Pediatra czym się zajmuje?

Pediatra czym się zajmuje?

Jeśli jesteś rodzicem, pewnie zadałeś sobie pytanie: „Czym zajmuje się pediatra?”

Pediatra jest ekspertem w diagnozowaniu i leczeniu chorób, schorzeń i urazów dziecięcych. Często przepisuje leki i zapewnia szczepienia, aby zapobiec chorobom.

Diagnoza

Pediatra diagnozuje choroby i urazy, które dotykają dzieci. Zapewnia również profilaktykę zdrowotną i udziela wskazówek w trakcie wzrostu i rozwoju dziecka.

Wizyta u pediatry zazwyczaj koncentruje się wokół badania fizycznego. Lekarz waży i mierzy dziecko, zagląda do oczu, uszu, nosa, gardła i płuc, słucha bicia serca i rozmawia z rodzicami o zdrowiu dziecka.

Może zlecić dodatkowe badania, takie jak zdjęcia rentgenowskie, badania krwi lub próbki moczu. Może też skierować dziecko do specjalisty, jeśli jest to konieczne.

Aby zostać pediatrą, lekarze muszą najpierw ukończyć studia licencjackie w college’u lub na uniwersytecie. Następnie przez cztery lata uczęszczają do szkoły medycznej. Następnie przez trzy lata uczą się w programie rezydenckim, ucząc się, jak leczyć niemowlęta, dzieci, młodzież i młodych dorosłych.

Traktowanie

Pediatrzy diagnozują i leczą choroby u niemowląt, dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Ściśle współpracują z rodzinami, aby zapewnić opiekę medyczną i doradztwo dla swoich pacjentów.

Typowo pediatra przyjmuje dzieci na badania kontrolne od urodzenia do czwartego roku życia. Po tym okresie może kontynuować coroczne wizyty kontrolne i oceniać stan zdrowia dziecka.

Może również kierować pacjentów do specjalistów, jeśli jest to konieczne, i uczyć rodziców o profilaktyce zdrowotnej ich dzieci. Doradzają również dziecku i jego opiekunom w kwestii zdrowego odżywiania i wyboru stylu życia.

W przeciwieństwie do lekarzy specjalizujących się w leczeniu dorosłych pacjentów, pediatrzy są przeszkoleni w rozpoznawaniu i reagowaniu na wyjątkowe potrzeby fizyczne, emocjonalne i behawioralne niemowląt, dzieci, nastolatków i młodych dorosłych. Ta wiedza może sprawić, że pediatria będzie satysfakcjonującą karierą zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów. To ekscytująca i emocjonalnie satysfakcjonująca dziedzina, która daje możliwość budowania trwałych relacji z pacjentami.

Doradztwo

Doradztwo pediatryczne jest skutecznym i często bardzo przydatnym sposobem pomocy dzieciom z różnymi problemami. Pomaga im w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi, redukowaniu stresu i budowaniu zdrowych umiejętności radzenia sobie.

Doradcy są specjalnie szkoleni do pracy z dziećmi i młodzieżą. Mogą zapewnić Tobie i Twojemu dziecku obiektywną perspektywę eksperta, gdy będą przechodzić przez te trudne chwile.

Podejście do poradnictwa jest inne dla każdego dziecka, a doradca opracuje plan leczenia w oparciu o jego potrzeby i etap rozwoju. Będzie też musiał wziąć pod uwagę wszelkie szczególne problemy, takie jak trauma, rozwód czy zmiany w rodzinie.

Niedawne badania sugerują, że pediatrzy mogą mieć przewagę w zapewnianiu rodzinom opieki w zakresie zdrowia psychicznego. Wynika to z ich długoterminowych relacji z pacjentami i wiarygodności jako autorytetów w dziedzinie zdrowia.

Skierowania

Skierowania są kluczową częścią praktyki pediatrycznej. Umożliwiają lekarzom wysyłanie pacjentów do specjalistów, gdy wymagają oni szczególnej uwagi.

W tym badaniu sprawdziliśmy, jak 142 lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w krajowej sieci badawczej opartej na praktyce kieruje dzieci i młodzież na wizyty specjalistyczne. W ciągu 20 kolejnych dni praktyki rejestrowaliśmy decyzje lekarzy dotyczące skierowań podczas wizyt w gabinecie i rozmów telefonicznych z rodzicami skierowanych pacjentów.

Nasze wyniki wskazują, że lekarze zazwyczaj kierują na wizyty z różnych powodów, z których większość to poszukiwanie porady. Jednakże lekarze prosili o skierowanie również w przypadku problemów zdrowotnych, które chcieliby przekazać w ręce specjalisty.

Rozkład skierowań do wybranych podspecjalistów medycznych, podspecjalistów chirurgicznych i lekarzy zajmujących się zdrowiem psychicznym przedstawiono na rycinie 2. Najwięcej skierowań do alergologów, kardiologów i gastroenterologów dotyczyło konsultacji.