Czego nie lubią nerki?

Nerki to dwa organy w kształcie fasoli, które znajdują się tuż pod klatką piersiową, po obu stronach kręgosłupa. Codziennie przepuszczają około 55 galonów krwi, aby usunąć z organizmu produkty odpadowe i nadmiar wody.

Zrównoważają poziom ważnych soli i minerałów, produkują hormony regulujące ciśnienie krwi i utrzymują mocne kości. Pomagają też sercu i mięśniom pompować krew.

Cukier

Nerki to małe organy, które pomagają kontrolować poziom cukru we krwi. Regulują także ilość wody, soli i minerałów we krwi.

Jeśli masz cukrzycę, cukier może powodować problemy z nerkami, jeśli jego poziom jest zbyt wysoki. Nazywa się to hiperglikemią.

Może to prowadzić do stanu zwanego przewlekłą chorobą nerek (CKD). Na szczęście kontrolowanie poziomu cukru we krwi, przyjmowanie leków i niejedzenie zbyt dużej ilości białka może spowolnić uszkodzenie nerek.

Sól

Sól, znana również jako chlorek sodu, jest minerałem niezbędnym do przeżycia. Służy do konserwowania żywności i poprawiania jej smaku, a także jest składnikiem wielu procesów chemicznych.

Należy również pamiętać, że dieta bogata w sól może powodować kilka problemów zdrowotnych. Jednym z największych jest wysokie ciśnienie krwi.

Innym jest choroba nerek.

Jest kilka czynników, które wpływają na ryzyko rozwoju choroby nerek, takich jak wiek i palenie papierosów. Są jednak rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów z nerkami.

Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty

Istnieją dwa główne rodzaje leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty: acetaminofen (Panadol, Tylenol) i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAIDs). Leki te łagodzą ból, gorączkę i stan zapalny.

Długotrwałe stosowanie NLPZ może jednak spowodować uszkodzenie nerek u osób z prawidłową czynnością nerek. Dzieje się tak, ponieważ zmniejszają one przepływ krwi do nerek.

NSAIDs obejmują ibuprofen (Advil i Motrin), aspirynę i sól sodową naproksenu (Aleve). Leki te doskonale łagodzą bóle mięśni, sztywność, skurcze menstruacyjne i gorączkę.

Alkohol

O ile kilka drinków od czasu do czasu może być korzystne dla Twojego zdrowia, to picie w dużych ilościach i nadmierne spożywanie alkoholu ma znaczący wpływ na nerki. Zaburza ich zdolność do filtrowania toksyn i zwiększa ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych, takich jak wysokie ciśnienie krwi, przewlekła choroba nerek (CKD) i choroby wątroby.

Osoby pijące w dużych ilościach mają zwiększone ryzyko rozwoju CKD, nawet jeśli nie palą papierosów ani nie spożywają innych toksyn. Dzieje się tak dlatego, że nerki muszą pracować ciężej, aby przefiltrować alkohol z krwi i wytworzyć mocz.

Alkohol uszkadza także zdolność nerek do nawadniania organizmu, co może prowadzić do odwodnienia i braku równowagi w zakresie niezbędnych minerałów, składników odżywczych i elektrolitów. Może to prowadzić do słabego przyrostu wagi, niedożywienia i innych komplikacji.

Witamina A

Jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę nerek lub jesteś dializowany, możesz nie otrzymywać wszystkich potrzebnych witamin i minerałów z pożywienia. Twój lekarz może zalecić Ci suplementy, które pomogą Ci uzyskać wystarczającą ilość tych składników odżywczych.

Witamina A jest potrzebna do widzenia, wzrostu kości, rozmnażania i wzrostu nabłonka (komórki, które pokrywają wnętrze i zewnątrz ciała). Pomaga też zwalczać infekcje.

Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, co oznacza, że może być wchłaniana w dużych ilościach. Duże dawki mogą powodować toksyczność w organizmie, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.