Niezależnie od tego, czy przebudowujesz łazienkę, czy tylko zmieniasz jej układ, wybór między wanną a prysznicem może być wyzwaniem. Obie opcje mają swoje wady i zalety, dlatego ważne jest, aby rozważyć wszystkie opcje przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Często właściciele domów wolą wanny od pryszniców, ponieważ oferują więcej miejsca i wygody. Zwiększają też wartość domu i mogą podnieść jego cenę odsprzedaży.

Koszty

Czy zdecydujesz się na instalację wanny czy prysznica, koszty będą się różnić w zależności od rodzaju wybranego produktu i pracy potrzebnej do jego zainstalowania. Wanna będzie wymagała wzmocnienia podłogi, nowych ścian i dodatkowych instalacji, podczas gdy prysznic wymaga mniej materiałów i roboczogodzin.

Koszty materiałowe wanny wahają się od niedrogiego akrylu i włókna szklanego do droższych opcji, takich jak marmur, miedź, ceramika, solid surface i kamień naturalny. Luksusowe wanny z dyszami powietrznymi i hydromasażem również mają wyższe ceny instalacji.

Właściciele domów, którzy przygotowują się do sprzedaży swoich domów, mogą rozważyć dodanie wanny, aby zwiększyć wartość swojej nieruchomości. Ostatnie dane wskazują, że domy z przynajmniej jedną wanną sprzedają się częściej niż te bez niej.

Niezależnie od decyzji, jaką podejmiesz, ważne jest, abyś zbadał i zrozumiał swoje możliwości, aby dokonać najlepszego wyboru dla swoich potrzeb i budżetu. Wanna lub prysznic będą wspaniałym dodatkiem do twojej łazienki i zapewnią wygodę tobie i twojej rodzinie.

Wygoda

Wygoda jest jednym z najważniejszych czynników do rozważenia przy wyborze wanny lub prysznica. Chcesz mieć pewność, że wybierasz wyposażenie łazienki, które będzie wygodne dla ciebie i członków twojej rodziny.

Na przykład prysznic może być wygodniejszy dla młodej rodziny, ponieważ jego czyszczenie zajmuje mniej czasu niż wanny. Utrzymanie wanny w czystości wymaga więcej uwagi, w tym szorowania ścian i fug w celu usunięcia osadów mineralnych i osadów pleśni.

Prysznic pozwoli ci również zaoszczędzić na rachunkach za wodę. 10-minutowy prysznic zużywa zaledwie 20 galonów wody, w porównaniu z 30 galonami w przypadku wanny.

Prysznic jest też bardziej praktyczny dla osób starszych, ponieważ wysokość wanny może być dla nich trudna do pokonania. Możesz zainstalować antypoślizgowe płytki, uchwyty i poręcze, które pomogą zapobiec wypadkom. Możesz nawet dodać do prysznica siedzisko dla osób niepełnosprawnych lub mających problemy z poruszaniem się.

Zdrowie

Kąpiel w ciepłej wodzie może być kojącą, uspokajającą praktyką, która pomoże ci poczuć się lepiej. Badania wykazują, że może również pomóc w redukcji stresu i poprawić nastrój, zwłaszcza jeśli używasz olejków eterycznych lub soli Epsom.

Kąpiel zużywa jednak znacznie więcej wody niż szybki prysznic. EPA szacuje, że do napełnienia wanny potrzeba 70 galonów wody, podczas gdy na pięciominutowy prysznic potrzeba tylko 25 galonów.

Oba rodzaje kąpieli są świetne do utrzymania czystości, mówi nowojorski internista Niket Sonpal. „Obydwie są doskonałe do usuwania brudu i bakterii.”

Ekspert Philip Tierno, doktor mikrobiologii z NYU Grossman School of Medicine, zgadza się, że obydwa rodzaje kąpieli są skuteczne w utrzymaniu czystości. Zabija bakterie i zwiększa zdolność układu odpornościowego do reagowania na infekcje i przeziębienia. Może też obniżyć ryzyko zachorowania na choroby serca i inne schorzenia, ponieważ poprawia przepływ krwi do serca.

Bezpieczeństwo

Jednym z najczęstszych urazów podczas kąpieli jest poślizgnięcie się i upadek. Może się to zdarzyć, kiedy ludzie wchodzą i wychodzą z wanny lub prysznica bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Dodanie uchwytów do łazienki to prosty i niedrogi sposób na zwiększenie bezpieczeństwa w wannie lub pod prysznicem. Można je zainstalować w strategicznych miejscach, na przykład przy drzwiach i wokół krawędzi wanny, aby pomóc ci w bezpiecznym poruszaniu się po wannie.

Oprócz zainstalowania uchwytów, możesz także poprawić bezpieczeństwo w wannie lub pod prysznicem, używając mat i powłok antypoślizgowych. Maty te pomogą zapobiec poślizgnięciom i upadkom oraz zapewnią suchość stóp.

Jeśli pracujesz w miejscu, w którym używa się żrących chemikaliów lub innych niebezpiecznych materiałów, prysznic bezpieczeństwa chemicznego jest cennym elementem wyposażenia. Prysznice te wykorzystują letnią wodę do przepłukania ciała i oczu po kontakcie z żrącymi materiałami.