Co oznacza znak stop?

Kiedy kierowca napotyka znak stopu na skrzyżowaniu, musi całkowicie się zatrzymać, zanim ruszy dalej. Może to być trudne dla niektórych kierowców, zwłaszcza tych, którzy się spieszą lub są za samochodami, które mogły zatrzymać się przed znakiem stopu.

Kierowcy, którzy ignorują znaki stopu na skrzyżowaniu, mogą spowodować więcej wypadków, niż zapobiegają. Dlatego też przy określaniu miejsca umieszczenia znaków stopu stosuje się krajowe standardy. Biorą one pod uwagę natężenie ruchu, odległość widzenia i historię wypadków.

Jest to urządzenie kontroli ruchu drogowego

Znak stopu jest urządzeniem kontroli ruchu drogowego, które kieruje, ostrzega i prowadzi kierowców przez skrzyżowanie. Jest ważnym elementem bezpieczeństwa ruchu drogowego, ponieważ pomaga ludziom zdecydować, czy mają prawo do drogi.

Służy także do ostrzegania użytkowników dróg o niebezpiecznych sytuacjach, takich jak wypadki i niebezpieczne warunki. Ten żółty ośmiokąt z czarnymi literami wyróżnia się na każdym tle, więc nie można go przeoczyć, jadąc samochodem lub idąc ulicą.

Jest to również znak prawny, co oznacza, że musi być przestrzegany. Szczególnie ważne jest, abyś pamiętał, że jeśli inny pojazd wjeżdża na skrzyżowanie w tym samym czasie co Ty, musisz go przepuścić, zanim przejedziesz przez nie.

To ostrzeżenie

Znak stopu to biało-czerwony znak regulacyjny, który ostrzega kierowców, że muszą się całkowicie zatrzymać i upewnić się, że droga jest wolna, zanim ruszą. Jest on również używany do kontroli skrzyżowań, takich jak roboty drogowe i przejścia dla dzieci.

Najbardziej powszechnym i szeroko stosowanym znakiem stopu jest ośmiokątne pole z białą angielską legendą stopu, która została przyjęta przez większość krajów. Istnieje jednak kilka odmian znaku stopu.

Na przykład w Chińskiej Republice Ludowej (z wyjątkiem Makao i Hongkongu) mają one czarne tło z żółtą obwódką, a w Szwecji, Serbii, Bośni i Hercegowinie, Grecji, Finlandii, Islandii, Macedonii Północnej i Polsce mają białe tło z czerwoną obwódką.

Innym często spotykanym znakiem ostrzegawczym jest znak w kształcie rombu, który informuje o możliwości przewrócenia się samochodu ciężarowego na łuku przed pojazdem lub o tym, że największa prędkość, z jaką należy jechać po ostrym lewym łuku, wynosi 25 mph. Znaki te umieszcza się przed zakrętem, aby dać Ci czas na zobaczenie tego, co jest przed Tobą, podjęcie decyzji, jak zareagować i zwolnienie lub zmianę toru jazdy.

To jest sygnał

Znak stopu to urządzenie kontroli ruchu drogowego, które ostrzega kierowców, aby zwolnili i przygotowali się do zatrzymania przed osiągnięciem końca linii, przejścia lub skrzyżowania. W większości krajów znaki stopu mają kształt ośmiokąta. Mają czerwone tło i białe napisy.

Niektórzy ludzie nie zawsze wiedzą, co oznaczają te symbole i jak są używane. Może to prowadzić do stłuczek i innych wypadków.

Kierowcy muszą zatrzymać się przy znaku „Stop”, kiedy go napotkają, nawet jeśli światło zmieniło się na zielone. Mogą jechać dalej tylko wtedy, gdy jest na to miejsce bez zakłócania normalnego ruchu drogowego.

Znak „Stop” jest zwykle trzymany przez kontrolera ruchu, takiego jak policjanci, strażacy lub osoby odpowiedzialne za oznakowanie obszaru robót drogowych. Gdy kontroler pokaże znak „Stop”, musisz pozostać w miejscu całkowitego zatrzymania, dopóki nie przestanie go pokazywać lub nie da sygnału, że możesz jechać.

To urządzenie bezpieczeństwa

Znak stop to urządzenie kontroli ruchu drogowego, które nakazuje kierowcom całkowite zatrzymanie się przed dalszą jazdą. Zwykle ma kształt ośmiokąta z czerwonymi literami na białym tle.

Kierowcy powinni przestrzegać zasad znaku stop, czyli zatrzymać się całkowicie, gdy skrzyżowanie jest wolne i ustąpić pierwszeństwa pojazdom i pieszym. Muszą też przestrzegać wszelkich innych zasad dotyczących prawa do przejazdu, które ich dotyczą.

W Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i większości Europy kierowcy na skrzyżowaniu kontrolowanym przez znaki stopu zazwyczaj dają prawo przejazdu kierowcy, który przyjedzie pierwszy. Jeśli dwóch lub więcej kierowców nadjeżdża w tym samym czasie, kierowca, który zatrzymał się pierwszy, jedzie dalej w lewo; pozostałe pojazdy jadą ostrożnie, uważając na ewentualne skręty.

Wielokrotnie prośby o znaki stopu pochodzą od obywateli, którzy chcą zmniejszyć prędkość lub poprawić bezpieczeństwo na skrzyżowaniu. Niestety, badania wykazały, że znak stopu nie zmniejsza prędkości, a wręcz przeciwnie – powoduje, że kierowcy zwiększają prędkość między skrzyżowaniami, aby nadrobić „stracony czas”