyciu. Mogą być droższe niż lakiery penetrujące, ale mogą działać dłużej i wymagają rzadszego stosowania.

Szlifowanie

Jeśli chcesz pomalować swój piec kaflowy, będzie on musiał zostać oszlifowany, aby powierzchnia miała do czego przylgnąć. Trzeba go też wygładzić między kolejnymi warstwami farby.

Szlifowanie to proces ścierania włókien drewna za pomocą papieru ściernego. Można go używać zarówno ręcznie, jak i za pomocą szlifierki elektrycznej.

Ważne jest, aby szlifować zgodnie z usłojeniem, czyli w kierunku, w którym wskazują włókna drewna. Jest to najlepsza metoda, aby uzyskać jak najwięcej korzyści ze szlifowania.

Następnie upewnij się, że usuwasz wszystkie trociny pomiędzy ziarnami, aby nie przyklejały się do papieru ściernego i nie tworzyły większych rys, gdy będziesz przechodził do następnej ziarnistości.

Po zakończeniu szlifowania nadszedł czas, aby zabezpieczyć gotowy produkt. Możesz to zrobić za pomocą bejcy lub lakieru na bazie wody lub oleju.

Podkład

Wymiana płytek jest kosztownym i pracochłonnym przedsięwzięciem, które może być również niechlujne. Malowanie płytek jest tańszą i czystszą alternatywą, która może przedłużyć żywotność twoich płytek, nadając im jednocześnie nowy, świeży wygląd.

Kluczem do świetnego malowania jest użycie odpowiedniego podkładu i farby. Dzięki temu farba będzie dobrze przylegać do powierzchni i tworzyć gładkie wykończenie.

Podkład to specjalny rodzaj farby, który pomaga jej przylegać do powierzchni i ukryć wszelkie niedoskonałości. Chroni również farbę przed kurzem i brudem, który w przeciwnym razie mógłby być widoczny przez wykończenie.

Ważne jest, aby użyć podkładu wiążącego, który pomoże farbie przylegać do powierzchni. Podkłady wiążące zawierają specjalne żywice, które stworzą połączenie klejowe między farbą a płytką.

Podkłady wiążące są zwykle dostępne w centrach domowych i sklepach z farbami. Są łatwe w użyciu i można je stosować z różnymi farbami.

Oceń artykuł: Czym pomalować piec kaflowy?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5