Jak wybrać dysk SSD M.2? Najważniejsze parametry

Chcesz wymienić dysk HDD na nowsze i przede wszystkim bardziej wydajne rozwiązanie? W takim razie dysk SSD M.2 może być dobrym wyborem. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny produkt, warto wiedzieć, z jakimi rodzajami nośników możesz się spotkać oraz czym różnią się od siebie poszczególne modele. Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Sprawdź!

SSD M.2 – SATA czy NVMe?

SSD M.2 to rodzaj złącza oraz format dysku. Kategoria ta obejmuje nośniki SSD M.2 SATA oraz NVMe M.2. Czym różnią się one od siebie? Przede wszystkim wydajnością. SATA korzystają ze starego interfejsu komunikacyjnego, znanego jeszcze z dysków twardych. Dlatego też ich maksymalna prędkość odczytu danych to ok. 500-600 MB/s. Dysk NVMe obsługuje standard PCIe, dzięki czemu jego maksymalna, teoretyczna prędkość odczytu danych może wynosić nawet 8 000 MB/s w przypadku nośników PCIe 4.0. Jeśli więc zależy ci na szybkości wczytywania i przesyłania danych, technologia NVMe będzie dużo lepszym wyborem.

Dysk NVMe – jaką pojemność wybrać?

W przypadku nośników pamięci istotna jest również ich pojemność. W tej kwestii wybór zależy przede wszystkim od twoich potrzeb. Jeśli planujesz wymianę dysku HDD na SSD albo po prostu kupujesz nową kość pamięci, żeby rozszerzyć miejsce na pliki, sprawdź, z jakiego wariantu korzystałeś dotychczas. Skoro posiadasz już dysk 500 GB i nie jest on zapełniony nawet w połowie, kupno większego nośnika może nie mieć sensu, ponieważ przekroczy twoje zapotrzebowanie. Wówczas lepiej kupić produkt o takiej samej pojemności co poprzedni, ale z lepszymi parametrami prędkości. Jeśli z kolei wybierasz dysk typowo do laptopa gamingowego, wówczas możesz zainwestować w NVMe M.2w wariancie 1 TB czy 2 TB. Współczesne gry często mają duże rozmiary, więc na 500 GB zmieścisz ich zaledwie kilka.

NVMe M.2 – z chłodzeniem czy bez?

Na rynku coraz częściej pojawiają się dyski z radiatorem, jak Samsung 990 PRO Heatsink. Jego zadaniem jest odprowadzanie ciepła, co pozwala zapobiec spadkom wydajności spowodowanym przez przegrzanie nośnika. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w przypadku modeli przeznaczonych do laptopów i komputerów gamingowych. Możesz wybrać taki dysk również wtedy, gdy codziennie przesyłasz ogromną liczbę plików, które znacząco obciążają nośnik.

Kompatybilność

Zanim kupisz dysk NVMe, sprawdź, czy będzie on kompatybilny z Twoim laptopem lub komputerem. Chociaż nowoczesne urządzenia posiadają odpowiednie złącza, to starsze sprzęty mogą, np. nie obsługiwać pamięci w standardzie PCIe 4.0. Wówczas kupując taki model, nie wykorzystasz jego potencjału. Prędkość maksymalna będzie taka, na jaką pozwala złącze. W przypadku gdy płyta główna będzie obsługiwać jedynie PCIe 3.0, to zamiast prędkości ok. 7 000-8 000 MB/s, z której znane są dyski PCIe 4.0, uzyskasz jedynie ok. 3 500 MB/s. W takiej sytuacji nie warto wybierać droższego wariantu.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.


Oceń artykuł: Jak wybrać dysk SSD M.2? Najważniejsze parametry

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5