Czego nie lubi ćma bukszpanowa?

Czego nie lubi ćma bukszpanowa?

Pomimo że większość ludzi kojarzy ćmy z mniej atrakcyjnymi motylami, mogą one być bardziej szkodliwe dla roślin, niż mogłoby się wydawać. Jednym z przykładów jest inwazyjna ćma bukszpanowa, Cydalima perspectalis.

Ten inwazyjny szkodnik dziesiątkuje produkcję bukszpanu w Europie i rozprzestrzenia się w Ameryce Północnej. MDARD prosi wszystkich, którzy zaobserwowali tego szkodnika, o jak najszybsze zgłoszenie tego faktu.

Defoliacja liści

Defoliacja liści może być użytecznym narzędziem w zwalczaniu takich owadów jak ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis), ale wpływ środków chemicznych na wzrost roślin bukszpanu jest ograniczony przez warunki środowiskowe w momencie zastosowania i przez kilka dni po zabiegu. Kluczowymi czynnikami są wysoka wilgotność powietrza w czasie stosowania środka oraz wilgoć w powietrzu.

W okresie wiosennym i letnim rutynowo sprawdzaj, czy w bukszpanach nie ma przeżartych liści, gąsienic, pajęczyn i odchodów gąsienic. Może to wskazywać na istnienie problemu ze szkodnikami i może być zwalczane za pomocą dostępnych na rynku środków biologicznych.

Raz w roku ćma kończy swój cykl życiowy i wyłania się, aby złożyć jaja na liściach bukszpanu w skupiskach po 10-12 sztuk. Jaja wylęgają się w ciągu trzech dni, a młode gąsienice żerują na spodniej stronie liści. Następnie przędą pajęczyny między liśćmi, żeby odstraszyć drapieżniki.

Defoliacja kory

Mól bukszpanowy (Cydalima perspectalis) to szkodnik, który niedawno zaatakował Europę, a obecnie występuje w Ameryce Północnej. Zauważono ją w Kanadzie i USA, a mogła zostać wprowadzona za pośrednictwem materiału szkółkarskiego, który został sprowadzony do tych regionów między sierpniem 2020 a kwietniem 2021 roku.

Oprócz defoliacji bukszpanów ćma bukszpanowa obdziera korę po usunięciu liści. To uszkodzenie może spowodować opasanie pnia, a nawet śmierć rośliny.

Po zdeolowaniu rośliny należy chronić ją przed dalszymi uszkodzeniami kory, umieszczając ją na miesiąc w zacienionym miejscu. Jeśli musisz usunąć liście z drzewa, pamiętaj, żeby użyć ściółki, która nie jest zbyt ostra dla drzewa.

Innym szkodnikiem, który może wyrządzić znaczne szkody w bukszpanach, jest liściarz bukszpanowy, który powoduje pęcherze i żółknięcie liści. Ważne jest, aby wybrać odmiany, które są mniej podatne na ten problem.

Gąsienice

W Europie ćma bukszpanowa stała się poważnym szkodnikiem inwazyjnym. Owad ten został wykryty w rejonie Toronto w Kanadzie w 2018 roku.

Gąsienice ćmy żerują na prawie wszystkich gatunkach bukszpanu lub bukszpanu, niezależnie od warunków glebowych, cieniowych i wilgotnościowych. Ciężkie infestacje mogą powodować defoliację roślin żywicielskich i prowadzić do ich śmierci.

Podczas żerowania gąsienice ścierają zieloną tkankę ze spodniej strony liści i szkieletują liście, co powoduje osłabienie i defoliację rośliny. Gdy liście znikną, zjadają łodygi i korę, opasując rośliny i powodując ich śmierć.

Aby zwalczyć tego szkodnika, musisz skorzystać z usług licencjonowanego arborysty, który potraktuje zaatakowane rośliny bezpiecznym biologicznym środkiem owadobójczym zawierającym bacillus thuringiensis subspecies kurstaki (BTK). Są one dostępne w lokalnych szkółkach i centrach ogrodniczych.

Waspy i muchy

Mól bukszpanowy jest poważnym szkodnikiem inwazyjnym w Europie. W 2018 roku wykryto ją w Toronto w Kanadzie, ale nie znaleziono jej jeszcze w Stanach Zjednoczonych.

Ważne jest, aby zrozumieć, czego nie lubią osy i muchy. Dzięki temu unikniesz ukąszenia tych szkodników, które może być bolesne i niebezpieczne dla ludzi.

Osy są ważną częścią świata przyrody, pomagają kontrolować populacje owadów. Są to owady społeczne, które żądlą, gdy widzą, że ich gniazdo lub terytorium jest zagrożone.

Są też dobrymi papiernikami, łapiąc i przeżuwając włókna drewna na miazgę. Używają tej masy do budowy swoich gniazd.

Oceń artykuł: Czego nie lubi ćma bukszpanowa?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5