Dlaczego bolą żyły w nogach?

Dlaczego bolą żyły w nogach?

Jeśli masz ból i obrzęk nóg, ważne jest, aby znaleźć jego przyczynę. Może to być oznaką żylaków, zaburzeń naczyń krwionośnych lub cellulitisu (powszechnej bakteryjnej choroby skóry).

Aby zdiagnozować problemy z żyłami, lekarz bada nogi i wykonuje nieinwazyjne badania, takie jak USG i wenogramy. Badania te mogą wykazać, czy w naczyniach krwionośnych są zakrzepy lub inne zatory.

Żylaki

Wiele osób martwi się żylakami, ponieważ wyglądają one nieestetycznie. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze są one bolesne lub poważne i można je leczyć za pomocą różnych procedur medycznych i zmiany stylu życia.

Gdy twoje naczynia krwionośne są zdrowe, maleńkie jednokierunkowe zastawki wewnątrz żył nóg przesuwają krew w górę, w kierunku serca. Kiedy jednak zastawki nie działają prawidłowo, krew staje się ociężała i gromadzi się w żyłach.

Może to powodować ból, swędzenie i obrzęk nóg lub kostek. Może również utrudniać chodzenie, a nawet prowadzić do problemów skórnych zwanych zapaleniem skóry.

Ból i swędzenie mogą się nasilać w miarę upływu dnia. Może też nasilać się po dłuższym siedzeniu lub staniu. Często staje się bardziej dokuczliwy podczas ciepłej pogody, zwłaszcza gdy krew łatwiej gromadzi się w żyłach niż w chłodniejsze dni. Rozciąganie mięśni łydek kilka razy dziennie może pomóc zmniejszyć ból i obrzęk.

Zaburzenia naczyń krwionośnych

Naczynia krwionośne (żyły) są odpowiedzialne za transport krwi z serca do kończyn i z powrotem. Jeśli żyła jest uszkodzona, może powodować silny ból.

W zależności od stanu naczyń krwionośnych, objawy mogą być niewielkie lub poważne. Ważne jest wczesne wykrycie choroby naczyniowej, aby zapobiec zawałowi serca lub udarowi mózgu.

Niektóre choroby naczyniowe są spowodowane miażdżycą. Oznacza to, że tętnice stają się zwężone i stwardniałe z powodu nagromadzenia płytki miażdżycowej (tkanki tłuszczowej).

Takie schorzenia mogą prowadzić do poważnych problemów, w tym dławicy piersiowej lub zawału serca, a nawet amputacji.

Najczęściej występującymi schorzeniami naczyniowymi są żylaki i zakrzepy krwi.

Żylaki to wybrzuszone, spuchnięte, purpurowe, ropne żyły widoczne tuż pod skórą. Powstają one, gdy zastawki w żyłach nie zamykają się prawidłowo.

Te nieprawidłowe zastawki mogą zwiększać ciśnienie wewnątrz żyły, co rozciąga lub zapala żyły i powoduje ból. Może to również powodować obrzęk i owrzodzenia.

Niewydolność żylna

Żyły w Twoim ciele przenoszą krew z kończyn do serca. Ale kiedy zastawki w żyłach nie działają prawidłowo, krew może płynąć do tyłu zamiast do przodu.

To się nazywa przewlekła niewydolność żylna (CVI). CVI może być spowodowana przez dziedziczne problemy z zastawkami w żyłach nóg lub przez uszkodzenie zastawek w wyniku choroby, takiej jak zakrzepica żył głębokich (DVT).

Z czasem krew może gromadzić się w nogach i powodować ból oraz inne objawy. Mogą one obejmować obrzęk, zaczerwienienie i zmiany skórne w nogach.

Twój lekarz przeprowadzi badanie fizyczne i zapyta o historię choroby, aby pomóc zdiagnozować niewydolność żylną. Może również zlecić wykonanie pewnych badań, aby określić nasilenie objawów.

Zapalenie żył

Zapalenie żył to powszechna infekcja, która dotyka skóry i tkanek miękkich pod nią. Dochodzi do niego, gdy bakterie dostają się do szczeliny w skórze i powodują stan zapalny, zaczerwienienie i obrzęk.

Łagodny przypadek cellulitis zazwyczaj dobrze reaguje na doustne leczenie antybiotykami, ale w cięższych przypadkach lekarz może podać Ci antybiotyki dożylne. Jest to często wykonywane w szpitalu, ale może być również wykonane w domu przez lekarza rodzinnego lub miejscową pielęgniarkę.

Po opanowaniu infekcji większość ludzi jest w stanie wrócić do swoich normalnych zajęć i czuje się znacznie lepiej. Jeśli jednak infekcja nie ustępuje lub stan żył się pogarsza, jak najszybciej udaj się do lekarza, aby ocenić stan żył.

Ryzyko ponownego zachorowania na cellulitis jest niewielkie, ale dobrze jest dbać o rany w podudziach i upewniać się, że są czyste. Możesz także unikać palenia i pić alkohol z umiarem.

Oceń artykuł: Dlaczego bolą żyły w nogach?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5