Wiele kobiet zastanawia się: „Dlaczego boli pierś?”
Ból piersi może być ostry, kłujący, pulsujący lub bolesny i może dotyczyć całej piersi lub jej części. Może również rozprzestrzeniać się na ramiona i pachy.
Ból piersi zazwyczaj nie jest oznaką raka, ale może być związany ze zmianami hormonalnymi w cyklu menstruacyjnym. Może być również związany z brakiem równowagi kwasów tłuszczowych.
Zmiany hormonalne
Hormony mają duży wpływ na funkcjonowanie wielu organów i układów w Twoim ciele. Hormony te mogą się zmieniać przez całe życie i nawet niewielkie zmiany mogą mieć poważny wpływ na twoje ogólne zdrowie.
Miesięczne cykle menstruacyjne kobiet wpływają na tkankę piersi i powodują ich bolesność. Ten cykliczny ból piersi często pojawia się na dwa lub trzy dni przed miesiączką, a czasem przez cały cykl.
Zwykle jest związany z poziomem estrogenu i progesteronu. Hormony te stymulują przewody mleczne i gruczoły oraz powodują obrzęk, zatrzymując płyn w piersiach.
Cykliczny ból piersi może również wystąpić w okresie menopauzy, ponieważ organizm nie produkuje już hormonów. Określany jest jako zespół klimakteryczny i może powodować znaczny dyskomfort.
Cykliczny ból piersi może być również spowodowany zmianami włóknistymi w tkance piersi, które mogą powodować grudkowate lub gumowate obszary, które są bolesne. Ten rodzaj bólu nie jest oznaką raka, ale może sprawić, że będziesz czuła się wrażliwa w dotyku.
Nierównowaga kwasów tłuszczowych
Jeśli masz ból piersi, który nie jest związany z cyklem miesiączkowym, może on być spowodowany brakiem równowagi kwasów tłuszczowych. Kwasy tłuszczowe w twoich komórkach pomagają określić, jak bardzo są one wrażliwe na krążące hormony.
Najbardziej powszechne zaburzenie równowagi kwasów tłuszczowych występuje, kiedy ludzie spożywają zbyt dużo tłuszczów omega-6, a za mało omega-3. Ten brak równowagi powoduje stan zapalny, który przyczynia się do powstawania takich chorób jak astma, choroby serca i rak.
Innym sposobem na skorygowanie braku równowagi kwasów tłuszczowych jest stosowanie diety o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i trans. Te rodzaje tłuszczów zwykle powodują wzrost stanu zapalnego i krzepnięcie krwi.
Test indeksu kwasów tłuszczowych może powiedzieć ci, czy twoja dieta zawiera zbyt dużo tłuszczów omega-6 lub zbyt mało omega-3. Wskaźnik profilu kwasów tłuszczowych jest obliczany na podstawie stosunku tłuszczów nasyconych, jednonienasyconych i wielonienasyconych i pokazuje, ile kwasów Omega-6 (AA) i Omega-3 (EPA) znajduje się w Twojej krwi.
Ból ściany klatki piersiowej
Ból w klatce piersiowej może być objawem wielu różnych schorzeń. Najczęstszą przyczyną są urazy i choroby układu mięśniowo-szkieletowego, które mogą wpływać na mięśnie, kości lub stawy w okolicy klatki piersiowej.
Ponadto klatka piersiowa może boleć z powodu złamania żeber lub odmy opłucnowej (kiedy powietrze zostaje uwięzione w jamie klatki piersiowej). Są to poważne problemy, które wymagają natychmiastowej pomocy medycznej.
Pierwszym krokiem w diagnozie jest przegląd historii i badanie fizykalne. Obrazowe badania diagnostyczne, takie jak prześwietlenie klatki piersiowej i ultrasonografia (USG) klatki piersiowej, mogą pomóc znaleźć przyczynę bólu i ukierunkować leczenie.
Ból ściany klatki piersiowej spowodowany urazem mięśniowo-szkieletowym i stanem zapalnym dobrze reaguje na niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen. W cięższych przypadkach lekarz może zalecić zabieg blokujący nerwy, które powodują ból w klatce piersiowej.
Karmienie piersią
Karmienie piersią może być wspaniałym doświadczeniem dla Ciebie i Twojego dziecka, ale może być też bardzo bolesne. Istnieje wiele przyczyn tego bólu, a każda z nich jest uleczalna.
Częstą przyczyną bólu przy karmieniu piersią jest problem z zatrzaśnięciem dziecka. Dziecko powinno przylgnąć do piersi, tworząc szczelne zamknięcie ustami wokół otoczki (ciemna część skóry wokół brodawki) i dna piersi.
Niekiedy dziecko przylgnie zbyt mocno lub zbyt miękko, co może powodować tkliwość i bolesność sutków podczas karmienia. Jeśli się tym martwisz, skonsultuj się z położną, pielęgniarką środowiskową lub specjalistą od karmienia piersią.
Inną częstą przyczyną bólu piersi jest obrzęk. Może to być spowodowane wieloma rzeczami i zwykle ustępuje, gdy piersi mają czas na opróżnienie. Może być konieczne odciąganie pokarmu, aby zmniejszyć obrzęk i uniknąć ryzyka zakażenia piersi, zwanego zapaleniem sutka.