Dlaczego psy liżą?

Lizanie to powszechne zachowanie psów, które często wykorzystują do wyrażania swoich uczuć. Może być jednak także oznaką czegoś poważniejszego.

Psy liżą się, aby pomóc sobie w poznawaniu otoczenia, zwłaszcza gdy jest to coś nieznanego. Pomaga to również w lepszym funkcjonowaniu ich narządu womeronasowego (narządu powonienia) i przybliża im zapachy.

To oznaka przywiązania

Kiedy pies liże Cię po twarzy, może się wydawać, że okazuje Ci przywiązanie, ale w rzeczywistości jest to tylko naturalne zachowanie.

Akta lizania jest również sposobem komunikowania się psów ze sobą i z ich właścicielami. Często pies liże swojego właściciela, żeby go przywitać lub po prostu zwrócić na siebie uwagę.

Innym częstym powodem, dla którego psy liżą, jest chęć zadbania o siebie. Podobnie jak koty, liżą swoją skórę i sierść, aby usunąć martwe włosy i brud.

Alternatywnie, mogą lizać Cię, aby spróbować Cię powąchać lub poczuć Twój zapach.

Dzikie psy i niektóre rasy domowe liżą twarze swoich matek, aby przywitać się z nimi w domu, a także mogą lizać swoich ludzi jako sposób na okazanie uczuć. Jeśli jednak Twój pies zaczyna Cię lizać, kiedy nie czuje się zbyt czuły lub chce Ci zaimponować, może to być spowodowane tym, że próbuje zaznaczyć swoją dominację nad Tobą.

To oznaka nudy

Nie jest tajemnicą, że psy uwielbiają lizać. Na przykład Pit Bulle dają swoim właścicielom mnóstwo pocałunków jako formę przywiązania, a psy matki liżą swoje szczeniaki, aby się z nimi porozumieć.

Chociaż lizanie jest zazwyczaj nieszkodliwe, dla niektórych psów może być problematyczne. Oto dlaczego:

Po pierwsze, może wskazywać, że pies nie otrzymuje wystarczającej ilości ruchu lub stymulacji. Najlepiej byłoby, gdyby psy spędzały co najmniej kilka godzin dziennie na interakcji z człowiekiem.

Następnie upewnij się, że Twój pies otrzymuje dużo świeżej wody i ma dostęp do ogrodzonego podwórka lub innej przestrzeni na zewnątrz, gdzie może się bawić. Interaktywne gry, takie jak chowanie się i szukanie czy przeciąganie liny, mogą być świetnym sposobem na pobudzenie mózgu psa do pracy, a jednocześnie wzmocnienie jego więzi z Tobą.

Gdy już wykluczyłeś wszelkie przyczyny medyczne lub behawioralne, nadszedł czas, aby zająć się nudą Twojego psa. Zapewnienie psu rozrywki to najlepszy sposób na zapobieganie powstawaniu tych złych nawyków.

To oznaka niepokoju

Pies często się liże, ale kiedy staje się to nadmierne, może być oznaką czegoś poważniejszego. Jeśli Twój pies dużo liże, koniecznie udaj się do lekarza weterynarii, ponieważ może to być problem zdrowotny lub skórny.

Kiedy Twój pies jest niespokojny, może lizać wargi lub łapy, żeby się uspokoić. Lizanie powoduje, że w mózgu uwalniają się endorfiny, które pomagają im poczuć się lepiej i ułatwiają radzenie sobie z lękiem.

Dr Mornement wyjaśnia: „Kiedy czują się zestresowane, mogą też mocno dyszeć lub chodzić w tę i z powrotem od jednej części domu do drugiej. Jeśli często chodzą, może to być spowodowane lękiem separacyjnym, ale ten jest trudny do leczenia.”

Możesz pomóc psu poradzić sobie z tym problemem, dając mu rzeczy, które lubi i spędzając z nim więcej czasu. Spróbuj zostawić mu wypełnioną smakołykami zabawkę logiczną lub długotrwały gryzak, kiedy Cię nie będzie, żeby był zajęty i szczęśliwy.

To oznaka bólu

Psy liżą swoje łapy z wielu powodów, ale nadmierne lizanie może być oznaką bólu. Może to być reakcja na uraz lub nawet infekcję.

W takim przypadku najlepiej skontaktować się z lekarzem weterynarii i poprosić go o zbadanie łap psa. Będzie on w stanie stwierdzić, czy pies odczuwa ból i jak poważny jest to problem.

Pies, który odczuwa ból, często nieustannie liże swoje rany, aby znieczulić miejsce i uwolnić dobre neuroprzekaźniki. Wylizuje również oczy, aby złagodzić podrażnienie spowodowane infekcją oka lub masuje łapy, aby złagodzić ból stawów spowodowany artretyzmem.

To samo można powiedzieć o mdłym brzuszku, który pozostawia niesmak w pysku psa i sprawia, że liże on więcej. Najlepiej omówić to z lekarzem weterynarii i sprawdzić, czy może on zalecić jakieś leczenie lub leki, które złagodzą ten problem.