Dlaczego gaz drożeje?

Ceny gazu osiągają siedmioletni szczyt, a kierowcy w całym kraju przygotowują się na szok cenowy. Ale jakie są tego przyczyny?

Kluczem do zrozumienia, dlaczego ceny gazu wzrosły, jest przyjrzenie się surowym kosztom ropy naftowej. To surowiec, z którego produkowane jest paliwo, i zazwyczaj stanowi ponad połowę ceny na stacji benzynowej.

Ceny ropy naftowej

Różne czynniki mogą powodować wzrost lub spadek cen ropy. Wśród nich są kwestie polityczne, katastrofy naturalne oraz zmiany w podaży i popycie.

Jedną z głównych przyczyn jest koszt rafinacji ropy naftowej na benzynę, olej napędowy i inne produkty. W ciągu ostatnich kilku lat cena tych produktów wzrosła, ponieważ moce przerobowe rafinerii nie nadążają za popytem.

Innym czynnikiem są koszty transportu i podatki paliwowe, które mogą zwiększyć cenę gazu. Jednak te czynniki stanowią tylko niewielki procent całkowitego kosztu.

Ceny ropy wzrosły w ostatnich miesiącach powyżej 120 dolarów za baryłkę, dzięki sankcjom Unii Europejskiej wobec Rosji za inwazję na Ukrainę i innym czynnikom. Sankcje te oraz plan Unii Europejskiej, by ograniczyć o 90% import rosyjskiej ropy, utrzymają ceny na wysokim poziomie przez pewien czas, twierdzą eksperci.

Moc przerobowa rafinerii

Jest wiele powodów, dla których ceny gazu są coraz wyższe, ale głównym czynnikiem jest brak mocy przerobowych rafinerii. Popyt na benzynę osiągnął poziom sprzed pandemii, ale podaż nie nadąża za nim.

Od początku pandemii moce przerobowe amerykańskich rafinerii spadły o około 5% w stosunku do wysokiego poziomu sprzed pandemii, wynoszącego 19 milionów baryłek dziennie.

To duży problem, ponieważ oznacza, że w systemie jest za mało ropy, którą można przetworzyć na paliwo i inne produkty. W idealnym świecie moglibyśmy zbudować więcej rafinerii. Rafinacja to skomplikowany biznes, który wymaga ogromnych inwestycji kapitałowych i czasu na uzyskanie wszystkich wymaganych pozwoleń. Ponowne uruchomienie zakładu zajmuje lata, a firmy nie mogą podejmować tego typu decyzji na podstawie krótkoterminowych danych lub przed zakończeniem poważnej rozbudowy istniejących zakładów.

Podatki

Jest wiele powodów, dla których gaz staje się droższy, w tym zakłócenia w dostawach krajowych i decyzje OPEC o zmniejszeniu produkcji. Jest to jednak także klasyczne zderzenie popytu z podażą.

Kraje rozwijające się coraz częściej odgrywają zintegrowaną rolę w gospodarce światowej, a to często wymaga od nich zwiększenia wpływów z podatków. Jednak gospodarki te będą musiały zminimalizować zakłócenia wynikające z dużego i złożonego systemu podatkowego.

Aby to zrobić, będą musiały mieć na uwadze kwestie sprawiedliwości. Ponadto będą musiały być elastyczne w wyborze polityki podatkowej.

Na przykład powinny unikać zachęt podatkowych, które są podatne na nadużycia, takich jak zwolnienie surowców i dóbr inwestycyjnych wykorzystywanych w eksporcie z podatku importowego. Mogą też tworzyć strefy produkcji eksportowej, w których obowiązują kontrole celne zapobiegające takim nadużyciom. Pomogłoby to zapewnić, że zachęty są rzeczywiście wykorzystywane do zwiększania produkcji i obniżania cen.

Handel globalny

W globalnej gospodarce handel jest kluczową siłą napędową. Pomaga promować wzrost gospodarczy i rozwój, a często jest motorem dobrobytu w biedniejszych krajach.

Ale jest też źródłem niestabilności i zakłóceń gospodarczych. Zakłócenie podaży lub popytu w dowolnym punkcie łańcucha może mieć ogromny wpływ na cenę produktów i usług.

Światowy system handlu to węzeł szlaków dostaw, dostawców, przetwórców i konsumentów, które nieustannie się zmieniają. Kiedy coś się zmienia w którymś z ogniw – na przykład, gdy kopalnia ropy splajtuje lub producent rudy żelaza zamknie swój zakład – cały łańcuch może się rozsypać.

Aby prowadzić handel międzynarodowy, kraje potrzebują zarówno instytucji finansowych, jak i niefinansowych, które wspierają ten proces. Wśród nich kluczowym składnikiem jest kredyt prywatny.