Co posadzić obok pęcherznicy?

Bladderworts to rodzina ponad 200 gatunków roślin mięsożernych. Mają małe pęcherze z drzwiczkami pułapkowymi uruchamianymi przez czułe włoski, które otwierają się i zamykają w ciągu milisekund.

Te maleńkie pułapki mogą schwytać wiele ofiar, w tym algi i zooplankton. Algi dostarczają roślinie azotu i fosforu, a zooplankton – cennego wapnia, magnezu, potasu i cynku.

Trawnik

Badderworts to częsty widok w mokradłach i innych wilgotnych miejscach w całym kraju. Rośliny te są mięsożerne i mogą łapać owady wodne na pokarm i substancje odżywcze.

Są również znane jako wskaźniki dobrej jakości wody. Latem nad powierzchnią wody mogą pojawiać się kwiaty (białe, fioletowe lub żółte).

Ten wodny chwast to świetny wybór do akwarium lub terrarium. Rośnie jako sieć drobnych rozłogów z trawiastymi liśćmi powyżej i mięsożernymi pęcherzami poniżej.

Dobrze rośnie w kwaśnej wodzie o pH 5,0-6,5. Korzysta również z zastrzyków CO2 i regularnego przycinania. Może być rozmnażana z sadzonek. Jest też dobrą rośliną pierwszego planu w terrarium i na parapecie.

Chwasty

Bladderworts to rośliny mięsożerne, które w swoich maleńkich workach pęcherzowych chwytają owady wodne, larwy komarów, nowo wyklute kijanki i narybek. Pęcherze są wielkości główki od szpilki i chwytają ofiarę w czasie krótszym niż jedna milisekunda.

Rośliny te nie mają korzeni, zamiast tego tworzą długie, cienkie, rozgałęziające się łodygi lub stolony pod powierzchnią podłoża, takiego jak woda w stawie lub kapiący mech w baldachimie tropikalnego lasu deszczowego. Do tych rozłogów są przymocowane zarówno pułapki pęcherzykowe, jak i fotosyntetyczne pędy liściowe.

W zimnym klimacie gatunki umiarkowane tworzą zwarte pąki zimowe, zwane turionami, które zimą opadają na dno, a wiosną wypływają na powierzchnię jako nowy wzrost. Te uśpione części błonkówek nie przynoszą jednak żadnych korzyści wędkarskich.

Chwasty, które rosną na powierzchni wody, takie jak ogonek, chwast Pickerel Weed czy Arrowhead Plant, pomagają zmniejszyć ilość rozpuszczonych w wodzie składników odżywczych poprzez tworzenie ściółki z liści. Zapobiegają też rozwojowi glonów.

Rośliny z liśćmi

Bladderworts to pospolity chwast wodny, który rośnie w płytkich wodach. Mają liście, które układają się w siatkę, zwiększając powierzchnię, co pomaga roślinie wchłaniać składniki odżywcze z wody.

Mają też kwiaty, które pojawiają się nad wodą latem. Są one żółte, a czasem lawendowe, w zależności od gatunku.

W lecie pęcherzykowate łapią małe organizmy w celu odżywiania. Jest to dobry wskaźnik jakości wody.

Jesienią obumierają i zaczynają tworzyć turiony, które zapadają się w muł na dnie stawu. Wiosną turiony wydłużają się, a z ich wnętrza wyrastają nowe rośliny.

W przeciwieństwie do wielu innych roślin, błonkówki nie mają korzeni, które zakotwiczają roślinę w miejscu. Są to rośliny swobodnie pływające, które dzięki braku korzeni mogą rozprzestrzeniać się w stawie. W niektórych sytuacjach mogą stać się inwazyjne i nie zawsze są uważane za pożyteczne dla ryb.

Rośliny kwiatowe

Bladderwort to wodna roślina mięsożerna, która chwyta małe stworzenia za pomocą miniaturowych drzwiczek-pułapek przymocowanych do pęcherzyków wydzielających enzymy trawienne. Jest to jedna z najbardziej rozwiniętych roślin, jakie istnieją.

W przeciwieństwie do większości innych roślin okrytozalążkowych, rośliny z rodzaju Bladderwort nie mają prawdziwych korzeni ani łodyg. Zamiast tego mają małe rozłogi i włókna, które działają jak liście z pułapkami na pęcherze, umieszczonymi na ich końcach.

Pułapki mają kształt kuli lub gruszki, są ciemnoczerwone lub czarne i występują w regularnych odstępach wzdłuż wąskich liści. Włosy na drzwiczkach pułapki powodują jej otwarcie do środka, zasysając ofiarę, a następnie zamykając się w szczelne zamknięcie.

Większość błonkówek żywi się zwierzętami, ale zjadają też rośliny i paramecia (mikroskopijne organizmy). Ich pułapki mają miniaturowe drzwiczki otoczone włoskami, które powodują, że otwierają się do środka, zasysając ofiarę.

Co na żywopłot?

Oceń artykuł: Co posadzić obok pęcherznicy?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5