W czym kąpać niemowlę z łojotokowym zapaleniem skóry?

W czym kąpać niemowlę z łojotokowym zapaleniem skóry?

Skóra na skórze głowy dziecka i innych częściach jego ciała jest bardzo cienka i delikatna. Bardzo ważne jest, by była czysta, nawilżona i regularnie szczotkowana.

Powszechnym problemem skórnym u niemowląt jest łojotokowe zapalenie skóry (seb-eh-REE-ik dur-muh-TYE-tis), znane też jako kołyska. Może pojawić się na skórze głowy, twarzy, w okolicy pieluszek oraz na fałdach rąk i nóg.

Kąpiel

Łojotokowe zapalenie skóry to częsta choroba skóry, która powoduje łupież, zaczerwienienie i swędzenie w różnych miejscach ciała. Zazwyczaj dotyka skóry głowy, ale może też dotknąć brwi, powiek i klatki piersiowej.

Objawy mogą być łagodne lub ciężkie i zazwyczaj nie powodują trwałej utraty włosów. Nie jest zaraźliwa i może ustąpić sama lub wymaga długotrwałego stosowania leków, które usuną łupież i zapobiegną jego nawrotom.

Jest spowodowana przez drożdżaki Malassezia, nadmiar oleju w skórze lub problem z układem odpornościowym. Jest bardziej prawdopodobne, że wystąpi u niemowląt i osób z rodzinną historią łuszczycy lub innych chorób skóry.

Czepek kołtunowy zwykle ustępuje bez leczenia w ciągu 6 miesięcy. Aby ją leczyć, myj codziennie głowę dziecka łagodnym szamponem dla dzieci i delikatnie usuwaj łuszczące się płaty. Możesz też spróbować użyć łagodnej oliwki lub olejku roślinnego, aby rozluźnić łuski.

Nawilżanie

Jeśli zauważysz, że skóra głowy Twojego dziecka łuszczy się, łuszczy się lub jest skorupiasta, może to być wczesny objaw łojotokowego zapalenia skóry. Wysypka ta może pojawić się u dzieci w wieku od 2 tygodni do 12 miesięcy, ale zwykle ustępuje samoistnie w ciągu kilku miesięcy.

Wysypka może przypominać egzemę lub łuszczycę, ale są to różne choroby. Egzema to czerwona, swędząca i zmieniona zapalnie skóra, która może puchnąć i sprawiać ból, kiedy się ją drapie.

Czapka kołtunowa, zwana też łojotokowym zapaleniem skóry, to swędząca, czerwona wysypka z żółtymi łuskami na skórze głowy dziecka. Może również dotyczyć twarzy, pach i okolic pieluszek.

Twój lekarz może przepisać leki na tę dolegliwość. Może to być szampon przeciwgrzybiczy lub miejscowy krem sterydowy. Ten rodzaj leczenia może być dobrym sposobem na kontrolowanie wysypki i poprawę samopoczucia dziecka. Jeśli stosujesz u dziecka miejscowo steryd lub lek przeciwgrzybiczy, ważne jest, abyś obserwował reakcję skóry dziecka.

Przesuszenie

Łupieżowe zapalenie skóry, znane też jako łupież, zwykle dotyka skóry głowy, ale może rozprzestrzenić się na inne części ciała, w tym twarz, rzęsy, brwi i boki nosa. Często objawia się suchą, łuszczącą się skórą z tłustymi łuskami, swędzeniem i stanem zapalnym.

U niemowląt łupież nazywany jest kołyską. Jest to powszechne i nieszkodliwe schorzenie, które występuje u około 7 na 10 noworodków między drugim a szóstym tygodniem po urodzeniu.

Delikatne szczotkowanie skóry głowy dziecka miękką szczotką może pomóc rozluźnić niektóre łuski lub płatki. Pomocne może być również stosowanie łagodnego szamponu dla niemowląt, nie zawierającego środków leczniczych.

Od czasu do czasu lekarz rodzinny może przepisać lek, który pomaga w łagodzeniu swędzenia i stanu zapalnego, taki jak krem Hydrozole. Jest to połączenie łagodnego kortykosteroidu i leku przeciwdrożdżakowego.

Czepek na kołysce może być problemem, ale zazwyczaj jest łatwy do wyleczenia i ustępuje samoistnie w ciągu kilku miesięcy. Nie jest zaraźliwa i nie powoduje żadnych innych problemów w zdrowiu lub rozwoju dziecka.

Diapering

Diaper dermatitis (DD) to choroba skóry, która zwykle rozwija się u niemowląt i małych dzieci noszących pieluchy. Wysypka jest spowodowana kontaktem moczu i kału ze skórą, co powoduje swędzenie, zaczerwienienie i zapalenie skóry.

Zazwyczaj ustępuje do 12 miesiąca życia dziecka. Ale jeśli wysypka utrzymuje się dłużej niż miesiąc lub jeśli dojdzie do zakażenia, porozmawiaj z lekarzem dziecka.

Łupieżcze zapalenie skóry to częsta choroba skóry, która dotyka około 10% noworodków i niemowląt w pierwszych 6-9 miesiącach życia. Charakteryzuje się czerwonymi, swędzącymi i tłustymi łuskami na skórze głowy (kołyska) lub w innych miejscach ciała.

W przypadku niemowląt wysypka ta może być widoczna w okolicy pieluszki i fałdach skórnych, takich jak nos, uszy, fałdy nosowo-wargowe, policzki, mostek, plecy, pachwiny i pachy. Wysypka ta zwykle poprawia się dzięki środkom chłodzącym i zapewnieniu dobrego przepływu powietrza. Można ją również leczyć łagodnymi szamponami przeciwgrzybiczymi lub kremami zawierającymi ketokonazol, siarczek selenu, smołę węglową lub pirytionian cynku.

Oceń artykuł: W czym kąpać niemowlę z łojotokowym zapaleniem skóry?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5