Wino może się zepsuć, ale nie w taki sam sposób, jak jedzenie. Dzieje się tak dlatego, że wino zawiera alkohol, który zapobiega tworzeniu się i rozwojowi szkodliwych bakterii w butelce.
To, jak długo wino psuje się po otwarciu, zależy od tego, ile tlenu ma z nim kontaktu. Minimalizując ilość powietrza mającego kontakt z winem, możesz przedłużyć jego trwałość.
Wino otwarte zbyt długo
Wino otwarte zbyt długo może być bardzo nieświeże i nie smakować dobrze. Dzieje się tak, ponieważ wino może stężeć, gdy jest wystawione na działanie zbyt dużej ilości tlenu i bakterii.
Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec, jest zminimalizowanie ilości tlenu dotykającego powierzchni wina. Można to zrobić umieszczając butelkę w chłodniejszym, ciemnym miejscu z założonym korkiem.
Innym sposobem na stwierdzenie, czy wino było otwarte zbyt długo, jest przyjrzenie się jego kolorowi i zapachowi. Ciemniejsze wina, które stały się brązowe lub ceglaste, mogą wskazywać, że zostały wystawione na działanie zbyt dużej ilości powietrza.
Wino przechowywane w niewłaściwy sposób
Wino to kapryśny napój, który może stężeć, a także stracić swój aromat i smak, jeśli jest przechowywany w niewłaściwy sposób. Powinno być przechowywane w chłodnym miejscu, w temperaturze 70 stopni lub niższej i przy umiarkowanej wilgotności powietrza.
Powinno być przechowywane na boku, nie wystawione na działanie światła i nie poruszane, a także w pozycji uniemożliwiającej dostęp powietrza do butelki. Powinno być również przechowywane z dala od ciężkiego sprzętu kuchennego lub urządzeń chłodzących, które mogą wytwarzać wibracje przyspieszające pewne reakcje chemiczne, które mogą spowodować zepsucie się wina.
Wino powinno być przechowywane w miejscu, które jest chłodne, suche i ciemne. Dzięki tym prostym wskazówkom Twoje wino pozostanie świeże i smaczne przez długi czas.
Wino z wadą wina
Wady wina mogą zrujnować butelkę wina w taki sam sposób, jak jabłko pozostawione na ladzie może zbrązowieć. Proces ten zachodzi naturalnie w miarę starzenia się wina i zwiększa złożoność dojrzałych win.
Niektórzy winiarze wykorzystują ten proces utleniania, aby dodać złożoności profilom smakowym. Jednak w młodszych winach, które mają być świeże i owocowe, proces ten może być również postrzegany jako wada wina.
Jest to wada, która często występuje w winach, które były niewłaściwie przechowywane. Może się to zdarzyć, jeśli wino jest wystawione na działanie zbyt wysokiej temperatury lub w zbyt jasnych warunkach z dużą ilością bezpośredniego światła słonecznego.
Może również wystąpić w winach, które nie zostały odpowiednio przefiltrowane. Takie wina są zwykle bogate w minerały, co może powodować powstawanie osadów mineralnych na dnie butelki. Nie zaszkodzą Ci, ale najlepiej dekantować je z filtrem.
Wino z korkiem
Korki są naturalnym korkiem dla butelek z winem i mają wiele dobrych właściwości. Pozwalają na przedostanie się niewielkiej ilości tlenu do butelki, co pomaga utrzymać utlenianie na wodzy i zapobiega powstawaniu kwaśnych lub winnych posmaków.
Choć większość winiarni woli używać korków naturalnych, obecnie konsumenci mają do dyspozycji wiele opcji syntetycznych. Są one tańszą alternatywą dla tradycyjnych korków, ale mogą nie być tak trwałe.
Po otwarciu butelki wina ważne jest, aby upewnić się, że korek jest szczelnie zamknięty na szyjce butelki. Jeśli tak nie jest, wino może wyciec, wpuszczając do środka powietrze.
Jeśli Twoje wino ma żółtobrązowy lub słomkowy kolor, prawdopodobnie jest utlenione i wkrótce się zepsuje. Pojawi się wtedy zapach siarki, przypominający zgniłe jajko lub kapustę.
Wino ma żółty, brązowy lub słomkowy kolor, prawdopodobnie jest utlenione i wkrótce się zepsuje.