Triggerować co to znaczy?

Spust to przypomnienie o traumatycznym wydarzeniu, które może wywołać niepokój lub zespół stresu pourazowego (PTSD). Czynnikami wyzwalającymi mogą być: usłyszenie głośnego dźwięku, wyczucie określonego zapachu, zobaczenie określonej sceny lub przeczytanie o tragicznym wydarzeniu.

Gdy osoba zostaje wyzwolona, może doświadczyć silnych uczuć, takich jak niepokój, strach, smutek lub odrętwienie. Może też odczuwać poczucie braku kontroli lub oderwania od otoczenia.

Co to jest wyzwalacz?

Wyzwalaczem jest wszystko, co może spowodować, że osoba przypomni sobie traumatyczne wydarzenie. Może to być dźwięk, widok, zapach lub doznanie fizyczne.

Wyzwalacze mogą powodować retrospekcje i uczucie przytłaczającego smutku, niepokoju lub paniki. Dla osób cierpiących na zespół stresu pourazowego (PTSD) wyzwalacze traumy mogą być szczególnie bolesne.

Specjaliści od zdrowia psychicznego nie wiedzą dokładnie, jak działają wyzwalacze, ale uważa się, że pochodzą one od mózgu interpretującego przeszłe traumatyczne wydarzenia jako aktualne.

To może wywołać w organizmie aktywację reakcji walki lub ucieczki i nadanie priorytetu zasobom do radzenia sobie z zagrożeniem. Może to również spowodować, że osoba będzie miała myśli i uczucia, które są nieuzasadnione lub przesadzone, takie jak katastrofizowanie.

Jakie są objawy spustu?

Spust to sytuacja lub wydarzenie, które wywołuje u ciebie reakcję nietypową dla ciebie. Taką reakcją może być złość, strach, smutek, niepokój lub rozdrażnienie.

Trigger może zdarzyć się w każdej chwili i może wystąpić zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Częściej występuje u kobiet, osób powyżej 45 roku życia i osób z problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca lub reumatoidalne zapalenie stawów.

Objawy mogą obejmować ból u podstawy palca lub kciuka przy naciskaniu lub zginaniu, sztywność i uczucie klikania przy poruszaniu palcem lub kciukiem. W ciężkich przypadkach możesz być zmuszony do użycia drugiej ręki, aby wyprostować palec lub kciuk, a stan może się pogarszać z czasem.

Lekarz będzie w stanie zdiagnozować Twój stan i zalecić odpowiednie leczenie. Zastrzyki z kortyzonu mogą pomóc w leczeniu objawów, a w razie potrzeby operacja może trwale rozwiązać problem.

Jakie są przyczyny spustu?

Spust może być wywołany przez dowolne doświadczenie emocjonalne, ale zwykle pojawia się, gdy ktoś doświadcza problemu ze zdrowiem psychicznym. Mogą być przypomnieniem traumatycznego przeżycia, czegoś, co dzieje się w ich świecie, a nawet substancji, której próbują przestać używać.

Kiedy jesteśmy pobudzeni, nasz mózg może wysłać automatyczną reakcję, która może być przytłaczająca i niekomfortowa. Może się wydawać, że nie mamy na to wpływu, ale możemy nauczyć się kontrolować te reakcje.

Zdarzeniem wyzwalającym może być cokolwiek, co wyzwala w nas uczucie strachu, smutku, złości, litości i inne negatywne emocje. Zidentyfikowanie tego, co wywołuje naszą reakcję, jest ważne, by poradzić sobie z tymi emocjami i nauczyć się radzić sobie z nimi w przyszłości.

Jakie są sposoby leczenia palca spustowego?

Palec spustowy to stan, który utrudnia zginanie i prostowanie palców. Może dotyczyć każdego palca lub więcej niż jednego naraz i może powodować ból, obrzęk lub uczucie klikania.

Ścięgna zginaczy, które biegną od palców do dłoni, przechodzą przez rurową strukturę zwaną pochewką ścięgnistą. Wzdłuż pochewki pasma tkanki zwane krążkami utrzymują ścięgna ściśle przy kości.

Gdy pochewka ulega zapaleniu, ścięgna nie mieszczą się w krążkach. Jest to bardzo częsty problem, który występuje w wielu różnych palcach, ale najczęściej może być leczony niechirurgicznie.

Jeśli palec spustowy nie reaguje na leczenie niechirurgiczne, lekarz może zalecić zastrzyk sterydowy lub operację. Kortyzon może pomóc złagodzić stan zapalny i sprawić, że ścięgna zaczną się goić.

Oceń artykuł: Triggerować co to znaczy?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5