Dlaczego nie mogę zasnąć?

Wiesz, że czas do łóżka, ale bez względu na to, jak bardzo się starasz, nie możesz zasnąć.

Niezależnie od tego, czy jesteś zestresowany, czy spożywasz za dużo kofeiny, czy po prostu jesteś zbyt podekscytowany najnowszym sezonem Gry o Tron, za tym, dlaczego nie możesz zasnąć, może stać jakiś problem.

1. Jesteś zestresowany.

Stres występuje wtedy, gdy czujesz, że Twoje ciało reaguje na presję psychiczną lub emocjonalną. Może to być dobra rzecz, kiedy pomaga Ci radzić sobie z niebezpieczeństwem lub stresującymi sytuacjami, ale jeśli doświadczasz go cały czas, może być niezdrowy.

Skok hormonów stresu, takich jak adrenalina i kortyzol, jest uwalniany, by pomóc Ci poradzić sobie z tą presją lub zagrożeniem. Nazywa się to reakcją „walcz lub uciekaj”.

Normalnie hormony te ustępują, gdy presja lub zagrożenie minie i ciało nie jest już zagrożone. Przewlekły stres może jednak pozostać w Twoim ciele i powodować szereg objawów fizycznych, takich jak bóle głowy, bezsenność, zmęczenie i niepokój.

2. Spożywasz zbyt dużo kofeiny.

Kofeina jest substancją powszechnie występującą w większości kaw, herbat, napojów energetycznych i gazowanych. Pomaga ludziom czuć się czujnym i skoncentrowanym, ale zbyt duża jej ilość może być szkodliwa dla Twojego zdrowia.

Kofeina łączy się w mózgu z receptorami promującymi sen, takimi jak adenozyna. Dzieje się tak, ponieważ jej struktura molekularna przypomina adenozynę i może wiązać się z tymi receptorami.

Jeśli jednak spożywasz kofeinę zbyt blisko pory snu, może ona zakłócić Twój cykl snu i sprawić, że będziesz budził się w nocy. Może to obniżyć jakość Twojego snu i sprawność porannego budzenia się.

Eksperci zalecają unikanie kofeiny na co najmniej 6 godzin przed snem. Nie zaleca się jej także dzieciom i nastolatkom, które mogą być bardziej wrażliwe na jej działanie.

3. Jesz zbyt późno.

Jeśli ostatni posiłek spożywasz w porze zbliżonej do pory snu, może to zaburzyć rytm okołodobowy Twojego organizmu. Ten wewnętrzny cykl kontroluje cykl sen-budzenie, który sprawia, że czujesz się zmęczony w nocy i pobudzony w ciągu dnia.

Badacze odkryli, że jedzenie późno w ciągu dnia może zakłócić ten rytm, co może prowadzić do przyrostu masy ciała i zespołu metabolicznego, czyli zestawu czynników ryzyka chorób serca, udaru i cukrzycy. Ponadto opóźnione jedzenie może zwiększać poziom insuliny i cholesterolu oraz negatywnie wpływać na metabolizm tłuszczów.

Jeśli masz problemy ze snem, ważne jest, abyś porozmawiał z lekarzem o źródłach swojego problemu. Może on przepisać ci leki lub zalecić suplementy, które pomogą ci lepiej spać.

4. Robisz zbyt wiele przed snem.

Kiedy robisz zbyt wiele przed snem, może to utrudnić ci zaśnięcie. Na przykład, jeśli zbyt długo sprawdzasz telefon lub oglądasz telewizję, może to pobudzić twój umysł i sprawić, że będziesz myślał, że jest jeszcze dzień.

Jeśli zjesz duży posiłek przed snem, twoje ciało może mieć trudności z jego strawieniem. Może to powodować niestrawność i zgagę, które mogą zakłócić twój sen.

Jeśli zamierzasz coś przekąsić przed snem, wybierz coś zdrowego i pożywnego, jak jabłko z serem lub pełnoziarniste krakersy. Unikaj słodyczy i śmieciowego jedzenia, ponieważ mają one zbyt dużo kalorii i mogą przyczynić się do przyrostu wagi. Kofeina również nie jest dobrym pomysłem, bo może zakłócić Twój sen.

5. Ćwiczysz zbyt późno.

Jeśli ćwiczysz zbyt późno, może to mieć wpływ na Twój sen. Ćwiczenia mogą podnieść Twój nastrój i uwolnić endorfiny, które mogą dodać energii Twojemu mózgowi i utrudnić zasypianie. Eksperci zalecają jednak unikanie intensywnych ćwiczeń na co najmniej trzy godziny przed snem, aby uniknąć tych efektów.

W dodatku, jeśli będziesz ćwiczyć zbyt blisko pory snu, temperatura Twojego ciała wzrośnie, co może opóźnić Twój sen. Jeśli chcesz szybko zasnąć i czuć się wypoczęty rano, ważne jest, byś codziennie wykonywał odpowiednią ilość ćwiczeń. Jeśli nie masz czasu, żeby pójść na siłownię lub pobiegać rano, spróbuj poćwiczyć później wieczorem. Dla większości ludzi trening późnym wieczorem nie ma negatywnego wpływu na jakość snu.

Oceń artykuł: Dlaczego nie mogę zasnąć?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5