Zwapnienie węzłów chłonnych co to jest?

Zwapnienie węzłów chłonnych co to jest?

Wapniały węzeł chłonny to zmętnienie w węźle, które ma dużą gęstość w badaniu tomograficznym. Zwapnienia mogą być widoczne w wielu różnych stanach chorobowych.

Mogą być oznaką złośliwości, ale mogą też być związane z łagodnymi stanami chorobowymi. Zwapnienia mogą być widoczne w różnych typach węzłów chłonnych, w tym w węzłach szyjnych i pachowych.

Co to jest węzeł chłonny?

Węzeł chłonny to mały gruczoł w kształcie fasoli, który odgrywa kluczową rolę w układzie odpornościowym. Te skupiska węzłów chłonnych filtrują płyn limfatyczny, który pomaga pozbyć się z organizmu zarazków, wirusów i produktów odpadowych, które mogłyby Ci zaszkodzić lub wywołać chorobę.

Węzły chłonne znajdują się na całym ciele w miejscach takich jak szyja, pachy i pachwiny. Spuchnięte węzły chłonne są wskaźnikiem, że masz infekcję lub chorobę, która wpływa na węzły chłonne, taką jak rak.

Lekarz może zdiagnozować spuchnięte węzły chłonne poprzez pobranie próbki węzła, zwanej biopsją. Jest to mało inwazyjny test, który polega na użyciu cienkich, podobnych do igieł narzędzi do pobrania komórek z węzła i zbadania ich w laboratorium pod kątem poważnych chorób, takich jak rak.

Co to jest zwapniony węzeł chłonny?

Wapniowy węzeł chłonny to nieprawidłowość, w której węzeł ma gęsty osad wapnia. Zwapnienie węzła chłonnego może wystąpić w wielu różnych typach chorób, w tym w raku.

W niektórych przypadkach zwapniony węzeł chłonny może być widoczny po usunięciu złośliwego guza. Nazywa się to chorobą przerzutową.

Często występuje w raku płuca lub innych nowotworach złośliwych wewnątrz klatki piersiowej, ale może być też obecne w mięsakach. W takiej sytuacji zwapnienia są zwykle bezpostaciowe i rozmieszczone obwodowo.

Różnicowanie zwapnionego węzła chłonnego z guzem złośliwym może być trudne. Wzór zwapnień jest ważny w diagnozowaniu zwapniałego węzła chłonnego.

Jakie są objawy zwapniałego węzła chłonnego?

Węzły chłonne to zamknięte struktury zlokalizowane w całym układzie limfatycznym, w tym węzły powierzchowne (szyjne i pachowe), pośrednie (pachwinowe i śródpiersiowe) i głębsze (krezkowe).

Są to małe zwapniałe masy, które odprowadzają płyn z tkanek. Mogą mieć gładki, nieregularny, chropowaty lub kalafiorowaty wygląd.

Zwapniałe węzły chłonne mogą pojawić się na zdjęciach radiologicznych płuc i jamy brzusznej jako przypadkowe znalezisko, które nie daje żadnych objawów. Jeśli jednak towarzyszą im inne nieprawidłowości, takie jak rozmyte przestrzenie tłuszczowe w krezce i wysięk wokół trzustki lub pęcherzyka żółciowego, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostaną uznane za patologiczne.

Przyczynę zwapnienia węzła chłonnego można ustalić na podstawie różnych badań. Należą do nich badania czynnościowe płuc, badania krwi i badania obrazowe.

Jakie są przyczyny zwapnienia węzła chłonnego?

Zwapnienie węzłów chłonnych to stan, który może być spowodowany zarówno łagodnymi, jak i złośliwymi przyczynami. Najczęstszą przyczyną jest wcześniejsza choroba ziarniniakowa, taka jak gruźlica i histoplazmoza.

W przypadku niektórych pacjentów zwapnione węzły chłonne mogą wcierać się w drogi oddechowe i powodować kamicę oskrzelową. Takie zwapniałe węzły można znaleźć również w śródpiersiu. W niewielkiej liczbie przypadków mogą one ulec zwłóknieniu i w końcu objąć płuca, krezkę i żyłę główną górną.

W przypadku tych pacjentów, mimo ich bezobjawowego charakteru, zwykle konieczne jest leczenie chirurgiczne. Torakotomia z broncholizą jest najczęstszą opcją leczenia chirurgicznego.

Na PET/CT zwapniałe węzły chłonne mogą mieć wygląd podobny do innych przerzutów do węzłów chłonnych w raku płuca. Jednak wygląd ten może być mylący, ponieważ jest spowodowany artefaktem AC. Może to prowadzić do błędnej interpretacji i niewłaściwego leczenia pacjenta ze zwapniałym węzłem chłonnym.

Oceń artykuł: Zwapnienie węzłów chłonnych co to jest?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5