Psy wyją z różnych powodów. Mogą wyć, aby porozumieć się ze swoim stadem, zasygnalizować ból lub niebezpieczeństwo albo dać znać swoim ludziom, że potrzebują pomocy.

Jeśli Twój pies wyje, gdy wychodzisz z domu lub wyjeżdżasz na dłuższy czas, może to być oznaką lęku separacyjnego. Dlatego warto zapewnić mu zabawki i dużo uwagi, kiedy cię nie ma.

1. Aby się komunikować

Wycie psów to ekspresja głosowa, którą psy odziedziczyły po swoich wilczych przodkach. Wilki używają skowytu jako formy komunikacji na duże odległości i w celu odnalezienia członków stada.

Domowe psy również wyją, ale nie tak często i z innych powodów niż wilki. Mogą wyć jako sposób komunikacji z innymi psami lub z ludźmi, jak podaje Dogster.

Innym częstym powodem wycie psów jest chęć zwrócenia na siebie uwagi. Wycie jest jednym z niewielu dźwięków, które mogą zmusić człowieka do zwrócenia na nie uwagi, mówi Elizabeth Dimit, trenerka psów z Dogtopii, ośrodka opieki nad zwierzętami.

2. Aby zasygnalizować stadu

Wycie jest wyjątkową wokalizacją, której pies może używać do komunikowania się z Tobą i innymi. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i powszechnych sposobów przekazywania informacji przez Twojego psa i jest to coś, co wielu ludzi uważa za interesujące.

Twój pies może wyć, kiedy jest podekscytowany lub po prostu chce dać Ci znać, że cieszy się na Twój widok. Możesz też usłyszeć wycie psa, kiedy tropi lub znajduje drogę do domu po wędrówce lub innej czynności.

W naturze członkowie stada wyli, aby zasygnalizować innym członkom stada swoje położenie. Wycia używają także rasy myśliwskie z grupy psów gończych, takie jak Basset Hounds, Bloodhounds, jamniki i Beagle, aby dać znać swojej ofierze, że są tam lub w drodze.

3. Aby wyrazić ból

Skowyt jest reakcją wilków, którą psy dzielą ze swoimi dzikimi przodkami, i może być sposobem, w jaki udomowione psy sygnalizują obecność innych psów na swoim terytorium.

Skowyt może być również używany przez psy myśliwskie i sportowe, aby zasygnalizować pościg lub zatrzymanie zdobyczy, na przykład kiedy dopadną wiewiórkę lub złapią ptaka na swoim tropie. Rasy myśliwskie, takie jak foxhoundy, basset houndy i beagle, zostały wyhodowane, aby wzmocnić ten instynkt.

Innym razem psy wyją, aby przywołać Cię do domu. Dzieje się tak często, jeśli pies został pozostawiony sam na zbyt długo lub odczuwa lęk separacyjny.

4. Aby zasygnalizować pościg za zdobyczą

Psy są bardzo dobrze przystosowanymi myśliwymi i potrafią tropić ofiary za pomocą swoich wyostrzonych zmysłów. Mają też ostre zęby i silne nogi, które pomagają im uciekać przed niebezpieczeństwem.

W naturze psy wyją, żeby dać znać innym zwierzętom, takim jak wilki, że otoczyły ofiarę. Używają ich również do zebrania członków stada i komunikowania się ze sobą.

Wycie jest instynktownym zachowaniem, które psy przejęły od swoich wilczych przodków. To naturalny sposób, w jaki psy nawiązują więź ze sobą i ze swoimi właścicielami.

Skowyt jest często wywoływany przez dźwięki, które są znane ludziom, takie jak syreny i muzyka. Możesz spróbować użyć tych dźwięków, żeby nauczyć psa wyć na zawołanie.

5. Aby zasygnalizować niebezpieczeństwo

Psy wydają wiele różnych dźwięków, ale ich wycie jest jednym z najbardziej powszechnych. Może być sygnałem radości lub bólu.

Wycie jest zachowaniem instynktownym, które może być naturalne lub wywołane przez ukryty problem, mówi Dimitrios Papadimitriou, lekarz weterynarii i autor książki „Dogs Are Our Friend: What We Can Learn from the Animal Kingdom.”

Jeśli Twój pies nadmiernie wyje na dźwięk syren alarmowych, może to być znak, że jest zaniepokojony czymś w swoim otoczeniu, sugeruje Rebecca Greenstein, DVM, główny lekarz weterynarii i właścicielka praktyki w Kleinburg Veterinary Hospital. Jest to również instynktowny sposób komunikowania się psów w ich stadzie.

Szumienie jest silnym sygnałem, który może nieść się na wiele kilometrów, dlatego ważne jest, aby zrozumieć, co Twój pies próbuje Ci powiedzieć, kiedy wyje. Słuchając, możesz pomóc swojemu psu w łatwy i skuteczny sposób przekazać mu swoje potrzeby i uczucia.

Oceń artykuł: Dlaczego psy wyją?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5