Witamina D3 za darmo – czy to prawda?

Witamina D3 za darmo – czy to prawda?

Witamina D, zwana też witaminą słońca, jest składnikiem odżywczym pochodzącym z tłustych ryb, jaj i mleka. Jest ważna dla regulacji poziomu wapnia i fosforanów w organizmie.

Jest szczególnie ważna dla zdrowia kości i ochrony przed niektórymi rodzajami raka i innymi chorobami przewlekłymi. Uważa się również, że odgrywa rolę w zmniejszaniu ryzyka stwardnienia rozsianego.

Czym jest witamina D3?

Witamina D3 to jedna z dwóch głównych form witaminy D dostępnych w suplementach diety. Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, co oznacza, że jest rozkładana przez tłuszcze i oleje w organizmie.

Jest również produkowana naturalnie w skórze, gdy jest ona wystawiona na działanie promieni słonecznych. Dlatego wielu ludzi nazywa ją „witaminą słońca”

Możesz uzyskać wystarczającą ilość tego składnika odżywczego poprzez ekspozycję na słońce, spożywanie ryb (takich jak łosoś, sardynki, tuńczyk i dorsz) oraz przyjmowanie suplementu witaminy D3.

Choć suplementy są wygodnym sposobem na zwiększenie ilości przyjmowanej witaminy, nigdy nie powinny być głównym źródłem witaminy D.

Dla większości dorosłych dawka 2000 j.m. lub więcej jest wystarczająca do utrzymania odpowiedniego stężenia 25-hydroksywitaminy D w surowicy. Jednak niektóre badania sugerują, że większe dzienne spożycie może być korzystne u niektórych osób.

Dlaczego jest to ważne?

Witamina D, zwana witaminą słońca, jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który organizm wytwarza dzięki ekspozycji na światło słoneczne. Jednak nie jest łatwo uzyskać wystarczającą ilość tego składnika odżywczego wyłącznie z diety, dlatego lekarze zalecają przyjmowanie suplementów (zwłaszcza w ciemniejszych rejonach, gdzie ekspozycja na słońce jest ograniczona lub trudno dostępna).

Odgrywa ona również ważną rolę w zdrowiu kości oraz wzmacnianiu zębów i kości. Pomaga organizmowi wchłaniać wapń i fosfor, dwa minerały, które są niezbędne dla zdrowych kości i mocnych zębów.

Może również poprawić nastrój i zmniejszyć ryzyko depresji. Ponadto może pomóc obniżyć ciśnienie krwi u osób z wysokim ciśnieniem krwi i niedoborem witaminy D.

Jak zdobyć witaminę D3?

Tej zimy ponad 2,5 miliona osób w Anglii, które są w trudnej sytuacji, otrzyma darmowe suplementy z witaminą D. Są to osoby starsze oraz osoby o ciemniejszej karnacji, które mogą potrzebować uzupełnienia poziomu tej witaminy.

Najbardziej skutecznym sposobem uzyskania witaminy D jest ekspozycja na światło słoneczne. Promienie słoneczne UVB przenikają przez skórę i wytwarzają witaminę D3, kiedy wejdą w interakcję z odpowiednimi substancjami chemicznymi w Twoim organizmie.

Jednakże wiek skóry, pora dnia i pogoda mogą wpływać na ilość wytwarzanej przez Ciebie witaminy D. Osoby starsze i z większą ilością melaniny (pigmentacji) w skórze nie są w stanie wyprodukować tyle witaminy D3, co osoby młodsze lub o jaśniejszej skórze.

Jeśli martwisz się o to, czy masz wystarczającą ilość witaminy D, najlepiej przyjmuj suplementy zawierające witaminę D3. Cholekalcyferol (witamina D3) jest najbardziej przyswajalną formą witaminy i jest bardziej skuteczny w podnoszeniu jej poziomu we krwi niż D2, jeśli jest stosowany w połączeniu z innymi formami witaminy.

Jaki jest najlepszy sposób na uzyskanie witaminy D3?

Uzyskanie wystarczającej ilości witaminy D jest niezbędne dla dobrego zdrowia. Może poprawić stan kości, zwiększyć odporność i pomóc w przyswajaniu wapnia.

Witaminę D możesz uzyskać z promieni słonecznych, żywności i suplementów. Światło słoneczne jest najskuteczniejszym sposobem na podniesienie poziomu witaminy D.

Jednakże może być trudno uzyskać witaminę D wyłącznie z pożywienia, ponieważ większość produktów spożywczych zawiera tylko bardzo małe ilości tej witaminy.

Dlatego też najlepszym sposobem na zaspokojenie potrzeb jest spożywanie różnych produktów bogatych w witaminę D. Zdrowe źródła obejmują tłuste ryby, takie jak łosoś i makrela, wzbogacone mleko, jajka i niektóre grzyby.

Suplementacja witaminą D może być również pomocna w zaspokojeniu Twojego zapotrzebowania, jeśli nie spożywasz wystarczającej ilości pokarmów lub jeśli nie jesteś w stanie spędzać czasu na słońcu. Żywności i Żywienia zaleca dzienne spożycie 600 IU dla dorosłych poniżej 70 roku życia, 800 IU dla osób powyżej 70 roku życia i 500 IU dla niemowląt i dzieci poniżej 1 roku życia.

Oceń artykuł: Witamina D3 za darmo – czy to prawda?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5