Torbiel na nerce czy to rak?

Torbiel na nerce czy to rak?

Prosta torbiel nerki to okrągła, wypełniona płynem kieszeń, która zazwyczaj jest nieszkodliwa. Objawy i powikłania są rzadkie, ale czasami torbiele te mogą ulec zakażeniu lub krwawieniu.

Pracownik służby zdrowia może wykryć prostą torbiel nerki za pomocą USG jamy brzusznej, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Badania te wykorzystują bezpieczne, bezbolesne fale dźwiękowe do tworzenia obrazów nerek.

Objawy

Nerki są organami w kształcie fasoli, znajdującymi się po obu stronach kręgosłupa, które filtrują duże ilości krwi każdego dnia, regulują poziom płynów i soli (elektrolitów) w Twoim ciele i uwalniają produkty odpadowe poprzez mocz.

W przypadku niektórych osób w nerkach tworzą się torbiele. Są one powszechne i zazwyczaj nieszkodliwe.

Mogą być proste lub złożone, a niektóre mogą zawierać narośle nowotworowe. Często są wykrywane przypadkowo podczas badań obrazowych, takich jak rentgen czy ultrasonografia.

Niektóre torbiele mogą powodować objawy, takie jak gorączka lub ból w miejscu występowania. Mogą również krwawić, powodując obecność krwi w moczu (krwiomocz).

Diagnoza

Jeśli masz torbiel na nerce, ważne jest, abyś wiedział, że zwykle nie powoduje ona żadnych objawów i jest nieszkodliwa. Jednak jeśli masz kilka torbieli, może to być oznaką czegoś poważniejszego.

Cysty na nerce są zwykle diagnozowane za pomocą badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa lub ultrasonografia. Badania te pomagają lekarzom dostrzec różnicę między torbielami a guzami i określić, czy wymagają one leczenia.

W zależności od wstępnego badania obrazowego mogą być potrzebne dodatkowe badania, aby uzyskać więcej informacji. Badania te mogą obejmować badanie krwi lub badanie moczu.

Jeśli masz dużą torbiel, która powoduje problemy, lekarz prawdopodobnie zaleci operację. Operacja wykorzystuje rurkę zwaną laparoskopem, aby opróżnić torbiel i usunąć lub spalić jej zewnętrzną ścianę, aby zapobiec jej ponownemu pojawieniu się.

Leczenie

Torbiele nerek zwykle pojawiają się, gdy niektóre z małych kanalików w nerce pękają. Powstaje wtedy kieszeń z płynem, która może być bardzo duża i może blokować normalny przepływ moczu lub krwi przez nerkę.

Torbiele te są często wykrywane podczas badań obrazowych, które są wykonywane w celu zbadania innego problemu w twoim organizmie. Badania te obejmują tomografię komputerową i rezonans magnetyczny.

Większość prostych torbieli na nerce nie powoduje żadnych problemów i zazwyczaj leczy się je za pomocą skleroterapii lub operacji. Jeśli jednak torbiel rośnie lub ma zmiany, które mogą oznaczać raka, lekarz może zalecić leczenie w celu jej usunięcia.

Prewencja

Nerki są organami w kształcie fasoli, które filtrują duże ilości krwi każdego dnia i pomagają regulować poziom płynów i soli (elektrolitów) we krwi. Nerki uwalniają również produkty odpadowe z moczem.

Cysta to okrągły, wypełniony płynem worek, który tworzy się wewnątrz nerki. Może się bardzo powiększyć.

Proste torbiele nerek nie są rakiem i nie wpływają na pracę nerek. Zazwyczaj wykrywa się je podczas badań obrazowych wykonywanych z powodu innego problemu zdrowotnego.

Złożone torbiele mają grubsze ściany i mogą zawierać płyn lub materiał stały. Po wykryciu torbieli złożonej mogą być wykonane dodatkowe badania obrazowe w celu jej monitorowania i odróżnienia od potencjalnego nowotworu.

Nabyta torbielowata choroba nerek (ACKD) występuje u dorosłych i dzieci z przewlekłą chorobą nerek (CKD) lub schyłkową niewydolnością nerek. U tych osób prawdopodobieństwo wystąpienia ACKD jest większe, gdy są poddawane dializom.

Oceń artykuł: Torbiel na nerce czy to rak?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5