Na czym polega leczenie kanałowe?

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest powszechnym zabiegiem, który może uratować zęby przed usunięciem. Leczenie zwykle łagodzi ból zęba i zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji.

Leczenie jest zwykle wykonywane przez dentystę lub endodontę. W zależności od złożoności przypadku, kanały korzeniowe mogą być wykonane podczas jednej lub dwóch wizyt.

Znieczulenie

Znieczulenie to rodzaj leku, który może być użyty do znieczulenia obszaru wokół zęba podczas leczenia kanałowego. Istnieje kilka rodzajów znieczulenia do wyboru, dlatego ważne jest, aby porozmawiać z dentystą o tym, jaki rodzaj będzie dla Ciebie najlepszy.

Jedną z najczęstszych metod jest znieczulenie miejscowe, które znieczula dziąsła i zęby. Możliwe jest również podanie podtlenku azotu lub doustnych środków uspokajających, które pomogą Ci się zrelaksować podczas leczenia.

Inną opcją jest znieczulenie ogólne, które usypia podczas zabiegu. Jest ono często zalecane dla pacjentów z lękiem lub fobią stomatologiczną lub poddawanych skomplikowanym zabiegom.

Podczas leczenia kanałowego będziesz pod opieką endodonty, który przeszedł intensywne szkolenie w zakresie znieczulenia stomatologicznego. On lub ona poda Ci znieczulenie i zapewni opiekę podczas całego leczenia.

Wiercenie

Kiedy większość ludzi myśli o leczeniu kanałowym, wyobraża sobie dentystę wiercącego w zębie wiertłem. Jednak tak nie jest, ponieważ kanały korzeniowe są nieinwazyjnym zabiegiem stomatologicznym, który wiąże się z niewielkim lub zerowym bólem i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego w zębie wykonuje się mały otwór, aby dostać się do zainfekowanego obszaru miazgi, gdzie znajduje się chora lub martwa tkanka. Chora tkanka jest usuwana wraz z zainfekowanymi nerwami znajdującymi się wewnątrz miazgi.

Po usunięciu miazgi kanały korzeniowe zęba są oczyszczane i kształtowane. Kanały są następnie wypełniane specjalnym materiałem, który zapobiega przedostawaniu się bakterii do zęba.

Po zakończeniu leczenia kanałowego dentysta może zalecić założenie korony, aby chronić ząb przed złamaniem. Może to zapobiec złamaniu zęba w przyszłości, a także pomóc w jego dłuższej eksploatacji.

Wypełnienie

Podczas wypełniania dentysta wprowadza materiał do uszkodzonego zęba, aby przywrócić jego kształt i zapobiec dalszej próchnicy. Do naprawy ubytku stosuje się amalgamat srebra, żywicę kompozytową lub złoto.

Wypełnienie jest stosowane w przypadku stosunkowo niewielkich ubytków, ale w przypadku poważniejszej próchnicy lub uszkodzenia nerwu konieczne jest wykonanie kanału korzeniowego. Wybór materiału do wypełnienia zależy od rozległości i umiejscowienia ubytku, zakresu ubezpieczenia stomatologicznego i zaleceń dentysty.

Kiedy miazga zęba zostanie uszkodzona, może dojść do zakażenia. Powoduje to ból i dyskomfort, ale kanałowe leczenie zęba może go uratować.

Po usunięciu zainfekowanej miazgi i oczyszczeniu kanałów, ząb zostanie wypełniony specjalnym materiałem wypełniającym. Zwykle wykonuje się to podczas dwóch wizyt.

Korona

Korona to „czapeczka” w kształcie zęba, którą można umieścić na naturalnym zębie, aby przywrócić mu kształt, wielkość, wytrzymałość i wygląd. Ten rodzaj uzupełnienia jest zwykle zalecany w przypadku zębów, które zostały poważnie uszkodzone lub zainfekowane.

Im większe są uszkodzenia zęba, tym bardziej prawdopodobne jest, że będziesz potrzebował korony po leczeniu kanałowym. Podczas zabiegu dentysta lub endodonta musi usunąć znaczną ilość tkanki.

Po zakończeniu leczenia kanałowego, dentysta zakłada na ząb koronę, aby chronić go przed przyszłymi infekcjami i złamaniami.

Istnieje wiele różnych rodzajów materiałów, z których można wykonać koronę. Należą do nich stal nierdzewna, metale szlachetne (złoto lub platyna) oraz żywica kompozytowa.

Jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze materiału na koronę, jest sposób jej użytkowania. Korona będzie narażona na duży nacisk, zwłaszcza podczas żucia, dlatego musi być wystarczająco wytrzymała, aby nie uległa złamaniu.

Oceń artykuł: Na czym polega leczenie kanałowe?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5