Dlaczego warto się wysypiać?

Dlaczego warto się wysypiać?

Sen to jedyna część dnia, w której Twoje ciało i mózg mogą się naładować i naprawić. Nic więc dziwnego, że jeśli nie masz wystarczająco dużo snu, możesz czuć się wyczerpany i rozdrażniony.

Brak snu może wpływać na wszystko, od pamięci i koncentracji po nastrój i czas reakcji. Może też zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania, dlatego tak ważne jest, byś upewnił się, że śpisz odpowiednio dużo.

1. Jest dobry dla Twojego mózgu

Często zaniedbujemy znalezienie czasu na sen, ale jest on w rzeczywistości krytycznym elementem naszego zdrowia. Brak snu może mieć poważne konsekwencje, takie jak zmęczenie i spadek energii, drażliwość i problemy z koncentracją.

Badania sugerują również, że sen odgrywa rolę w plastyczności mózgu, gdzie twoje neurony zmieniają się i reorganizują z czasem. Dzięki temu możesz myśleć jaśniej i reagować szybciej, nawet gdy jesteś pod wpływem stresu.

Podczas snu twój układ limfatyczny usuwa toksyczne produkty uboczne, które gromadzą się w mózgu w ciągu dnia. Należą do nich białka związane z chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak choroba Alzheimera.

2. Utrzymuje Cię w zdrowiu

Dostarczanie odpowiedniej ilości snu jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, by zachować zdrowie. Pomaga twojemu sercu, zmniejsza stres i utrzymuje poziom cukru we krwi na stałym poziomie.

Zmniejsza też stan zapalny, który może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych.

Dodatkowo pomaga utrzymać równowagę ciała i zapobiega urazom i upadkom.

Osoby, które nie śpią wystarczająco dużo, są bardziej narażone na krótkotrwałe problemy z równowagą, zwane niestabilnością postawy, co może prowadzić do trudności fizycznych i urazów.

Regularne zasypianie o właściwej porze i utrzymywanie zdrowej rutyny w łóżku jest kluczowe dla uzyskania potrzebnego ci snu. Często nasze harmonogramy i codzienne czynniki stresujące mogą utrudniać uzyskanie takiej ilości snu, jakiej potrzebujemy.

3. Jest dobry dla twojej pamięci

Sen jest ważny dla twojej pamięci, ponieważ pomaga mózgowi przetwarzać informacje i powiązania między wydarzeniami, bodźcami zmysłowymi i uczuciami. Pozwala też mózgowi na reorganizację.

W dodatku sen pomaga ciału uzupełnić i przywrócić równowagę pewnych neurochemikaliów. Ułatwia też pracę układu limfatycznego mózgu, który usuwa z komórek mózgowych toksyczne produkty uboczne, mogące przyczynić się do powstania chorób zwyrodnieniowych.

Dostateczna ilość snu może pomóc Ci się skupić i wykonać zadania w pracy. Może też ułatwić ćwiczenia fizyczne, ponieważ masz więcej energii, kiedy dobrze wypoczniesz.

4. Pomaga schudnąć

Badania wykazały, że spanie mniej niż siedem godzin na dobę zwiększa ryzyko otyłości. Co więcej, może mieć wpływ na to, jak łatwo schudniesz, kiedy będziesz na diecie kontrolowanej pod względem kalorycznym.

Dobry sen pomaga też Twojemu mózgowi zreorganizować się, co może sprawić, że będziesz bardziej wydajny w pracy. Obniża też poziom stresu i utrzymuje hormony w ryzach.

Dostateczna ilość snu może też pomóc Ci uniknąć wielu problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, cukrzyca typu 2, wysokie ciśnienie krwi i choroby serca. Jest również ważny dla Twojego emocjonalnego samopoczucia, ponieważ reguluje aktywność amygdali, która jest odpowiedzialna za regulację reakcji na strach.

Pomimo znaczenia snu, wiele osób wciąż nie ma go pod dostatkiem. Łatwo jest wpaść w pułapkę braku snu, ale można wprowadzić małe zmiany, które pomogą ci się lepiej wysypiać.

5. Zapobiega chorobom

Dostateczna ilość snu może pomóc Ci uniknąć chorób. Dzieje się tak dlatego, że układ odpornościowy Twojego ciała działa lepiej, gdy jesteś wyspany.

Wydziela on cytokiny, które wzmacniają mechanizmy obronne Twojego ciała. Podczas snu jesteś również zdrowszy, ponieważ Twoje serce nie musi pracować tak ciężko, co zmniejsza ryzyko chorób serca.

Podczas snu układ limfatyczny Twojego mózgu usuwa odpady z centralnego układu nerwowego. Dzięki temu szkodliwe produkty uboczne nie gromadzą się w mózgu, a Ty możesz się skupić i dobrze funkcjonować po przebudzeniu. Ponadto sen może pomóc w regulacji emocji. W szczególności zwiększa aktywność w obszarach mózgu, które kontrolują stabilność emocjonalną i zdrowie psychiczne. Obniża też poziom kortyzolu, który może zaszkodzić ciału, jeśli przez długi czas utrzymuje się na wysokim poziomie.