Szpinak – obok czego sadzić?

Szpinak to jedno z najbardziej uniwersalnych warzyw, jakie możesz uprawiać. Może być spożywany na surowo w sałatkach lub gotowany w zupach, potrawach typu stir fry i curry.

Jest świetnym źródłem żelaza, ważnego podczas menstruacji, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Zawiera także zeaksantynę i karotenoidy, które zwalczają wolne rodniki w organizmie, dzięki czemu zachowujesz zdrowie.

Jak uprawiać

Szpinak jest jednym z najprostszych warzyw do uprawy i jednym z najbardziej uniwersalnych. Szpinak jest doskonałym źródłem witamin i składników odżywczych, niezależnie od tego, czy jesz go na surowo w sałatce, w postaci puree do zielonego smoothie, czy w makaronie. Wysiewaj nasiona na głębokość pół cala i w odległości dwóch cali od siebie w grządkach lub rzędach. Podlewaj ziemię często, nawet dwa razy dziennie, ponieważ szpinak preferuje chłodną pogodę i potrzebuje stałej wilgoci, aby dobrze się rozwijać.

Sadzenie szpinaku powinno odbywać się w odpowiednim czasie dla danego klimatu i pamiętaj o ściółkowaniu kompostem, aby zatrzymać wilgoć i utrzymać rośliny w dobrej kondycji. Miniarki liściowe mogą uszkodzić szpinak, więc usuń zaatakowane liście jak najszybciej.

Jeśli szkodniki stanowią problem, użyj osłon rzędowych, aby zapobiec mszycom i pchełkom. Owady te zjadają liście szpinaku i można je zwalczać naturalnymi pestycydami.

Przygotowanie gleby

Szpinak jest szybko rosnącą rośliną zieloną, która potrzebuje dużej ilości azotu, aby produkować duże, ciemnozielone liście, z których słynie. Aby w pełni wykorzystać potencjał szpinaku, podczas sadzenia wymieszaj z nim nawóz organiczny, taki jak emulsja rybna lub mączka sojowa, i kontynuuj nawożenie przez cały sezon wegetacyjny.

Mądrze jest też dodać warstwę ściółki wokół roślin, gdy są młode, co pozwoli utrzymać równomierną wilgotność gleby i zminimalizować wahania temperatury. Utrzymywanie równomiernej wilgotności gleby sprzyja szybkiemu wzrostowi i pomaga zapobiegać tzw. rozkrzewianiu, które ma miejsce, gdy roślina przestaje wypuszczać nowe liście z powodu zbyt wysokiej temperatury.

Szpinak rozwija się w różnych warunkach glebowych, ale najlepiej radzi sobie w gliniastej, dobrze przepuszczającej wodę glebie bogatej w substancje organiczne. Jeśli gleba w twoim ogrodzie jest kwaśna (pH niższe niż 7,0), może wymagać wapnowania rozcieńczonym roztworem kamienia wapiennego przed posadzeniem szpinaku.

Siew nasion

Należy wysiać nasiona szpinaku bezpośrednio w miejscu, w którym chcesz je uprawiać. Dzięki temu będziesz mieć stały dopływ świeżych liści.

Zależnie od klimatu i warunków uprawy, możesz również zasiać szpinak w podwyższonych grządkach. Podwyższone grządki zapewniają dobry drenaż i ułatwiają utrzymanie gleby w dobrym stanie poprzez dodanie bogatego kompostu lub starego obornika.

Płytkie korzenie szpinaku potrzebują stałej wilgoci, aby zapobiec rozsadzaniu, więc podlewaj je regularnie. Młode rośliny należy ściółkować, aby utrzymać chłodną glebę i odstraszyć szkodniki, takie jak mszyce.

Wybierz odmianę odporną na choroby do sadzenia wczesną wiosną. Odmiany te znajdziesz na stronie Vegetable Varieties for Gardeners.

Szpinak może być smacznym i pożywnym dodatkiem do Twojego ogrodu kuchennego. Jest też łatwy w uprawie i stanowi świetny wybór dla początkujących. Wybierając odmianę odporną na mączniaka i zmieniającą uprawy na działce, unikniesz chorób. Nasiona należy namoczyć przed wysiewem, aby je przygotować i ułatwić równomierne kiełkowanie.

Przesadzanie

Przesadzanie szpinaku to świetny sposób na ożywienie ogrodu. Zapewnia bardziej spójne, niezawodne zbiory.

Ponadto przesadzanie daje możliwość przerzedzenia siewek i usunięcia słabych roślin. Wiosną, gdy siewki szpinaku osiągną wysokość 7 cm (3 cale), rozstaw je w odległości 30 cm (12 cali).

Sadzenie szpinaku na grządkach zawierających bogaty nawóz organiczny i dobrze rozłożony kompost. Ponadto dodaj ściółkę, która pomoże ograniczyć chwasty i utrzymać wilgoć w glebie.

Szpinak dobrze rośnie w różnych typach gleby, o ile jest ona stale wilgotna, bogata w składniki odżywcze i dobrze zdrenowana. Jest też wrażliwy na kwasowość.

Nasiona szpinaku wysiewaj wczesną wiosną, gdy tylko gleba będzie zdatna do użytku. Unikaj sadzenia latem w gorącej, suchej glebie, ponieważ może to spowodować niski lub nierówny poziom kiełkowania.