Co dodać do ciasta, żeby było wilgotne?

Co dodać do ciasta, żeby było wilgotne?

Czy pieczesz chleb, pizzę, czy nawet bajgle, musisz mieć pewność, że ciasto jest wystarczająco wilgotne, żeby dało się z nim pracować. To, co dodajesz do ciasta, może czasami stanowić różnicę między ciastem wilgotnym a suchym.

Dobrą zasadą jest dodawanie łyżeczki płynu na raz i zagniatanie ciasta przez kilka minut po dodaniu płynu. To da nowej mące czas na wchłonięcie wilgoci i uczyni ciasto bardziej miękkim.

1. Masło

Masło jest tłuszczem stałym otrzymywanym w wyniku ubijania mleka lub śmietany do momentu rozdzielenia ich na płyn (maślankę) i substancję stałą (tłuszcz maślany). Zazwyczaj zawartość tłuszczu wynosi co najmniej 80%.

Masło jest częstym dodatkiem do ciast chlebowych, ponieważ pomaga w tworzeniu się glutenu w mące. Smaruje również mąkę i ułatwia jej przesuwanie się obok siebie.

Inną korzyścią z dodania tłuszczu do ciasta jest to, że może on pomóc w uzyskaniu płatków. Jest to szczególnie ważne w ciastach, takich jak ciasto francuskie, które są laminowane i zawierają kilka warstw masła.

Gdy ciasto jest pieczone, woda zawarta w maśle odparowuje, a uwalniana para wodna powoduje rozszerzanie się szczelin, co podnosi ciasto i pozostawia je w formie płatków, co daje pyszne rezultaty.

2. Jajka

Jajka są jednym z najważniejszych składników wypieków, ponieważ zapewniają szereg korzyści odżywczych. Są źródłem niezbędnych tłuszczów, żelaza, potasu, wapnia i witamin.

Pomagają też wiązać składniki i nadają wypiekom odpowiednią konsystencję. Tłuszcze zawarte w jajkach skracają nitki glutenu i zwiększają ich elastyczność, dzięki czemu chleb ma delikatny, miękki miękisz.

Białka zawarte w jajkach działają jak zaczyn, dzięki czemu chleb rośnie wyżej niż bez nich. Białka również koagulują, co pomaga ciastu utrzymać kształt i zapobiega jego twardnieniu podczas pieczenia.

3. Mleko

Mleko nawilża suche składniki, rozpuszcza cukier, aktywuje gluten i zapewnia wilgoć wypiekom.

Dodatkowo dodaje smaku i wspomaga brązowienie skórki. Tłuszcz zawarty w mleku zmienia strukturę miękiszu, skracając nitki glutenu i mocniej wiążąc wiązania glutenu. W ten sposób powstaje chleb o mniejszym, ale mocniejszym miękiszu.

Mleko poprawia też tolerancję fermentacji w chlebie, ponieważ zwiększa absorpcję wody i ph ciasta, co skraca czas pieczenia. Wypieki z dodatkiem mleka szybciej się zabarwiają w piekarniku, więc należy wziąć pod uwagę ten fakt.

4. Woda

Woda może nie wydawać się szczególnie ekscytującym składnikiem ciasta, ale może zrobić wiele dobrego dla chleba. Przyspiesza mieszanie, ułatwia formowanie ciasta i tworzy bardziej miękkie chleby.

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie robi woda, jest nawilżanie sieci glutenu w mące. Bez odpowiedniej ilości wody gluten będzie zbyt suchy i słaby, żeby utworzyć strukturę potrzebną do uzyskania elastycznego ciasta.

Jest także używana do rozpuszczania soli, proszku do pieczenia i cukru oraz jest niezbędna do uwodnienia cząsteczek skrobi. Pomaga też regulować temperaturę i jest niezbędny do aktywacji drożdży.

5. Olej

Olej jest jednym z najlepszych składników, które sprawiają, że ciasto na pizzę jest wilgotne. Sprawia, że ciasto staje się bardziej miękkie, zwiększa jego rozciągliwość i pozwala łatwiej je rozwałkować.

Oliwa pomaga też zapobiec rozmywaniu dodatków do pizzy podczas pieczenia. Kiedy smarujesz ciasto oliwą z oliwek, tworzy ona barierę, która zatrzymuje wilgoć od dodatków i sprawia, że skórka jest chrupiąca.

Ilość oliwy, którą musisz dodać, zależy od przepisu. W większości przepisów będziesz potrzebował od dwóch do trzech łyżek stołowych oliwy na pięćset gramów mąki.

Oceń artykuł: Co dodać do ciasta, żeby było wilgotne?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5