Wątroba i trzustka to dwie ważne części układu pokarmowego. Produkują substancje, które pomagają w trawieniu i dostarczają hormony regulujące poziom cukru w organizmie.
Wątroba to duży gruczoł, który znajduje się powyżej żołądka i jelit, ale poniżej przepony. Filtruje krew, wytwarza żółć i reguluje produkcję aminokwasów.
Wątroba
Wątroba jest największym organem w organizmie i znajduje się w prawym górnym kwadrancie jamy brzusznej. Ma kształt stożka, jest mniej więcej wielkości piłki nożnej, a jej wielkość zależy od wzrostu i wagi człowieka.
Filtruje krew, rozkłada i odtruwa toksyny, wytwarza hormony, które kontrolują funkcje organizmu, oraz produkuje żółć, która pomaga trawić tłuszcze w jelicie cienkim.
Ponadto wytwarza i przechowuje białka, witaminy, trójglicerydy i cholesterol. Pomaga także organizmowi metabolizować węglowodany do glikogenu, który jest szybko zamieniany z powrotem na glukozę, kiedy potrzebujesz jej do energii.
Wątroba jest połączona z dwoma dużymi naczyniami krwionośnymi (tętnicami) – tętnicą wątrobową i żyłą wrotną. Tętnica wątrobowa przenosi bogatą w tlen krew z serca do wątroby, a żyła wrotna przenosi krew, która została wchłonięta przez przewód pokarmowy. Te dwa naczynia krwionośne dzielą się na mniejsze naczynia włosowate zwane zatokami wątrobowymi, które prowadzą do zrazików komórek (hepatocytów). Każdy zrazik ma przewód, który biegnie do wspólnego przewodu wątrobowego.
Trzustka
Trzustka jest narządem w kształcie liścia, położonym pod wątrobą, w pobliżu pęcherzyka żółciowego, żołądka i jelit. Jest częścią układu pokarmowego i hormonalnego i pomaga regulować wiele ważnych funkcji w organizmie.
Produkuje enzymy (trawienie) i hormony, które pomagają kontrolować poziom cukru we krwi. Wydziela również soki trawienne do pierwszej części jelita cienkiego, zwanej dwunastnicą.
Te enzymy egzokrynne to trypsyna i chymotrypsyna do trawienia białek, amylaza do trawienia węglowodanów i lipaza do trawienia tłuszczów. Enzymy trzustkowe spływają przewodem zwanym przewodem trzustkowym do dwunastnicy, gdzie łączą się z przewodem żółciowym wspólnym.
Przewód żółciowy wychodzi z wątroby i pęcherzyka żółciowego i spotyka się z przewodem trzustkowym we wspólnym miejscu, zwanym ampułką Vatera. Następnie przewód żółciowy wchodzi do dwunastnicy, gdzie zaczyna trawić pokarm.
Droga żółciowa
Droga żółciowa przenosi żółć z wątroby i pęcherzyka żółciowego do jelita cienkiego. Główny przewód (przewód żółciowy wspólny) zaczyna się w miejscu połączenia przewodów z wątroby i pęcherzyka żółciowego, a kończy w pierwszej części jelita cienkiego, zwanej dwunastnicą.
Trzustka wytwarza enzymy trawienne, które pomagają organizmowi rozkładać białka, węglowodany i tłuszcze. Wydziela też hormony, które regulują poziom cukru we krwi i magazynowanie tłuszczu.
Twoja trzustka znajduje się w przestrzeni zaotrzewnowej, czyli warstwie tkanki znajdującej się za żołądkiem. Jej głowa znajduje się w zakręcie dwunastnicy w kształcie litery „c”, a trzon rozciąga się w lewo na długość około 15,2 cm i kończy się zwężającym się ogonem we wzgórzu śledziony.
Drogi żółciowe odprowadzają żółć z wątroby i pęcherzyka żółciowego do jelita cienkiego, co pomaga w trawieniu pokarmów. Zablokowanie tych przewodów może spowodować stan zwany cholestazą. W takim przypadku żółć nie może dostać się do jelita cienkiego, a Ty będziesz miał trudności z trawieniem pokarmu i uczuciem sytości. Możesz też odczuwać swędzenie, nudności lub żółte zabarwienie skóry i oczu zwane żółtaczką.
Pęcherzyk żółciowy
Prawdopodobnie nie myślisz zbyt wiele o swoim pęcherzyku żółciowym, ale jeśli nie działa on prawidłowo, może powodować problemy. Normalnie ten mały organ w kształcie gruszki siedzi tuż pod wątrobą, czekając na sygnały, które pobudzą go do działania (rysunek 1).
Gdy organizm potrzebuje żółci, ten woreczek – wielkości spuszczonego balonika – wyciska ją do jelita cienkiego przez rurki zwane przewodami. Żółć przechodzi przez wątrobę, trzustkę i pierwszy odcinek jelita cienkiego (dwunastnicę). Gdy już tam jest, pomaga trawić tłuste pokarmy i poprawia ich rozpuszczalność we krwi.
Jeśli drogi żółciowe zostaną zablokowane lub pęcherzyk żółciowy nie działa prawidłowo, możesz odczuwać ból w prawej górnej części brzucha po zjedzeniu tłustego jedzenia. Możesz mieć też inne objawy, takie jak nudności, wymioty, żółtaczka i gorączka.