Monstera korzenie powietrzne czy obcinać?

Monstera korzenie powietrzne czy obcinać?

Korzenie palowe są cechą wielu gatunków roślin domowych, w tym Monstery. Nie muszą być oznaką problemu z rośliną, ale mogą wyglądać nieestetycznie i powodować uszkodzenia powierzchni, jeśli nie są kontrolowane.

Korzenie nadziemne służą Monsterze do dwóch głównych celów – pomagają roślinie trzymać się powierzchni i pobierać wilgoć z powietrza. Korzenie powietrzne pomagają też w rozmnażaniu.

Jak przycinać korzenie powietrzne

Jeśli Twoja Monstera ma dużo korzeni powietrznych wyrastających z głównej łodygi, możesz je przyciąć. Nie szkodzą one roślinie, ale mogą sprawić, że będzie wyglądała niechlujnie i trudno będzie ją pielęgnować.

Korzenie możesz przyciąć sterylnymi sekatorami lub nożyczkami, jeśli używasz ostrych narzędzi i masz czyste miejsce pracy. Pamiętaj, żeby zostawić trochę miejsca między korzeniem a łodygą na wzrost.

Głównym zadaniem korzeni powietrznych Monstery jest podtrzymywanie rośliny, która rośnie wyżej i dociera do niej więcej światła słonecznego, co pomaga w magazynowaniu składników odżywczych, rozmnażaniu i fotosyntezie. Są też ważne dla pochłaniania wilgoci z powietrza, dzięki czemu Monstera może pobierać więcej wody.

Korzenie powietrzne są naturalną częścią roślin pnących. Pomagają pnączom i roślinom pnącym trzymać się boków przedmiotów, takich jak drzewa czy skały. Wchłaniają więcej wody i składników odżywczych niż boczne korzenie podziemne, więc są ważne dla zdrowego wzrostu.

Utrzymywanie korzeni powietrznych

Choć to normalne, że rośliny Monstera wyrastają z korzeniami powietrznymi, nie służą one celom użytkowym w pomieszczeniach. W rzeczywistości mogą one uszkodzić korzenie podziemne, ponieważ pobierają wodę z gleby i transportują ją do reszty rośliny, powodując tym samym nadmierne podlewanie.

Jeśli masz Monsterę ze zbyt dużą ilością korzeni powietrznych, rozważ schowanie ich z powrotem do łodyg lub do doniczki. Dzięki temu korzenie pozostaną zdrowe i nie będą siały spustoszenia w przestrzeni życiowej.

Korzeń może być także uschnięty, co nie jest rzadkością w przypadku dojrzałych korzeni powietrznych Monstera Deliciosa. Jest to znak, że korzeń stracił wilgoć i wymaga przycięcia.

Najlepszym sposobem na przycięcie korzeni powietrznych Monstery jest użycie ostrych, czystych nożyczek lub sekatora. Pamiętaj, aby sterylizować ostrze między kolejnymi cięciami, ponieważ to pomoże zminimalizować ryzyko przeniesienia choroby na roślinę.

Trenowanie korzeni powietrznych

Użycie tyczek z mchu, tyczek bambusowych lub kratek do trenowania roślin może być świetnym sposobem na pobudzenie ich do wzrostu w górę. Dzięki temu roślina będzie miała dostęp do światła słonecznego i będzie rosła szybciej, a nie stanie się ciężka, co może spowodować jej przewrócenie się.

Jeśli twoja monstera ma korzenie powietrzne, które wystają z boków łodygi, możesz użyć tyczki z mchu lub kratki, aby zachęcić korzenie powietrzne do przyłączenia się i wspinania. Dzięki temu roślina będzie stała w pozycji pionowej i kwitła, nie przewracając się, co może sprawić, że będzie wyglądać niezdrowo.

Korzenie powietrzne są częścią ziemi pod baldachimem drzewa i trzymają się drzewa, pomagając roślinie rosnąć we właściwym kierunku, w kierunku życiodajnego światła słonecznego. Zasysają też składniki odżywcze i wilgoć z gleby, na której rosną rośliny.

Przycinanie korzeni nadziemnych

Monstery są szybko rosnącymi roślinami i często wypuszczają długie, grube korzenie nadziemne. Wielu ogrodnikom nie podoba się ich wygląd, a przycięcie ich może poprawić estetykę rośliny bez szkody dla niej.

Pamiętaj jednak, żeby przyciąć je prawidłowo. Najlepsze są czyste, ostre nożyce.

Jeśli obawiasz się gnicia korzeni, ważne jest, aby przycinać je tylko kilka centymetrów od głównej łodygi. Zapobiegnie to przenoszeniu się z korzeni nadziemnych na główną łodygę, co może zabić roślinę.

Przycinając korzenie nadziemne monstery, pamiętaj, aby używać sterylnych nożyc. Pomoże to zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się grzybów i innych chorób.

Możesz także przyuczyć korzenie powietrzne monstery do wrastania w ziemię, przywiązując je do kraty lub innej podpory. Szczególnie dobre są tyczki do mchu, ponieważ korzenie nadziemne Monstery mogą się ich „chwycić” i wspiąć się na nie.

Oceń artykuł: Monstera korzenie powietrzne czy obcinać?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5