Większość polipów jelita grubego można usunąć podczas kolonoskopii lub giętkiej sigmoidoskopii. Nazywa się to resekcją polipa lub polipektomią.
Podczas zabiegu lekarz użyje kleszczy chirurgicznych lub pętli z drutu, aby uchwycić i wyciągnąć polipa. Czasami do unieruchomienia polipa stosuje się prąd elektryczny.
Nie jedz i nie pij nic przez 24 godziny.
Kolonoskopia to zabieg polegający na użyciu giętkiej, wąskiej rurki z kamerą na końcu w celu zbadania wyściółki jelita grubego. Może ona wykryć polipy i inne oznaki choroby, które mogą prowadzić do raka.
Prawie wszystkie polipy jelita grubego wykryte podczas kolonoskopii mogą być bezpiecznie i skutecznie usunięte. Większe i bardziej złożone polipy, te z wyższym ryzykiem raka, zwykle wymagają dodatkowej operacji w celu ich usunięcia.
Przed kolonoskopią możesz potrzebować lewatywy lub środków przeczyszczających, diety z czystym płynem i innych metod oczyszczania, aby przygotować jelito grube do zabiegu. Utrzymanie dobrego nawodnienia organizmu i przyjmowanie wszystkich leków zgodnie z zaleceniami jest również ważne dla uzyskania najlepszych możliwych wyników.
W dniu kolonoskopii jedz lub pij tylko czyste, płynne pokarmy. Unikaj pokarmów stałych, takich jak smażone potrawy, makarony i pizza, popcorn, słodycze, orzechy, nasiona, suszone owoce, soki z miąższem i napoje bezalkoholowe.
Nie prowadź samochodu przez 24 godziny.
Polip był na tyle duży, że uzasadniał wyjazd na salę operacyjną. To był jedyny sposób, aby zapewnić pomyślny przebieg zabiegu. Zanim będziesz mógł poruszać się o własnych siłach, rutyna pooperacyjna obejmie kilka wymaganych badań i kontroli. Najlepiej jest odrobić pracę domową przed powrotem do domu. Lekarz zadba o to, abyś miał wszystkie podstawy, sprawdzając wyniki badań krwi, zadając odpowiednie pytania i analizując czynniki ryzyka. Lekarz będzie również zwracał uwagę na wszelkie efekty uboczne i/lub komplikacje, które mogły wystąpić podczas operacji. Dotyczy to zmian koloru lub konsystencji krwi lub moczu, gorączki lub krwawienia, które mogło pozostać bez kontroli. Twój lekarz może nawet zlecić dodatkowe badania, takie jak tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.
Nie ćwicz przez 3 dni.
Polipy to małe guzki lub narośla tkanki, które mogą pojawić się w okrężnicy i odbytnicy (tylnej części ciała). Są one zazwyczaj łagodne (nienowotworowe), ale mogą stać się rakowe, jeśli szybko rosną i rozprzestrzeniają się.
Lekarze często usuwają polipy podczas kolonoskopii. Robi się to, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i inne poważne choroby.
Po kolonoskopii prawdopodobnie będziesz musiał wrócić na badania kontrolne. Czas ich przeprowadzania zależy od rodzaju polipów znalezionych przez lekarza i ich wielkości.
Twój lekarz sprawdzi również, czy masz gruczolaki, czyli polipy przedrakowe, które mogą ostatecznie przekształcić się w raka. Posiadanie gruczolaków lub polipów ząbkowanych zwiększa ryzyko zachorowania na raka o około 25% do 30%.
Aby pomóc organizmowi wyleczyć się po kolonoskopii, musisz pić dużo wody (osiem 8 szklanek dziennie). Powinieneś także unikać picia alkoholu, który może zakłócić proces zdrowienia.
Nie wchodź do pracy przez 3 dni.
Polip to mała narośl w jelicie. Może być spowodowany przez wiele chorób, w tym nieswoiste zapalenie jelit (IBD) i niektóre antybiotyki. Nieleczone mogą przypominać wielkością i kształtem guzy nowotworowe. Najlepszym sposobem zapobiegania temu jest usunięcie ich przez lekarza, zanim staną się problemem. Do ich usunięcia lekarz użyje różnych technik, w tym endoskopii i resekcji jelita krętego. Wielodyscyplinarny zespół będzie również monitorował Twój powrót do zdrowia, aby upewnić się, że Twój stan się poprawia. W zależności od wieku, płci i ogólnego stanu zdrowia, możesz spodziewać się, że spędzisz w szpitalu od 3 do 10 dni.