Gdzie jest tarczyca?

Tarczyca to gruczoł w kształcie motyla, który znajduje się w przedniej części szyi, tuż pod jabłkiem Adama. Składa się z dwóch płatów, które są połączone wąskim fragmentem tkanki zwanym cieśnią.

Tarczyca reguluje Twój metabolizm (proces przekształcania pokarmu w energię). Produkuje hormony, w tym T4 i T3. Hormony te wpływają na szybkość, z jaką Twoje ciało zużywa energię.

Tarczyca jest gruczołem w kształcie motyla

Tarczyca jest organem w kształcie motyla, znajdującym się w przedniej części szyi, poniżej jabłka Adama (krtani) i wzdłuż tchawicy. Ma dwa płaty boczne połączone tkanką zwaną cieśnią.

Tarczyca wydziela hormony, które kontrolują metabolizm, wzrost i rozwój. Wpływa też na temperaturę ciała i poziom wapnia.

W przypadku osób dorosłych hormony tarczycy pomagają utrzymać zdrową wagę ciała. Pomagają też w prawidłowej pracy serca, mięśni i układu pokarmowego.

W okresie niemowlęctwa i dzieciństwa tarczyca odgrywa ważną rolę w rozwoju i nauce.

Tarczyca wydziela hormony tyroksynę i trójjodotyroninę. Zbyt duża ilość tych hormonów może spowodować nadczynność tarczycy.

Rak tarczycy powstaje, gdy komórki gruczołu tarczowego rozrastają się bez kontroli. Rak tarczycy może początkowo nie dawać żadnych objawów, ale może się pogorszyć i rozprzestrzenić na węzły chłonne w szyi.

Znajduje się w przedniej części szyi

Tarczyca znajduje się w przedniej części szyi, tuż pod chrząstką tarczową (jabłkiem Adama). Składa się z dwóch płatów po obu stronach tchawicy, które są połączone cienkim fragmentem tkanki zwanym cieśnią.

Tarczyca kontroluje wiele funkcji Twojego ciała poprzez produkcję i uwalnianie hormonów. Hormony te regulują Twoją wagę, poziom energii, temperaturę wewnętrzną, wzrost skóry, włosów i paznokci, metabolizm i wiele innych. Przysadka mózgowa informuje tarczycę, ile dwóch głównych hormonów – trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4) – ma uwalniać do krwiobiegu.

Tarczyca produkuje również trzeci hormon, kalcytoninę, która pomaga organizmowi kontrolować poziom wapnia w krwiobiegu. Hormon ten pochodzi z małej populacji komórek zwanych komórkami C, które żyją w środku pęcherzyków tarczycy.

Zbudowana jest z komórek pęcherzykowych

Tarczyca zbudowana jest z komórek pęcherzykowych, które są wyścielone cienką błoną (blaszką podstawną) i wypełnione płynem zwanym koloidem. Płyn ten zawiera prohormon tyreoglobulinę, który jest używany do syntezy hormonów tarczycy.

Komórki pęcherzykowe mają dużą liczbę organelli, w tym mitochondria i szorstkie retikulum endoplazmatyczne, a także aparat Golgiego. Mają też mikrowypustki, które są obecne na apikalnej powierzchni komórki.

Większość pęcherzyków pozostaje w stanie spoczynku, ale niektóre z nich są aktywowane przez hormon stymulujący pęcherzyki (FSH), aby rozpocząć proces folikulogenezy. Niektóre przechodzą przez szereg etapów, w tym pęcherzyki pierwotne i pęcherzyki wtórne, a niektóre w końcu stają się pęcherzykami Graafa z komórką jajową i przestrzenią wypełnioną płynem lub antrum (ryc. 9).

W każdym cyklu miesięcznym tylko jeden pęcherzyk może zakończyć proces dojrzewania i uwolnić hormony do krwiobiegu. Pozostałe degenerują się, stając się pęcherzykami atetycznymi.

Produkuje hormony

Twój gruczoł tarczowy, podobnie jak inne części Twojego układu hormonalnego, produkuje hormony, które kontrolują wiele procesów biologicznych. Hormony te pomagają regulować Twoją wagę, poziom energii, temperaturę wewnętrzną, wzrost skóry i włosów, metabolizm i reakcję Twojego ciała na inne hormony.

Tarczyca uwalnia do krwiobiegu dwa główne hormony: tyroksynę (T4) i trójjodotyroninę (T3). Wpływają one na metabolizm Twojego ciała poprzez stymulowanie pewnych komórek i tkanek do szybszej lub wolniejszej pracy niż w normalnych warunkach.

T4 jest stosunkowo nieaktywnym hormonem, podczas gdy T3 jest bardziej aktywny i wpływa na Twój metabolizm poprzez kontrolowanie produkcji pewnych białek w komórkach Twojego ciała. Kalcytonina, którą tarczyca również wytwarza, pomaga komórkom kostnym przetwarzać wapń i dodawać go do kości.

Ilość hormonu tarczycy, którą produkuje Twoje ciało, jest ściśle regulowana. Jest kontrolowana przez pętlę sprzężenia zwrotnego, na którą wpływają sygnały z podwzgórza i przysadki mózgowej. Cały ten system, nazywany osią podwzgórze-przysadka-tarczyca (HPT), dostosowuje się do zmian w potrzebach Twojego ciała.