Dlaczego wierzba Hakuro usycha?

Dlaczego wierzba Hakuro usycha?

Kolorowy, zwarty krzew o zróżnicowanych liściach, które na początku są różowe, a następnie dojrzewają do odcieni bieli i zieleni. Wierzba Hakuro-nishiki wytwarza także bardzo efektowne czerwone pędy w okresie zimowego spoczynku, które stanowią niespodziankę w krajobrazie.

Ta wierzba najlepiej rośnie w wilgotnej, żyznej, dobrze zdrenowanej glebie. Po posadzeniu toleruje bardziej suche warunki niż wiele innych wierzb.

Przelewanie

Przelewanie to częsty błąd, który może zabić rośliny. Zdarza się w prawie każdej metodzie uprawy, w tym w ogrodzie na podwyższeniu, w pojemnikach i w hydroponice.

Powoduje więdnięcie liści i opadanie łodyg. Zmniejsza też ilość tlenu, który dociera do korzeni rośliny, co z kolei może powodować gnicie i rozwój chorób.

Bardzo ważne jest regularne podlewanie wierzby, przynajmniej raz dziennie. Jednak harmonogram podlewania należy dostosować do różnych czynników, takich jak pogoda.

Stres związany z suszą

Stres związany z suszą, jeden z najbardziej powszechnych stresów środowiskowych, jest spowodowany skumulowanym efektem niskich opadów, zasolenia oraz wysokich i niskich temperatur. Ten stres środowiskowy ma znaczący wpływ na morfologiczne, fizjologiczne, biochemiczne i molekularne cechy roślin.

Rośliny są w stanie pokonać stres suszy dzięki różnym złożonym mechanizmom odpornościowym i adaptacyjnym, które różnią się między gatunkami i między różnymi etapami suszy. Obejmują one mechanizmy szparkowe i niestomatyczne, które zwiększają dopływ wody do komórek i zmniejszają przewodnictwo szparkowe, a także cytokininy, które zwiększają zawartość chlorofilu, fotosyntezę netto (Fv/Fm), tempo fotosyntezy, transpirację i usuwanie reaktywnych form tlenu (ROS) w warunkach suszy.

Objawy stresu suszy u roślin mogą obejmować więdnięcie, opadanie i żółknięcie liści, starzenie się osi liści oraz wyschnięte kwiaty i owoce. Często obserwuje się też obumieranie gałęzi, przerzedzanie kończyn i pni, nekrozy i zahamowanie wzrostu roślin w warunkach suszy.

Grzybica korzeni

Gdy wierzba hakuro zaczyna usychać, grzyb zwany zgnilizną korzeni może spowodować śmierć rośliny. Grzyb ten atakuje korzenie roślin w wilgotnej lub mokrej glebie.

W przeciwieństwie do niektórych innych problemów ogrodniczych, które są oczywiste, gnicie korzeni jest trudniejsze do wykrycia, dopóki nie stanie się poważne. Zwykle można uratować roślinę, jeśli wcześnie wykryje się problem i szybko się go leczy.

Ważne jest, aby działać szybko, gdy roślina wykazuje oznaki gnicia korzeni; będziesz potrzebował wysterylizowanych nożyc, nowej ziemi do doniczek, wybielacza i środka grzybobójczego z centrum ogrodniczego.

Kluczem do zapobiegania gniciu korzeni jest utrzymywanie dobrego drenażu i zdrowego środowiska glebowego dla korzeni. Jest to szczególnie ważne w regionach wilgotnych i słabo lub nadmiernie podlewanych.

Przesadne przycinanie

Przesadne przycinanie jest praktyką, która może uszkodzić wierzbę hakuro. Może to być spowodowane różnymi technikami, w tym przycinaniem i podcinaniem lwich ogonów.

Gdy drzewo jest nadmiernie przycinane, będzie miało trudności z odrodzeniem się i ponownym wzrostem. Dzieje się tak dlatego, że będzie miało mniej gałęzi, które mogą stanowić dla niego pożywienie.

Przycinanie drzew i krzewów powinno być wykonywane z wielką ostrożnością i cierpliwością. Proces ten może być bardzo stresujący dla rośliny i wymaga dużo czasu, aby uzyskać pożądany rezultat.

Przycinanie wierzby może być wykonane w celu promowania dobrego koloru lub kontrolowania jej wielkości i kształtu. Jeśli zdecydujesz się na przycinanie wierzby, należy to robić w stanie uśpienia, wczesną zimą lub wczesną wiosną, zanim pojawią się kotki i rozpocznie się wzrost.