Chrabąszcze to duże chrząszcze zjadające rośliny, które są szkodnikami w całej Europie. Występują na i wokół drzew, krzewów i żywopłotów polnych, a także na obrzeżach lasów.
Jego larwy, czyli karczowniki, żyją pod ziemią i zjadają korzenie warzyw i traw. Karczowniki mogą być również szkodliwe dla upraw leśnych.
1. Ptaki
Ptaki zapewniają wiele usług ekosystemowych, od zapylania po rozsiewanie nasion. Mogą też pomóc w ochronie rolnictwa, zmniejszając populacje owadów.
To niezwykle zróżnicowana grupa stworzeń. Od najmniejszej sowy do największego pelikana – każdy z tych ptaków pełni wyjątkową rolę w konkretnym siedlisku.
Te role są kluczowe dla utrzymania zdrowia ekosystemu, a nawet niewielka utrata gatunku może spowodować ogromny spadek populacji. Dlatego tak ważne jest zachowanie różnorodności ptaków, aby ich role mogły zostać zachowane.
Jeśli stracimy ptaki w naszym świecie, będzie to miało wpływ na nas wszystkich. Nie tylko przestaną one pełnić swoje podstawowe funkcje w ekosystemie, ale też stracimy wiele innych korzyści.
2. robaki
Chrabąszcze zwykle nie stanowią problemu w ogrodach, ale ich larwy mogą uszkodzić korzenie roślin. Jeśli jednak pojawią się w dużej liczbie, chrząszcze te mogą wyrządzić znaczne szkody w Twoim ogrodzie.
Znane są również jako „pluskwy majowe”, ponieważ często pojawiają się jako dorosłe osobniki w maju, ale nie jest to powód do paniki! Pierwsze kilka lat życia spędzają pod ziemią i są nieszkodliwe dla ludzi.
Dorosły chrabąszcz jest duży, brązowy i hałaśliwy. Ma czarny tułów, rdzawobrązowe elytra (pokrywy skrzydeł) i długie, brązowe nogi.
W Wielkiej Brytanii chrabąszcze zwykle nie powodują znaczących szkód w drzewach liściastych. Mogą jednak uszkadzać liście drzew owocowych i stanowią zagrożenie dla sadów wiśniowych i śliwkowych w południowej Europie.
Jego larwy – grube, kremowo-białe karczowniki z brązowymi głowami – żyją w glebie przez trzy lata, żywiąc się korzeniami roślin. Mogą wyrządzić wiele szkód w uprawach, zwłaszcza w zbożach i trawach.
3. Komary
Chrabąszcze nie są jadowite i nie skrzywdzą Ciebie ani Twoich zwierząt domowych. Są bardziej uciążliwe niż niebezpieczne, ponieważ brzęczą wokół Ciebie i powodują irytujący hałas.
Komary stanowią poważny problem, ponieważ przenoszą pewne choroby i pasożyty, które mogą prowadzić do poważnych problemów, takich jak zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych i wysypka. Przenoszą też wiele wirusów, które mogą zagrażać życiu ludzi.
Mogą też szkodzić ptakom i innym zwierzętom, wywołując u nich choroby. W konsekwencji mogą zakłócić łańcuch pokarmowy.
Jest jednak kilka rzeczy, które je odstraszają, na przykład obecność wody i materiałów organicznych na ziemi lub w ziemi, gdzie mogą złożyć jaja. Należą do nich stare opony, wiadra, zabawki, rośliny doniczkowe, plastikowe pojemniki, a nawet kapsle od butelek.
Larwy chrabąszczy, zwane białymi karczmami lub chrząszczami, żyją w glebie przez trzy do czterech lat, zanim poczną wczesną jesienią i staną się dorosłymi chrabąszczami. Są małe (około 4-5 cm), mają ciemne głowy i miękkie ciała, które zwijają się, gdy są wystawione na działanie wody lub trzymane w ręku.
4. Inne owady
Chrabąszcze, czyli pluskwiaki majowe, jak się je często określa, nie są bardzo częstym szkodnikiem w ogrodach Wielkiej Brytanii. Jednak jeśli pojawią się w dużej liczbie, mogą wyrządzić pewne szkody roślinom.
Łatwo je zauważyć, ponieważ mają duże anteny w kształcie wachlarza, skrzydła i spiczaste ogony. Ich larwy, czyli karczowniki, żywią się korzeniami roślin i szczególnie szkodzą uprawom zbóż. Są szkodnikiem w części Wiktorii, Tasmanii i Południowej Australii.
Na szczęście karczowniki te mają skuteczną naturalną obronę w postaci związków lateksu, które wytwarzają korzenie mniszka. Pomaga to w odstraszaniu chrabąszczy poprzez hamowanie ich żerowania.