Optometrysta czy to lekarz?

Optometrysta to lekarz specjalizujący się w opiece nad oczami. Tytuł doktora optometrii (OD) uzyskuje po ukończeniu czteroletniej szkoły optometrii, poprzedzonej co najmniej trzema latami studiów.

Optometryści mogą przeprowadzać rutynowe badania wzroku, przepisywać soczewki korekcyjne i leczyć różne schorzenia oczu. Nie mogą jednak operować ani wykonywać zabiegów chirurgicznych, jak robią to okuliści.

Czym jest optometrysta?

Optometryści, wymawiani jako op-TOM-meh-trisst, są lekarzami okulistami, którzy zapewniają podstawową opiekę nad Twoimi oczami. Posiadają oni licencję państwową na przepisywanie leków i wykonywanie pewnych zabiegów.

Jesteś także przeszkolony w wykrywaniu wczesnych oznak chorób, które mogą prowadzić do problemów ze wzrokiem. Optometryści są często pierwszymi okulistami, do których powinieneś chodzić na coroczne badania.

Twój optometrysta może zdiagnozować i leczyć prawie każdą chorobę oczu, jaką możesz mieć, w tym zaćmę, zwyrodnienie plamki żółtej i jaskrę. Jeśli jednak masz problem medyczny, który wymaga bardziej zaawansowanej opieki lub operacji, optometrysta może skierować Cię do doświadczonego okulisty.

Aby zostać optometrystą, musisz ukończyć czteroletnie studia doktoranckie z zakresu optometrii (OD). Obejmuje to tytuł licencjata lub magistra w dziedzinie nauk ścisłych lub medycyny oraz trzy lata szkoły optometrycznej. Musisz też zdać egzamin licencyjny. W zależności od stanu, po uzyskaniu dyplomu OD możesz również odbyć staż lub rezydenturę.

Czym jest optyk?

Optycy pomagają ludziom w doborze i dopasowaniu okularów, soczewek kontaktowych i innych urządzeń korygujących wzrok. Pomagają również pacjentom w utrzymaniu i pielęgnacji ich okularów.

Optyk jest pierwszą osobą, z którą współpracujesz po przepisaniu recepty przez optometrystę lub okulistę, pomoże Ci wybrać okulary i kontakty odpowiednie do Twoich potrzeb i stylu życia. Upewni się również, że soczewki są wykonane zgodnie z wysokim standardem i że masz odpowiednie okulary, aby widzieć wyraźnie.

Optycy zdobywają swoje umiejętności w ramach formalnych programów edukacyjnych w profesjonalnych szkołach technicznych i dwuletnich college’ach lub w ramach praktyk zawodowych, które oferują szkolenie w miejscu pracy pod nadzorem optometrysty lub okulisty. Większość stanów wymaga, aby optycy uzyskali licencję przed rozpoczęciem pracy, więc sprawdź, jakie wymagania obowiązują w Twoim stanie.

Jaka jest różnica między optometrystą a okulistą?

Optometrysta jest pracownikiem służby zdrowia przeszkolonym w zakresie podstawowej opieki nad oczami i leczenia chorób. Do jego obowiązków należy diagnozowanie chorób oczu, przeprowadzanie rutynowych badań wzroku oraz przepisywanie i dopasowywanie soczewek kontaktowych i okularów.

Oftalmolog z kolei jest lekarzem medycyny, który przechodzi zaawansowane szkolenie w zakresie chorób oczu i chirurgii. Okuliści to lekarze drugiego stopnia, którzy często współpracują z optometrystami.

Aby zostać optometrystą, musisz ukończyć czteroletnią szkołę optometryczną po uzyskaniu tytułu licencjata. Następnie musisz uzyskać licencję na wykonywanie zawodu w swoim stanie.

Oftalmolog musi ukończyć dodatkowe osiem lat edukacji medycznej i szkolenia, zanim zostanie lekarzem. Następnie musi odbyć szpitalny program rezydentury okulistycznej, który trwa od trzech do pięciu lat. Po tym czasie może specjalizować się w jednej z podspecjalności okulistyki.

Jaka jest różnica między optometrystą a chirurgiem?

Optometrysta jest pracownikiem służby zdrowia, który zapewnia podstawową opiekę nad wzrokiem, od badania i korekcji wzroku po diagnozę, leczenie i zarządzanie zmianami w widzeniu. Uzyskują tytuł doktora optometrii (OD) po ukończeniu czteroletniej szkoły optometrycznej poprzedzonej trzema lub więcej latami studiów.

Diagnozują, leczą i zarządzają różnymi chorobami oczu, takimi jak między innymi jaskra i zaćma. Pomagają również pacjentom w opiece przed- i pooperacyjnej w przypadku operacji oka przeprowadzanych przez okulistę.

Oftalmolodzy są lekarzami medycyny, którzy ukończyli studia doktoranckie w zakresie medycyny (MD) lub medycyny osteopatycznej (DO). Mają kwalifikacje do przeprowadzania kompleksowych badań oczu i przepisywania leków w celu leczenia wielu powszechnych chorób oczu. Są przeszkoleni w rozpoznawaniu chorób ogólnoustrojowych i mogą wykryć początek choroby, takiej jak cukrzyca, podczas badania oczu.

Oceń artykuł: Optometrysta czy to lekarz?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5