Zmiany hipodensyjne są często widoczne na obrazach TK jamy brzusznej i mogą być łagodne. Różne parametry TK mogą być oceniane w celu odróżnienia zmiany hipodensyjnej od innych stanów.
Gruczolakorak przewodu trzustkowego (PDAC) jest zwykle hipodensyjny podczas badania CECT, ale mniejszość pacjentów z PDAC wykazuje zmiany hipodensyjne. Celem tego badania jest porównanie cech klinicznych i krajobrazu białkowego tych dwóch grup pacjentów.
Tomografia komputerowa głowy
Tomografia komputerowa głowy pokazuje bardziej szczegółowe informacje o urazach mózgu, guzach i innych problemach niż zwykłe zdjęcia rentgenowskie. Pomagają także w planowaniu radioterapii w przypadku nowotworów mózgu.
Tomografia komputerowa głowy wykonuje wiele zdjęć rentgenowskich i nakłada je na siebie, tworząc trójwymiarowy obraz mózgu. Może również pokazać pęknięcia czaszki, krwawienie, uraz mózgu oraz zakrzep krwi lub wyciek w mózgu u pacjenta z udarem.
Niekontrastowa tomografia komputerowa głowy o grubości 5 mm z jądrem konwolucji tkanek miękkich została użyta do wyodrębnienia odpowiednich obszarów do analizy (Rysunek 3). Wyodrębniony obszar został następnie nałożony na maskę mózgu (patrz Rysunek 2A i B). Ekstrakcję przeprowadziliśmy, używając adaptacji narzędzia do ekstrakcji mózgu (BET) z FSL, pierwotnie stworzonego dla MRI, opublikowanego przez Muschellego i in.
Tomografia komputerowa klatki piersiowej
Tomografia komputerowa (TK) lub tomografia komputerowa (CAT) to medyczne badanie obrazowe, które wykorzystuje promienie rentgenowskie i specjalny barwnik zwany kontrastem, aby ułatwić zobaczenie wnętrza ciała. Może pomóc lekarzom zdiagnozować raka płuc, guzki płucne i inne choroby płuc.
Można ją również wykorzystać do poszukiwania zwężeń lub blokad w naczyniach krwionośnych prowadzących do serca, płuc, mózgu, nerek i kończyn. W tym celu technolog wstrzykuje barwnik do żyły podczas wykonywania tomografii komputerowej.
Komputerowa tomografia komputerowa klatki piersiowej została uznana za potencjalnie wartościową jako narzędzie do szybkiego diagnozowania w środowiskach o ograniczonych zasobach, w których COVID-19 jest bardzo rozpowszechniony (59). Jednak konsensus Towarzystwa Fleischnera nie precyzuje, czy obrazowanie klatki piersiowej powinno być najlepiej wykonywane za pomocą radiografii czy TK (60).
Wielu pacjentów z COVID-19 nie wykazuje nieprawidłowości w płucach, które są wymagane, aby TK klatki piersiowej mogła wykryć uszkodzenie płuc. Jest to prawdopodobnie wynikiem niskiej wiremii i ograniczenia zajęcia płuc do górnych dróg oddechowych u wielu pacjentów (21,24). Istnieją również inne możliwe czynniki, które mogą prowadzić do wyników fałszywie ujemnych, takie jak reakcje gospodarza i brak reakcji zapalnej płuc, która jest wymagana do wytworzenia nieprawidłowości w płucach w tomografii komputerowej klatki piersiowej.
Tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy
Tomografia komputerowa jamy brzusznej i miednicy (zwana również tomografią komputerową) jest badaniem obrazowym, które wykorzystuje technologię rentgenowską do tworzenia obrazów ciała pod różnymi kątami. Obrazy te są następnie analizowane przez lekarza w celu zdiagnozowania i leczenia problemów medycznych.
Zdjęcia rentgenowskie z badania pokazują szczegółowe informacje o twoich organach wewnętrznych, kościach i tkankach miękkich. Mogą również ujawnić naczynia krwionośne i inne nieprawidłowości, które nie są łatwo widoczne na zwykłym zdjęciu rentgenowskim.
Gdy na zdjęciu pojawia się hipodensyjna zmiana, oznacza to, że coś jest nie tak. Może to być guz, przepuklina lub infekcja w tym obszarze.
Twój radiolog przeanalizuje skan i prześle Ci raport w ciągu tygodnia. Twój lekarz omówi wtedy, co należy zrobić dalej. Zazwyczaj lekarz zaplanuje inne badania, aby dowiedzieć się więcej o problemie.
Tomografia komputerowa jelita grubego i okrężnicy
Kiedy w tomografii komputerowej widoczna jest zmiana hipodensyjna, oznacza ona utratę gęstości tkanki. Jest ona najprawdopodobniej spowodowana przez nowotwór lub inną chorobę.
Tomografia komputerowa daje wyraźniejszy obraz jamy brzusznej niż tradycyjne zdjęcia rentgenowskie. Może również zapewnić bardziej szczegółowe obrazy tkanek miękkich i naczyń krwionośnych.
Twój lekarz umieści rurkę (cewnik) w odbytnicy i wypełni ją powietrzem lub gazem, aby upewnić się, że obrazy są wyraźne. Po usunięciu rurki Twoje ciało zostanie ponownie zeskanowane.
CT może pomóc lekarzowi odróżnić normalną pogrubioną ścianę jelita grubego od innych stanów, takich jak niedrożność jelita cienkiego lub wgłobienie krętniczo-kątnicze. Może również pomóc lekarzowi zdecydować, czy potrzebna jest kolonoskopia lub biopsja.