Xyzal – rano czy wieczorem?

Xyzal – rano czy wieczorem?

Xyzal jest lekiem przeciwhistaminowym, który działa poprzez blokowanie uwalniania w organizmie hormonów powodujących objawy alergii, takie jak kichanie, katar i swędzenie oczu.

Xyzal różni się od innych leków przeciwhistaminowych, takich jak Benadryl (difenhydramina) i Zyrtec (cetyryzyna). Różnica ta powoduje, że Xyzal jest mniej uspokajający niż inne leki przeciwhistaminowe, ale nadal może powodować senność.

Dawka poranna

Xyzal jest dostępny w postaci tabletek i roztworu doustnego dla dorosłych i dzieci. Zalecana dawka dla dorosłych to 5 mg tabletka ulegająca rozpadowi raz na dobę wieczorem, ale u niektórych pacjentów wystarczająca może być tabletka 2,5 mg.

Ogólnie należy zachować ostrożność w doborze dawki dla pacjentów w podeszłym wieku, zwykle rozpoczynając od dolnej granicy zakresu dawkowania, co wynika z większej częstości występowania zmniejszonej czynności wątroby, nerek lub serca oraz współistniejących chorób lub innych terapii lekowych.

Uspokajający charakter leku Xyzal może przyczyniać się do senności, zwłaszcza gdy jest on przyjmowany w nocy. W badaniach klinicznych 6% osób stosujących lek Xyzal zgłaszało senność.

W trakcie monitorowania osób stosujących lek Xyzal po wprowadzeniu go do obrotu, kołatanie serca i tachykardia, czyli zwiększona częstość akcji serca, były związane ze stosowaniem leku Xyzal. Nie ma natomiast dowodów na to, że Allegra powoduje takie objawy. Jednak zarówno Xyzal, jak i Allegra mogą powodować pewne skutki uboczne, w tym bóle głowy, nudności i wymioty. Mogą również wpływać na poziom cukru we krwi, co może prowadzić do zwiększenia masy ciała.

Dawka wieczorna

Xyzal jest stosowany w leczeniu objawów alergii (alergii całorocznych lub sezonowych) oraz przewlekłej pokrzywki idiopatycznej (stan, w którym pokrzywka występuje przez większość dni przez co najmniej sześć tygodni bez znanej przyczyny).

Ponadczasowa dawka leku Xyzal wynosi 5 mg i może być przyjmowana rano lub wieczorem. Dawka może być dostosowana do różnych grup wiekowych, ponieważ dzieci wchłaniają lek znacznie szybciej niż dorośli.

Nie należy przyjmować więcej niż zalecana dawka leku Xyzal, chyba że zaleci to lekarz. Przyjęcie większej niż zalecana dawki może prowadzić do działań niepożądanych, takich jak senność.

Senność może również wystąpić w przypadku zmieszania leku Xyzal z alkoholem, lekami uspokajającymi lub nasennymi. W takim przypadku może to wpłynąć na czujność i spowodować senność, zawroty głowy lub trudności w koncentracji.

Poradź pacjentom, aby unikali prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn, gdy lek Xyzal jest przyjmowany w nocy, ponieważ senność może być silniejsza. W badaniach klinicznych u 6% osób przyjmujących Xyzal w nocy wystąpiła senność.

Dawka nocna

Xyzal jest dostępny w postaci tabletek i roztworu doustnego, zarówno na receptę, jak i bez recepty. Leczy objawy alergii, w tym kichanie, swędzenie nosa, łzawienie oczu, katar lub duszność w nosie.

Może być również stosowany w przypadku przewlekłej pokrzywki u dorosłych i dzieci w wieku 6 miesięcy i starszych. Zazwyczaj przyjmuje się go codziennie, aby kontrolować alergie.

Przy stosowaniu płynnej postaci leku Xyzal należy używać wyłącznie zatwierdzonej miarki lub strzykawki doustnej. Nie należy odmierzać płynu łyżką kuchenną.

Nie należy przyjmować tego leku z żadnymi innymi lekami, zwłaszcza z lekami przeciwhistaminowymi lub lekami na niepokój lub drgawki. Leki te mogą powodować senność, spowolnienie oddychania lub pogorszenie działania leku Xyzal.

Jeśli u Ciebie lub dziecka wystąpią jakiekolwiek objawy reakcji alergicznej, przerwij stosowanie leku Xyzal i natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Lekarz może również zlecić wykonanie badania moczu w celu sprawdzenia, czy nie występują działania niepożądane.

Skutki uboczne

Xyzal jest doustnym lekiem przeciwhistaminowym stosowanym w leczeniu i zapobieganiu objawom alergii (takim jak swędzenie, łzawienie oczu, katar, swędzenie uszu, gardła lub skóry oraz kichanie). Działa poprzez blokowanie receptorów histaminowych H1 w niektórych tkankach Twojego ciała.

Jest częścią klasy leków zwanych lekami przeciwhistaminowymi drugiej generacji. Leki te są równie skuteczne jak leki przeciwhistaminowe pierwszej generacji (takie jak Benadryl), ale powodują mniejszą senność niż te leki.

Należy jednak pamiętać, że Xyzal może wywoływać senność i wpływać na zdolność jasnego myślenia. Może również zwiększyć ryzyko wystąpienia depresji ośrodkowego układu nerwowego (spowolnienie układu nerwowego, które może powodować senność i spowolnienie oddechu).

Przed zastosowaniem leku Xyzal należy poinformować lekarza o wszelkich chorobach lub innych przyjmowanych lekach. Należy również porozmawiać z lekarzem, jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje zajść w ciążę.

Oceń artykuł: Xyzal – rano czy wieczorem?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5