Rak występuje wtedy, gdy normalne komórki zaczynają rosnąć w sposób niekontrolowany. Mogą to robić bez otrzymywania sygnałów od organizmu, że mają przestać się rozrastać.
Mogą też zacząć najeżdżać na sąsiednie tkanki. Nazywa się to przerzutami. Może wystąpić w dowolnym miejscu w organizmie, ale najczęściej występuje w wątrobie, płucach i mózgu.
Co to jest guz?
Guz to nieprawidłowa masa tkanki, która powstaje, gdy komórki dzielą się i rosną nadmiernie. Normalnie organizm kontroluje wzrost i podział komórek poprzez zastępowanie martwych lub uszkodzonych komórek nowymi.
Guz może być łagodny (nienowotworowy), przednowotworowy lub złośliwy. Nowotwory łagodne nie rozprzestrzeniają się na pobliskie tkanki lub inne części ciała.
Z drugiej strony, nowotwory mają komórki, które rosną w sposób niekontrolowany i rozprzestrzeniają się do i uszkadzają pobliskie tkanki lub inne części ciała. Takie rozprzestrzenianie się nazywane jest przerzutami.
Nowotwory są klasyfikowane na podstawie ich wyglądu i wzoru wzrostu pod mikroskopem, zwykle poprzez oglądanie komórek pobranych podczas biopsji. Są one także klasyfikowane na podstawie histologii i markerów molekularnych.
Guz złośliwy
Guz nowotworowy to duża masa nieprawidłowych komórek, które mogą rosnąć bez kontroli i rozprzestrzeniać się na inne części ciała (dawać przerzuty). Takie guzy są złośliwe, co oznacza, że mają wysokie ryzyko rozprzestrzeniania się.
Główną rzeczą, której nie lubią nowotwory złośliwe, są normalne sygnały organizmu do zaprzestania podziału lub śmierci (proces zwany apoptozą). Kiedy te sygnały są ignorowane, komórki stają się nieprawidłowe i rosną bez kontroli.
Są również zależne od innych rodzajów składników odżywczych niż normalne komórki i wytwarzają energię z tych składników w sposób, który pozwala im rosnąć szybciej.
W końcu te zmiany powodują łańcuchową reakcję błędów, które pozwalają guzowi wymknąć się spod kontroli organizmu i kontynuować namnażanie i wzrost bez kontroli. Ten podobny do buntu proces nazywa się ewolucją klonalną.
Głośne guzy
Głośne guzy to masy komórek, które nie powodują problemów i często dobrze reagują na leczenie. Jednak niektóre łagodne guzy mogą stać się złośliwe, jeśli rosną i uciskają pobliskie struktury.
Rak powstaje, gdy nieprawidłowe komórki zaczynają się mnożyć i dzielić w szybkim, wymykającym się spod kontroli tempie. Układ odpornościowy organizmu jest tak zaprojektowany, by zwalczać te komórki, usuwając je lub niszcząc.
Komórki rakowe mogą się jednak wymknąć i zaatakować normalną tkankę. Komórki te mogą wtedy rozprzestrzeniać się (dawać przerzuty) do innych części ciała.
Pierwszym krokiem w leczeniu guza jest ustalenie, czy jest on łagodny czy złośliwy. Twój lekarz może to zrobić za pomocą badań krwi lub biopsji.
Objawy guza
Kiedy komórki nowotworowe rosną w sposób niekontrolowany, mogą utworzyć guzy i zacząć najeżdżać na zdrową tkankę wokół nich. Guzy te mogą być łagodne (nienowotworowe) lub złośliwe.
Głośliwe guzy nie rozprzestrzeniają się na inne części ciała i zazwyczaj nie powodują problemów. Mogą być również usunięte przez lekarza.
Guz złośliwy może szybko rosnąć i rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Nazywa się to przerzutami.
Niektóre objawy guza to: ból, guzek, drętwienie lub mrowienie w ręce, nodze lub w dłoni. Może to być spowodowane uciskaniem lub drażnieniem nerwu przez guz.
Inne objawy mogą obejmować: krwawienie lub siniaki, które się nie goją, problemy z siusianiem lub krew w kupie. Mogą to być objawy raka prostaty, płuc lub jelita grubego.
Leczenie nowotworów
Guz złośliwy rośnie w sposób niekontrolowany i może rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Takie rozprzestrzenianie się nazywane jest przerzutami.
Dostępne są różne metody leczenia, które pomagają kontrolować wzrost i rozprzestrzenianie się raka. Leczenie obejmuje chirurgię, chemioterapię, radioterapię i terapie lekami celowanymi.
Terapia hormonalna blokuje lub usuwa hormony, które mogą napędzać wzrost komórek nowotworowych. Leki te są podawane w formie zastrzyków lub tabletek, w zależności od rodzaju nowotworu.
Przeszczep komórek macierzystych (przeszczep szpiku kostnego) zastępuje komórki szpiku kostnego utracone w wyniku stosowania bardzo wysokich dawek chemioterapii lub radioterapii. Najczęściej stosuje się go w leczeniu nowotworów krwi i węzłów chłonnych.
Hypertermia wykorzystuje ciepło do uszkodzenia i zabicia komórek nowotworowych, ale nie normalnych. Ciepło jest dostarczane przez maszynę znajdującą się na zewnątrz ciała lub przez igłę albo sondę umieszczaną wewnątrz guza.